Serinus ma opóźnienia w Rumunii

Bloomberg

Pożar na jednym z odwiertów spowodował, że wydobycie gazu ziemnego na koncesji Satu Mare rozpocznie się najwcześniej pod koniec II kwartału tego roku.

Serinus Energy zlikwiduje w Rumunii odwiert o nazwie Moftinu-1001 zlokalizowany na obszarze koncesji Satu Mare, poprzez który chciano pierwotnie prowadzić komercyjne wydobycie gazu ziemnego. Powodem podjęcia takiej decyzji był niedawny pożar, który spowodował, że wzrosły obawy dotyczące szczelności wykonanego odwiertu. Niezależnie od prac likwidacyjnych, spółka planuje złożyć do brokera ubezpieczeniowego wniosek o wypłatę odszkodowania. Polisa obejmuje pokrycie kosztów wykonania odwiertu zastępczego, którym będzie Moftinu-1007.

Serinus Energy już przystąpił do prac projektowych i pozyskiwania ofert na jego wykonanie. Nowy odwiert ma być zlokalizowany w odległości około 300 metrów od miejsca, gdzie znajduje się Moftinu-1001. Dodatkowe prace zostaną ujęte w roszczeniach ubezpieczeniowych. Wykonanie odwiertu Moftinu-1007 prawdopodobnie rozpocznie się w marcu. Wiercenie, zbrojenie i testy potrwają do jednego miesiąca. Niezależnie od tego spółka przeprowadziła dodatkowe prace na odwiercie Moftinu-1000, z którego wcześniej uzyskiwano przepływ surowca na niewystraczającym poziomie. Obecnie są one na tyle duże, że również ten odwiert ma być włączony do produkcji.

Pierwotnie Serinus Energy planował rozpoczęcie eksploatacji rumuńskich złóż w I kwartale tego roku. Teraz przypuszcza, że będzie to możliwe pod koniec II kwartału tego roku. Jednocześnie firma zaznacza, że żaden z parametrów projektu nie uległ w następstwie wypadku zmianie z wyjątkiem terminu rozpoczęcia produkcji. Po uruchomieniu wydobycia w Rumunii, Serinus Energy może wykonać jeszcze jeden lub dwa odwierty na koncesji Satu Mare o nazwach Moftinu-1003 oraz Moftinu-1004. Planuje się, że wszystkie odwierty będą wykonane do III kwartału tego roku i tym samym zostaną wypełnione zobowiązania koncesyjne.

Serinus Energy zaktualizował też informacje o wydobyciu ropy w Tunezji. I tak na obszarze koncesji Sabria produkcja stopniowo rośnie, po wrześniowym wznowieniu produkcji, która została wstrzymana ze względu na protesty społeczne. Obecnie na trzech z czterech odwiertów produkcyjnych przywrócono zwykły poziom wydobycia. Jedynie na odwiercie Win12bis skala wydobycia jest jeszcze mniejsza od osiąganej wcześniej. Ponadto spółka analizuje, kiedy mogłoby dojść do wznowienia produkcji na obszarze koncesji Chouech Es Saida. Zaznacza jednak, że nie nastąpi to wcześniej niż w II połowie tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Nowa wizja odzyskiwania energii

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Inwestorzy godzą się na mniej Orlen ...

Premier wziął paliwa, ale chce głowy ministra

Mateusz Morawiecki chce jak najszybszego odwołania ministra energii – dowiedzieliśmy się w kilku źródłach ...

Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego ...

Ukraiński MSZ: decyzja KE ws. gazociągu OPAL narusza umowę UE-Ukraina

Ukraińskie MSZ oświadczyło, że decyzja Komisji Europejskiej pozwalająca rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania ...

Koncerny wydają miliardy na zmodernizowanie sieci

Firma Tauron Dystrybucja podała, że w tym roku wyda 1,7 mld zł na modernizację ...

Rosja bez zaproszenia OPEC

Moskwa przyznaje, że dotąd nie otrzymała zaproszenia na spotkanie kartelu naftowego w przyszłą środę ...