Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za gaz

Adobe Stock

 

Koszt zakupu samego gazu od PGNiG OD spadnie o 10,6 proc. Jeśli jednak dodać do tego pozostałe opłaty, to rachunki zmaleją znacznie mniej, bo w przedziale 4,85-7,05 proc.

 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz dla PGNiG Obrót Detaliczny, firmy zależnej od PGNiG odpowiedzialnej za sprzedaż błękitnego paliwa do gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. Zmiana dotyczy wyłącznie gospodarstw domowych.

Adobe Stock

W nowej taryfie ceny błękitnego paliwa uległy obniżeniu o 10,6 proc. Bez zmian pozostały za to stawki opłat abonamentowych. Tym samym rachunki każdego końcowego odbiorcy, w części płaconej na rzecz PGNiG OD, zmaleją o 9,7-9,8 proc. w zależności od rodzaju dostarczanego gazu zmiennego. URE informuje, że do obniżki przyczyniły się niskie ceny surowca po jakich odbywa się handel na Towarowej Giełdzie Energi.

Gospodarstwa domowe kupujące błękitne paliwo od PGNiG OD, oprócz stawki określonej w właśnie zatwierdzonej taryfie i opłaty abonamentowej płacą też za transport (dystrybucję) surowca. Najczęściej odbywa się to na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa (podmiot z grupy PGNiG), która posiada zdecydowanie największą sieć gazociągów dystrybucyjnych w Polsce. Teraz taryfa dla PSG nie uległa jednak zmianie. Jej podwyżka miała miejsce w marcu tego roku. Wówczas stawki za transport wzrosły średnio o 3,5 proc.

Tym samym obecnie kompleksowe płatności gospodarstw domowych za gaz spadną znacznie mniej niż wynikałoby to ze zniżki samej taryfy dla PGNiG OD. Dla osób zużywających błękitne paliwo jednie do przygotowania posiłków (tzw. kuchenkowiczów), rachunki zmaleją średnio o 4,85 proc. czyli o 1,02 zł na miesiąc. Dla odbiorców wykorzystujących gaz do podgrzewania wody płatności ulegną obniżeniu o 6,67 proc. (6,33 zł). Największy spadek cen będzie widoczny u klientów zużywających stosunkowo duże ilości gazu, a więc do ogrzewania mieszkań. W tym przypadku będzie to zniżka o 7,05 proc. (19,45 zł).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kable hamują plany rozwoju OZE i elektromobilności

Przestarzała infrastruktura hamuje realizację rządowych wizji rozwoju OZE i elektromobilności. O stare przewody energetyczne ...

Gdzie Chińczycy kupują ropę?

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską i w grudniu 2016 r. była największym dostawcą czarnego złota ...

Pierwszej inwestycji Saudów w Rosji nie będzie

Saudi Aramco wstrzymał rozmowy z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFIB) na temat pierwszej inwestycji ...

Gazprom tnie inwestycje i pożyczki

W przyszłym roku Gazprom zainwestuje o 11 proc. mniej aniżeli w 2018 r. Koncern ...

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...

Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak ...