Gazprom odpłynął w siną dal

Bloomberg

Pływający terminal Gazpromu, który miał zaopatrywać w gaz graniczący z Polską obwód kaliningradzki, odpłynął do Rotterdamu.

Chodzi o statek „Marszałek Wasilewskij” do regazyfikacji LNG. W lutym w Kaliningradzie w obecności Władimira Putina został z wielką pompą uruchomiony pływający terminal gazowy o mocy 2,7 mld m3 gazu rocznie. To tyle, ile obwód potrzebuje. Władze ogłosiły, że Kaliningrad jest bezpieczny i niezależny od gazu, który docierał do obwodu rurociągiem przez Litwę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Trzy miesiące wcześniej do kaliningradzkiego portu zawinął zbudowany w Korei Płd. (stocznia Hyundai Heavy Industries) na zamówienie Gazpromu pływający terminal „Marszałek Wasilewskij”. Przywiózł on LNG załadowany w Singapurze. Kommersant poinformował, że utworzenie systemu alternatywnego zaopatrzenia w gaz obwodu kaliningradzkiego (1 mln mieszkańców) kosztowało Gazprom 85 mld rubli (dziś to 5,15 mld zł). Teraz jak pisze gazeta RBK gazowiec wyruszył w podróż do Rotterdamu (baza danych Marine Traffic).

 

A liquefied natural gas (LNG) tanker sits under construction at the Samsung Heavy Industries Co. shipyard in Geoje, South Korea/Bloomberg

 

Dlaczego? Według ekspertów pytanych przez RBK, chodzi prawdopodobnie o zmniejszenie strat spowodowanych bezproduktywnym przestojem statku w Kaliningradzie. Gazowiec Gazpromu mógł zostać więc wydzierżawiony. Dzierżawcą ma być austriacki partner Rosjan – koncern OMV, który podczas tegorocznego forum w St. Petersburgu podpisał kontrakt na zakup od Gazpromu 1 mln ton LNG. Drugą możliwością może być sytuacja, że na terminalu skończył się gaz i Gazprom musi kupić nową partię w jednym z europejskich terminali. A taki jest właśnie w Rotterdamie. Gaz LNG na wolnym rynku jest obecnie tańszy od oferowanego przez Gazprom z dostawą rurociągiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmianami rządzą megatrendy

Energetyka węglowa będzie walczyć o utrzymanie konkurencyjności – mówi członek zarządu i dyrektor ds. ...

Sprzedaż LPG w Polsce poszła w górę

Stale rosnący poziom zamożności społeczeństwa i korzystna dynamika wzrostu gospodarczego – te dwa czynniki ...

PKN Orlen wypłaci wysoką dywidendę

Koncern przeznaczy do podziału między akcjonariuszy najwyższą kwotę od 11 lat. Wysokie wynagrodzenia otrzymują ...

Białoruś kupiła ropę z… Azerbejdżanu

Niedostatek taniej ropy z Rosji białoruska rafineria musi uzupełnić zakupami w Azerbejdżanie. W terminalu ...

COP24 a energetyka obywatelska, czyli: myśl globalnie, działaj lokalnie

COP24 zakończył się przyjęciem szczegółowych zasad wdrażania porozumienia paryskiego – zatem wiemy już, jak ...

Tchórzewski: Mamy mapę drogową transformacji energetycznej

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych ...