Ruch w łupkach za oceanem

Bloomberg

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli zmienią złoża warte ponad 12,8 mld dol.

Największy na świecie koncern wydobywczy – australijski BHP Billiton Ltd uzgodnił sprzedaż swoich amerykańskich aktywów gazu i ropy z łupków brytyjskiemu BP, cytuje komunikat koncernu agencja Prime.

Cena transakcji to 10,5 mld dol.. Amerykańska spółka-córka BP przejmuje w całości firmę Petrohawk Energy Corporation, która pracuje w basenie łupkowym Eagle Ford, Haynesville i Permian. Merit Energy Company kupi też BHP Billiton Petroleum za 300 mln dol. Transakcje czekają na zgodę władz i mają zostać zamknięte w październiku.

Australijczycy już latem 2017 r ogłosili, że uznają kupno łupkowych aktywów za błąd i pozbywają się ich w całości. Od 2011 r BHP włożył w aktywa łupkowe w USA około 20 mld dol.

Swój łupkowy projekt w formacji Utica w stanie Ohio sprzedaje też amerykańska Chesapeake Energy. Kupującym jest inna firma amerykańska Encino Acquisition Partners, informuje Chesapeake. Pomimo tej sprzedaży koncern zapowiada wzrost produkcji ropy o 10 proc. w tym i następnym roku.

Encino Acquisition Partners została stworzona przez kanadyjski fundusz Canada Pension Plan Investment Board i amerykańską firmę Encino Energy. Będzie kupować aktywa łupkowe i prowadzić wydobycie.
USA to największy producent ropy z łupków bitumicznych. Po boomie na gaz łupkowy, Amerykanie zwiększają także produkcje ropy łupkowej. A to już wyprowadziło Stany Zjednoczone na pierwsze miejsce wśród krajów ropą stojących.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA wstrząsną rynkiem energetycznym świata

Głównym motorem zmian na światowych rynkach energetycznych jest wielkość produkcji ropy w USA, uważa ...

Gazprom sobie nie żałuje

W państwowym rosyjskim koncernie w pierwszym kwartale władze podwoiły sobie zarobki. 17 członków zarządu ...

URE po raz kolejny wzywa firmy energetyczne do wyjaśnień

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii oraz operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia informacji ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...

PFR szykuje 4,5 mld zł na gospodarkę niskoemisyjną

4,5 mld złotych – taką kwotę Polski Fundusz Rozwoju chciałby przeznaczyć na projekty na ...

Dofinansujemy Baltic Pipe

Gaz-System dołoży 78,4 mln euro do inwestycji po stronie duńskiej. Budowa gazociągu Baltic Pipe, ...