Ruch w łupkach za oceanem

Bloomberg

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli zmienią złoża warte ponad 12,8 mld dol.

Największy na świecie koncern wydobywczy – australijski BHP Billiton Ltd uzgodnił sprzedaż swoich amerykańskich aktywów gazu i ropy z łupków brytyjskiemu BP, cytuje komunikat koncernu agencja Prime.

Cena transakcji to 10,5 mld dol.. Amerykańska spółka-córka BP przejmuje w całości firmę Petrohawk Energy Corporation, która pracuje w basenie łupkowym Eagle Ford, Haynesville i Permian. Merit Energy Company kupi też BHP Billiton Petroleum za 300 mln dol. Transakcje czekają na zgodę władz i mają zostać zamknięte w październiku.

Australijczycy już latem 2017 r ogłosili, że uznają kupno łupkowych aktywów za błąd i pozbywają się ich w całości. Od 2011 r BHP włożył w aktywa łupkowe w USA około 20 mld dol.

Swój łupkowy projekt w formacji Utica w stanie Ohio sprzedaje też amerykańska Chesapeake Energy. Kupującym jest inna firma amerykańska Encino Acquisition Partners, informuje Chesapeake. Pomimo tej sprzedaży koncern zapowiada wzrost produkcji ropy o 10 proc. w tym i następnym roku.

Encino Acquisition Partners została stworzona przez kanadyjski fundusz Canada Pension Plan Investment Board i amerykańską firmę Encino Energy. Będzie kupować aktywa łupkowe i prowadzić wydobycie.
USA to największy producent ropy z łupków bitumicznych. Po boomie na gaz łupkowy, Amerykanie zwiększają także produkcje ropy łupkowej. A to już wyprowadziło Stany Zjednoczone na pierwsze miejsce wśród krajów ropą stojących.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG chce wytwarzać wodór

Koncern zamierza zostać jednym z liderów rozwoju technologii wodorowych w naszym kraju. Surowiec planuje ...

PKN Orlen wprowadza innowacje dla załadunku i transportu paliw

PKN Orlen wdrożył innowacyjny system lokalizacji cystern kolejowych, który monitoruje załadunek paliw, a w ...

Amerykanie największym wygranym OPEC+

Na zamrożeniu wydobycia ropy najwięcej zyskali ci, którzy w nim nie wzięli udziału. Przede ...

Gruzja pod napięciem

Dostawcy prądu w Gruzji domagają się skokowego podniesienia przez władze taryf na sprzedawaną w ...

Pryska sen o potędze elektromobilności

Argument o cenowej atrakcyjności napędzania pojazdów energią elektryczną właśnie pada. Koszt przejechania 100 km ...

Producenci maszyn górniczych w tarapatach

Firmy wykonujące zlecenia dla kopalń chcą gwarancji od polskiego rządu, że państwowe spółki będą ...