Gazprom odpłynął w siną dal

Bloomberg

Pływający terminal Gazpromu, który miał zaopatrywać w gaz graniczący z Polską obwód kaliningradzki, odpłynął do Rotterdamu.

Chodzi o statek „Marszałek Wasilewskij” do regazyfikacji LNG. W lutym w Kaliningradzie w obecności Władimira Putina został z wielką pompą uruchomiony pływający terminal gazowy o mocy 2,7 mld m3 gazu rocznie. To tyle, ile obwód potrzebuje. Władze ogłosiły, że Kaliningrad jest bezpieczny i niezależny od gazu, który docierał do obwodu rurociągiem przez Litwę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Trzy miesiące wcześniej do kaliningradzkiego portu zawinął zbudowany w Korei Płd. (stocznia Hyundai Heavy Industries) na zamówienie Gazpromu pływający terminal „Marszałek Wasilewskij”. Przywiózł on LNG załadowany w Singapurze. Kommersant poinformował, że utworzenie systemu alternatywnego zaopatrzenia w gaz obwodu kaliningradzkiego (1 mln mieszkańców) kosztowało Gazprom 85 mld rubli (dziś to 5,15 mld zł). Teraz jak pisze gazeta RBK gazowiec wyruszył w podróż do Rotterdamu (baza danych Marine Traffic).

 

A liquefied natural gas (LNG) tanker sits under construction at the Samsung Heavy Industries Co. shipyard in Geoje, South Korea/Bloomberg

 

Dlaczego? Według ekspertów pytanych przez RBK, chodzi prawdopodobnie o zmniejszenie strat spowodowanych bezproduktywnym przestojem statku w Kaliningradzie. Gazowiec Gazpromu mógł zostać więc wydzierżawiony. Dzierżawcą ma być austriacki partner Rosjan – koncern OMV, który podczas tegorocznego forum w St. Petersburgu podpisał kontrakt na zakup od Gazpromu 1 mln ton LNG. Drugą możliwością może być sytuacja, że na terminalu skończył się gaz i Gazprom musi kupić nową partię w jednym z europejskich terminali. A taki jest właśnie w Rotterdamie. Gaz LNG na wolnym rynku jest obecnie tańszy od oferowanego przez Gazprom z dostawą rurociągiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja chce Nord Stream-3

 Kreml rozważa rozbudowę Gazociągu Północnego o dwie następne nitki. Wtedy Gazprom mógłby rzucić na ...

Korytarz na rzecz bezpieczeństwa

Budowa terminalu naftowego w Gdańsku to nasz priorytet – mówi Marcin Moskalewicz, prezes PERN ...

Górnicze związki straciły kontakt z rzeczywistością

Kolejne żądania płacowe pracowników kopalń pokazują, że panowie na Śląsku i Zagłębiu żyją w ...

Amerykańska ropa jedzie na Białoruś koleją

Do terminala w Kłajpedzie dotarł pierwszy tankowiec z amerykańską ropą dla Białorusi. W czwartek ...

Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Poniedziałek 15 kwietnia to nie jest dobry dzień dla Gazpromu. Zatwierdzona Dyrektywa Gazowa, pieniądze ...

Kwieciński pokieruje PGNiG?

Jeszcze w tym roku może dojść do wyboru nowego zarządu PGNiG. Coraz większe szanse ...