Wkrótce PGNiG złoży wnioski o taryfy na gaz

Adobe Stock

Od początku przyszłego roku ceny błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć.

Do końca tego roku obowiązuje taryfa na gaz ziemny sprzedawany do gospodarstw domowych przez PGNiG Obrót Detaliczny. W związku z tym wkrótce podmiot ten powinien wystąpić do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowego cennika. – Niewątpliwie nie możemy się spodziewać obniżki cen gazu. Czy i jakiej dokonać podwyżki, jeszcze kalkulujemy – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG.
Dodaje, że koncern stara się, to zrobić w maksymalnie komfortowy dla klientów sposób. Gdyby nowa taryfa miała obowiązywać od Nowego Roku, powinna zostać zatwierdzona do połowy grudnia. Podwyżka dla gospodarstw domowych wydaje się jednak konieczna zważywszy, że po III kwartałach grupa PGNiG w segmencie obrotu i magazynowania poniosła 498 mln zł tzw. straty EBITDA. Rok temu była ona znacznie mniejsza, gdyż wynosiła 190 mln zł. PGNiG sprzedaje gaz do ponad 6 mln gospodarstw domowych.

Jeszcze większy wpływ na wyniki koncernu może mieć taryfa dystrybucyjna, która też obowiązuje do końca grudnia. Ma ona decydujący wpływ na zarobek w segmencie dystrybucyjnym, drugim po wydobyciu zapewniającym grupie największy zysk EBITDA. Po III kwartałach wyniósł on prawie tyle samo co rok temu, czyli niespełna 2 mld zł. Gdyby nie obniżka taryfy dystrybucyjnej dla zależnej firmy Polskiej Spółki Gazownictwa (średnio o 7,37 proc.), zatwierdzonej na początku tego roku, zysk byłby znacznie większy.

Na duże korzyści – zwłaszcza w krótkim terminie – PGNiG liczy w związku z trwającym już od dłuższego czasu postępowaniem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie wytoczonym rosyjskiemu Gazpromowi. Zarząd cały czas liczy, że do końca tego roku zapadnie w tej sprawie korzystne dla polskiej spółki rozstrzygniecie. – W naszej ocenie trybunał ma wszystkie dokumenty i przesłanki do rozstrzygnięcia sporu cenowego. Zależy nam na jak najszybszym wyroku, mamy natomiast wrażenie, że drugiej stronie przeciwnie – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. -trf

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec OPEC+, przez Rosję

Funkcjonujące przez trzy lata porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy OPEC+ przestaje istnieć 31 marca. ...

PGNiG złożyło pozew w postępowaniu arbitrażowym przeciw Gazpromowi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało, że złożyło pozew przeciw OAO Gazprom i ...

Wystrzelił kurs akcji PGNiG

Inwestorzy ruszyli do kupowania walorów koncernu po tym jak korzystny dla niego wyrok wydał ...

JSW: koronawirus nas nie zatrzyma, o ile nie zabraknie nam masek

Pomimo pandemii wciąż jest popyt na nasz węgiel – zapewnia Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej ...

Energa: rada nadzorcza wybierze wiceprezesów

Rada nadzorcza Energi rozpisała konkurs na dwa stanowiska w zarządzie spółki. W środowej „Rzeczpospolitej” ...

Stacje paliwowe PKN Orlen w akcji przeciw „szarej strefie” podatkowej

Cała sieć stacji paliw PKN Orlen na terenie kraju została wyposażona w przezroczyste skrzynki ...