Kreml boi się o Nord Stream-2

Bloomberg

Rzecznik prezydenta Rosji przyznał, że Moskwa jest „zaniepokojona” groźbami prezydenta USA wobec rozbudowy gazociągu północnego. Ale w Helsinkach może o tym nie porozmawiać.

Tuż przed dzisiejszym spotkaniem Donald Trump – Władimir Putin w Helsinkach rzecznik Kremla opowiedział o obawach o projekt Nord Stream-2.

„Niedawna historia z oświadczeniem strony amerykańskiej dotyczącymi Nord Stream-2 – czysto komercyjnego projektu, jest jawnym przykładem nieuczciwej i o złych zamiarach konkurencji” – stwierdził Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla Russia Today.

Rzecznik Kremla dodał, że oświadczenie Donalda Trumpa o tym, że uczestnicy rosyjskiego projektu muszą się liczyć z amerykańskimi sankcjami, spowodowało, że „Moskwa jest zaniepokojona takimi oświadczeniami”.

„Konkurencja to zjawisko pozytywne. Dzięki niej świat się rozwija. Ale warunek jest tutaj jeden: konkurencja musi być uczciwa. Tak w polityce jak, tak i w biznesie. To prowadzi do przyśpieszenia i rozwoju wszystkich światowych procesów. Z żalem zauważamy, że nie zawsze ta konkurencja ma uczciwy charakter” – pouczał Amerykanów rzecznik władz kraju, który jeszcze 28 lat temu tępił u siebie najmniejszy przejaw konkurencji.

Pieskow podkreślił, że Nord Stream-2 to projekt międzynarodowy – gdzie jest dużo akcjonariuszy – koncernów z różnych krajów (w rzeczywistości w spółce Nord Stream-2 AG akcjonariusz jest jeden – Gazprom -red).

„Grozić sankcjami tym akcjonariuszom lub Rosji czy Niemcom w wypadku realizacji projektu – to wywołuje poważne zaniepokojenie” – dodał rzecznik Kremla. Podkreślił, że temat Nord Stream-2 może w ogóle nie pojawić się na dzisiejszym szczycie Trump-Putin w Helsinkach.

– Nie mogę powiedzieć, że będzie to w programie spotkania. Nie myślę, by ten temat był omawiany w pierwszej kolejności – przyznał Pieskow.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

PGE poniżej oczekiwań

Szacunkowe wyniki energetycznej grupy za I kwartał są słabsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

PKN Orlen znów poprawił wyniki

Płocki koncern zwiększył przychody i zyski na każdym poziomie prowadzonej działalności m.in. dzięki wysokiej ...

Piotr Woźniak: Chcemy jak najszybciej zapomnieć o kontrakcie z Gazpromem

Kontrakt z Gazpromem kończy się w grudniu 2022 r. Chcemy go zostawić i zapomnieć ...

Raport ICAP 2019: duże zmiany w ETS

W systemach handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS) doszło w minionym roku do znacznych ...