Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za gaz

Adobe Stock

 

Koszt zakupu samego gazu od PGNiG OD spadnie o 10,6 proc. Jeśli jednak dodać do tego pozostałe opłaty, to rachunki zmaleją znacznie mniej, bo w przedziale 4,85-7,05 proc.

 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz dla PGNiG Obrót Detaliczny, firmy zależnej od PGNiG odpowiedzialnej za sprzedaż błękitnego paliwa do gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. Zmiana dotyczy wyłącznie gospodarstw domowych.

Adobe Stock

W nowej taryfie ceny błękitnego paliwa uległy obniżeniu o 10,6 proc. Bez zmian pozostały za to stawki opłat abonamentowych. Tym samym rachunki każdego końcowego odbiorcy, w części płaconej na rzecz PGNiG OD, zmaleją o 9,7-9,8 proc. w zależności od rodzaju dostarczanego gazu zmiennego. URE informuje, że do obniżki przyczyniły się niskie ceny surowca po jakich odbywa się handel na Towarowej Giełdzie Energi.

Gospodarstwa domowe kupujące błękitne paliwo od PGNiG OD, oprócz stawki określonej w właśnie zatwierdzonej taryfie i opłaty abonamentowej płacą też za transport (dystrybucję) surowca. Najczęściej odbywa się to na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa (podmiot z grupy PGNiG), która posiada zdecydowanie największą sieć gazociągów dystrybucyjnych w Polsce. Teraz taryfa dla PSG nie uległa jednak zmianie. Jej podwyżka miała miejsce w marcu tego roku. Wówczas stawki za transport wzrosły średnio o 3,5 proc.

Tym samym obecnie kompleksowe płatności gospodarstw domowych za gaz spadną znacznie mniej niż wynikałoby to ze zniżki samej taryfy dla PGNiG OD. Dla osób zużywających błękitne paliwo jednie do przygotowania posiłków (tzw. kuchenkowiczów), rachunki zmaleją średnio o 4,85 proc. czyli o 1,02 zł na miesiąc. Dla odbiorców wykorzystujących gaz do podgrzewania wody płatności ulegną obniżeniu o 6,67 proc. (6,33 zł). Największy spadek cen będzie widoczny u klientów zużywających stosunkowo duże ilości gazu, a więc do ogrzewania mieszkań. W tym przypadku będzie to zniżka o 7,05 proc. (19,45 zł).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Woda w kranie – już nie oczywistość

Miasta będą musiały nastawić się na gospodarkę o obiegu zamkniętym W Polsce na mieszkańca przypada ...

Gorsze wyniki CEZ

Pomimo wzrostu przychodów w 2015 r. czeska grupa energetyczna zanotowała spadek zysków. Całoroczny wynik ...

Rosneft wygrał z Gazpromem

Paliwowy gigant dostanie dostęp do gazociągu Gazpromu na Sachalinie. Otwiera to drzwi do budowy ...

Pionier rewolucji łupkowej bankrutuje

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę ...

Orlen poniósł 3,4 mln zł szkody

Prokuratura uszczegółowiła zarzuty wobec byłego prezesa Jacka K. oraz byłych dyrektorów Michał S. i ...

Elektrownia Kozienice przejdzie na gaz

W perspektywie kilku najbliższych lat elektrownia Kozienice chce zastąpić bloki węglowe gazem. We wtorek ...