Unia przywołuje Gazprom do porządku

Bloomberg

Parlamenty Polski, Litwy i Łotwy wystąpiły wspólnie przeciwko rosyjskiemu gazociągowi. Bruksela domaga się pełnego tranzytu przez Ukrainę.

Dziś Federica Mogherini wystąpiła z oświadczeniem, że Gazprom musi przestrzegać umów tranzytowych w Ukrainą. Ma bowiem obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dostaw do unijnych odbiorców.

W niedzielę w Wilnie marszałkowie i przewodniczący parlamentów Polski, Litwy i Łotwy podpisali wspólne oświadczenie skierowane do innych państw Unii. Zdaniem parlamentarzystów gazociąg Gazpromu znajduje się w jednym rzędzie z cybernetycznymi atakami i wojskową aktywnością Rosji.

„Ten projekt przedstawiany jest jako komercjalny, a w rzeczywistości i bez żadnych wątpliwości jest instrumentem politycznych, który zwiększy zależność Unii od jednego źródła energii – od Rosji ” – głosi dokument umieszczony na stronie litewskiego Sejmu.

W lutym z podobnym apelem wystąpiła grupa posłów do niemieckiego Bundestagu i europarlamentarzystów z Niemiec. Zwracają oni uwagę, że rozbudowa Nord Stream przeczy polityce energetycznej Unii i jej regulacjom. Jeżeli projekt dojdzie do skutku przy wsparciu koncernów z Niemiec, Francji i Austrii, to doprowadzi to do „rozbicia Unii i utraty wzajemnego zaufania”.

Przeciw projektowi opowiedziała się też Estonia i Dania. ta ostatnia tak zmieniła prawo by uniemożliwić położenie rur na terenie swoich wód terytorialnych. Gazprom już zapowiedział, że przygotowuje alternatywną trasę.

Oznaczałoby to jednak wyższe koszty (teraz to ok. 9,5 mld euro) i dłuższy czas wykonania. A tutaj czasu nie ma, bowiem Rosjanie zrywają kontrakt na tranzyt przez Ukrainę, który kończy się z końcem 2019 r.

Mogą Ci się również spodobać

Mniejsze nakłady na inwestycje w ZE PAK

W ubiegłym roku ZE PAK wydał na inwestycje 418 mln zł, to o prawie ...

Przyszłość energetyki

Podczas tegorocznej edycji kongresu omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące sektora. A tych w ostatnich ...

Sieci stacji nie chcą aplikacji

Ponad rok po premierze, Tankuj24, system służący do kupowania paliw online, został zamknięty. To ...

Cichy marsz norweskiej energetyki

Norwegia konsekwentnie i bez rozgłosu zwiększa swój udział w globalnym rynku energetycznym. Już jest ...

Wielki apetyt na Saudi Aramco

Choć władze Arabii Saudyjskiej ograniczyły tylko do Saudyjczyków możliwość zakupu 1,5 proc. akcji koncernu ...

Holenderska przysługa

Rząd Holandii zdecydował o zamknięciu do 2030 r wydobycia gazu z największego złoża Zachodniej ...