Ruch w łupkach za oceanem

Bloomberg

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli zmienią złoża warte ponad 12,8 mld dol.

Największy na świecie koncern wydobywczy – australijski BHP Billiton Ltd uzgodnił sprzedaż swoich amerykańskich aktywów gazu i ropy z łupków brytyjskiemu BP, cytuje komunikat koncernu agencja Prime.

Cena transakcji to 10,5 mld dol.. Amerykańska spółka-córka BP przejmuje w całości firmę Petrohawk Energy Corporation, która pracuje w basenie łupkowym Eagle Ford, Haynesville i Permian. Merit Energy Company kupi też BHP Billiton Petroleum za 300 mln dol. Transakcje czekają na zgodę władz i mają zostać zamknięte w październiku.

Australijczycy już latem 2017 r ogłosili, że uznają kupno łupkowych aktywów za błąd i pozbywają się ich w całości. Od 2011 r BHP włożył w aktywa łupkowe w USA około 20 mld dol.

Swój łupkowy projekt w formacji Utica w stanie Ohio sprzedaje też amerykańska Chesapeake Energy. Kupującym jest inna firma amerykańska Encino Acquisition Partners, informuje Chesapeake. Pomimo tej sprzedaży koncern zapowiada wzrost produkcji ropy o 10 proc. w tym i następnym roku.

Encino Acquisition Partners została stworzona przez kanadyjski fundusz Canada Pension Plan Investment Board i amerykańską firmę Encino Energy. Będzie kupować aktywa łupkowe i prowadzić wydobycie.
USA to największy producent ropy z łupków bitumicznych. Po boomie na gaz łupkowy, Amerykanie zwiększają także produkcje ropy łupkowej. A to już wyprowadziło Stany Zjednoczone na pierwsze miejsce wśród krajów ropą stojących.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus wspiera ochronę klimatu

Praca zdalna i ograniczenia w gospodarce wymuszone przez pandemię mają zbawienny wpływ na zmiany ...

Eksperci ostrzegają: tanie hulajnogi mogą wybuchać

Wtorkowa eksplozja akumulatora elektrycznej hulajnogi na warszawskim Gocławiu – a także wcześniejszy podobny incydent ...

Padł rekord zapotrzebowania na moc

W krajowym systemie elektroenergetycznym padł rekord zapotrzebowania na moc w letnim szczycie. O godzinie ...

Polenergia poprawia wyniki

W III kwartale tego roku Polenergia utrzymała dotychczasową dynamikę wzrostu kluczowych wyników finansowych. Zysk ...

PGE: prąd i gaz dla gospodarstw

Polska Grupa Energetyczna chce walczyć o klientów indywidualnych, oferując im pakiet dual fuel. Chodzi ...

Wiatr zawiał nas na podium

Rośnie znaczenie polskiej energetyki wiatrowej w UE. Branża obawia się jednak opóźnień w inwestycjach ...