Kreml boi się o Nord Stream-2

Bloomberg

Rzecznik prezydenta Rosji przyznał, że Moskwa jest „zaniepokojona” groźbami prezydenta USA wobec rozbudowy gazociągu północnego. Ale w Helsinkach może o tym nie porozmawiać.

Tuż przed dzisiejszym spotkaniem Donald Trump – Władimir Putin w Helsinkach rzecznik Kremla opowiedział o obawach o projekt Nord Stream-2.

„Niedawna historia z oświadczeniem strony amerykańskiej dotyczącymi Nord Stream-2 – czysto komercyjnego projektu, jest jawnym przykładem nieuczciwej i o złych zamiarach konkurencji” – stwierdził Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla Russia Today.

Rzecznik Kremla dodał, że oświadczenie Donalda Trumpa o tym, że uczestnicy rosyjskiego projektu muszą się liczyć z amerykańskimi sankcjami, spowodowało, że „Moskwa jest zaniepokojona takimi oświadczeniami”.

„Konkurencja to zjawisko pozytywne. Dzięki niej świat się rozwija. Ale warunek jest tutaj jeden: konkurencja musi być uczciwa. Tak w polityce jak, tak i w biznesie. To prowadzi do przyśpieszenia i rozwoju wszystkich światowych procesów. Z żalem zauważamy, że nie zawsze ta konkurencja ma uczciwy charakter” – pouczał Amerykanów rzecznik władz kraju, który jeszcze 28 lat temu tępił u siebie najmniejszy przejaw konkurencji.

Pieskow podkreślił, że Nord Stream-2 to projekt międzynarodowy – gdzie jest dużo akcjonariuszy – koncernów z różnych krajów (w rzeczywistości w spółce Nord Stream-2 AG akcjonariusz jest jeden – Gazprom -red).

„Grozić sankcjami tym akcjonariuszom lub Rosji czy Niemcom w wypadku realizacji projektu – to wywołuje poważne zaniepokojenie” – dodał rzecznik Kremla. Podkreślił, że temat Nord Stream-2 może w ogóle nie pojawić się na dzisiejszym szczycie Trump-Putin w Helsinkach.

– Nie mogę powiedzieć, że będzie to w programie spotkania. Nie myślę, by ten temat był omawiany w pierwszej kolejności – przyznał Pieskow.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ostrołęckie puzzle finansowe Enei i Energi

Każdy z partnerów budowy bloku w elektrowni w Ostrołęce chce wyłożyć 3 mld zł ...

Wzrost cen na stacjach przesądzony

PiS szuka pieniędzy na drogi. O ok. 25 groszy na litrze zdrożeją więc benzyna ...

Polski apetyt na prąd z Ukrainy

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali ...

Pożegnanie z Rosją

Po 25 latach na rosyjskim rynku, amerykański koncern ConocoPhillips sprzedał swój biznes i opuścił ...

Włosi zwalniają ludzi przez Rosjan

Firma, która miała kłaść rosyjski rurociąg na dnie Morza Czarnego, zwolni 8800 pracowników. Wini ...

Zielony ład ministra Sasina

„Tyle misji, ile abonamentu” – mawiał były prezes TVP Robert Kwiatkowski. Podobny kierunek, tyle ...