Kreml boi się o Nord Stream-2

Bloomberg

Rzecznik prezydenta Rosji przyznał, że Moskwa jest „zaniepokojona” groźbami prezydenta USA wobec rozbudowy gazociągu północnego. Ale w Helsinkach może o tym nie porozmawiać.

Tuż przed dzisiejszym spotkaniem Donald Trump – Władimir Putin w Helsinkach rzecznik Kremla opowiedział o obawach o projekt Nord Stream-2.

„Niedawna historia z oświadczeniem strony amerykańskiej dotyczącymi Nord Stream-2 – czysto komercyjnego projektu, jest jawnym przykładem nieuczciwej i o złych zamiarach konkurencji” – stwierdził Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla Russia Today.

Rzecznik Kremla dodał, że oświadczenie Donalda Trumpa o tym, że uczestnicy rosyjskiego projektu muszą się liczyć z amerykańskimi sankcjami, spowodowało, że „Moskwa jest zaniepokojona takimi oświadczeniami”.

„Konkurencja to zjawisko pozytywne. Dzięki niej świat się rozwija. Ale warunek jest tutaj jeden: konkurencja musi być uczciwa. Tak w polityce jak, tak i w biznesie. To prowadzi do przyśpieszenia i rozwoju wszystkich światowych procesów. Z żalem zauważamy, że nie zawsze ta konkurencja ma uczciwy charakter” – pouczał Amerykanów rzecznik władz kraju, który jeszcze 28 lat temu tępił u siebie najmniejszy przejaw konkurencji.

Pieskow podkreślił, że Nord Stream-2 to projekt międzynarodowy – gdzie jest dużo akcjonariuszy – koncernów z różnych krajów (w rzeczywistości w spółce Nord Stream-2 AG akcjonariusz jest jeden – Gazprom -red).

„Grozić sankcjami tym akcjonariuszom lub Rosji czy Niemcom w wypadku realizacji projektu – to wywołuje poważne zaniepokojenie” – dodał rzecznik Kremla. Podkreślił, że temat Nord Stream-2 może w ogóle nie pojawić się na dzisiejszym szczycie Trump-Putin w Helsinkach.

– Nie mogę powiedzieć, że będzie to w programie spotkania. Nie myślę, by ten temat był omawiany w pierwszej kolejności – przyznał Pieskow.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sieci stacji nie chcą aplikacji

Ponad rok po premierze, Tankuj24, system służący do kupowania paliw online, został zamknięty. To ...

Resort energii nie chce zmian w kogeneracji

Starania przemysłu o rozszerzenie systemu wsparcia dla elektrociepłowni prawdopodobnie spełzną na niczym. Projekt regulacji ...

Wykorzystanie CO2 jako surowca, alternatywą dla CCS

Przemysł powinien być zwolniony z obowiązku zakupu części uprawnień do emisji, jeżeli wychwytuje CO2 ...

Koncern z Indii rezygnuje z dostaw z Wenezueli

Kolejne kraje rezygnują z bezpośredniego importu ropy z Wenezueli. Hindusi przeszli na zakupy za ...

JSW zapewnia, że koksownia Dębieńsko nie truje

Prezes JSW Koks, firmy zależnej od Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przekonuje, że koksownia Dębieńsko nie ...

Kto manipuluje ceną ropy?

To nie my – twierdzi Arabia Saudyjska, na którą pada główny cień podejrzeń. Minister ...