Kreml boi się o Nord Stream-2

Bloomberg

Rzecznik prezydenta Rosji przyznał, że Moskwa jest „zaniepokojona” groźbami prezydenta USA wobec rozbudowy gazociągu północnego. Ale w Helsinkach może o tym nie porozmawiać.

Tuż przed dzisiejszym spotkaniem Donald Trump – Władimir Putin w Helsinkach rzecznik Kremla opowiedział o obawach o projekt Nord Stream-2.

„Niedawna historia z oświadczeniem strony amerykańskiej dotyczącymi Nord Stream-2 – czysto komercyjnego projektu, jest jawnym przykładem nieuczciwej i o złych zamiarach konkurencji” – stwierdził Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla Russia Today.

Rzecznik Kremla dodał, że oświadczenie Donalda Trumpa o tym, że uczestnicy rosyjskiego projektu muszą się liczyć z amerykańskimi sankcjami, spowodowało, że „Moskwa jest zaniepokojona takimi oświadczeniami”.

„Konkurencja to zjawisko pozytywne. Dzięki niej świat się rozwija. Ale warunek jest tutaj jeden: konkurencja musi być uczciwa. Tak w polityce jak, tak i w biznesie. To prowadzi do przyśpieszenia i rozwoju wszystkich światowych procesów. Z żalem zauważamy, że nie zawsze ta konkurencja ma uczciwy charakter” – pouczał Amerykanów rzecznik władz kraju, który jeszcze 28 lat temu tępił u siebie najmniejszy przejaw konkurencji.

Pieskow podkreślił, że Nord Stream-2 to projekt międzynarodowy – gdzie jest dużo akcjonariuszy – koncernów z różnych krajów (w rzeczywistości w spółce Nord Stream-2 AG akcjonariusz jest jeden – Gazprom -red).

„Grozić sankcjami tym akcjonariuszom lub Rosji czy Niemcom w wypadku realizacji projektu – to wywołuje poważne zaniepokojenie” – dodał rzecznik Kremla. Podkreślił, że temat Nord Stream-2 może w ogóle nie pojawić się na dzisiejszym szczycie Trump-Putin w Helsinkach.

– Nie mogę powiedzieć, że będzie to w programie spotkania. Nie myślę, by ten temat był omawiany w pierwszej kolejności – przyznał Pieskow.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co gryzie Gazprom?

Znaki zapytania nad inwestycjami w Turcji, rozszerzeniem Gazociągu Północnego i dostępem do OPAL oraz ...

Grożą nam braki mocy

Już od początku przyszłego roku w Polsce mogą wystąpić problemy z zabezpieczeniem dostaw energii ...

Lotos zmienia prognozy

Spółka przewiduje, że w przyszłym roku kurs ropy może spaść do 30 dolarów za ...

Lotos znów mocno poprawił wyniki

Duży popyt na paliwa, wysokie marże, rekordowy przerób ropy, to główne czynniki mocnego wzrostu ...

PGNiG wykona więcej odwiertów na Ukrainie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: PGE liczy na obniżkę podatków dla ...

Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Kosztem około 184 mln zł ma postać w Płocku obiekt, który umożliwi koncernowi rozwój ...