To już się dzieje. Ukraina i USA uruchomiły fundusz odbudowy

Amerykańskie firmy dostaną dostęp do wyjątkowych złóż minerałów na Ukrainie. Będą wspólnie inwestować i zarabiać. Położenie ukraińskich złóż metali ziem rzadkich – w strefie okupowanej i przy granicy z Białorusią – pomoże ochronić ukraińskie zasoby.

Publikacja: 23.05.2025 19:16

Demonstracja w Chicago, za współpracą USA z Ukrainą

Demonstracja w Chicago, za współpracą USA z Ukrainą

Foto: Jacek Boczarski / ANADOLU / Anadolu via AFP

Ukraina i Stany Zjednoczone zakończyły wszystkie niezbędne procedury w celu uruchomienia Funduszu Odbudowy USA-Ukraina, poinformowała w piątek, 23 maja, Julia Swiridenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, pisze agencja Unian. Ostatnim krokiem była nota dyplomatyczna ze Stanów Zjednoczonych, którą dziś ukraińska wicepremier otrzymała od Julie S. Davis chargé d'affaires USA na Ukrainie.

Jest już wspólny fundusz USA-Ukraina. Partnerstwo pół na pół

„Teraz możemy oficjalnie ogłosić, że Fundusz został uruchomiony. Mamy równe partnerstwo, które szanuje interesy narodowe Ukrainy, przewiduje wspólne zarządzanie i inwestycje z Ameryką. Praca Funduszu jest skoncentrowana na przyszłości, w której Stany Zjednoczone i Ukraina wspólnie inwestują w odbudowę i rozwój naszego państwa” – napisał Swiridenko na portalu społecznościowym.

Stany Zjednoczone i Ukraina na początku maja podpisały umowę o dostępie do ukraińskich zasobów naturalnych, która przewiduje utworzenie funduszu inwestycyjnego na rzecz odbudowy Ukrainy. Dziennik „Wall Street Journal” napisał, że umowa o zasobach naturalnych podpisana przez Waszyngton i Kijów odpowiada interesom narodowym obu krajów.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że fundusz zostanie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, ale będzie działał na Ukrainie, a główne konto funduszu, na które Ukraina będzie wpłacać swoje składki, zostanie otwarte na Ukrainie w hrywnach.

Czytaj więcej

Są szczegóły umowy surowcowej USA-Ukraina. Kreml wątpi w ukraińskie zasoby

Fundusz będzie zasilany przez Stany Zjednoczone i Ukrainę po połowie. Ze strony USA będą to wkłady pieniężne lub nowa pomoc wojskowa, np. systemy obrony powietrznej. Wkład Ukrainy wyniesie 50 proc. z czynszu z nowych koncesji na wydobycie ropy naftowej, gazu i kluczowych minerałów.

Eldorado mineralne Ukrainy

 Metale ziem rzadkich obejmują 17 pierwiastków chemicznych. Mimo że ich stężenie w naturze jest niewielkie, materiały te odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych technologiach, szczególnie w przyjaznych dla środowiska procesach przemysłowych i zaawansowanych technologicznie rowiązaniach.

„Ich główne znaczenie i wartość polega na tym, że są to niezwykle potrzebne materiały dla nowoczesnego przemysłu. Tego najnowszego, o wysokiej wartości dodanej. To high-tech, to „zielone metale”, które są wykorzystywane w przyjaznych dla środowiska technologiach, które minimalizują szkody dla środowiska. Dlatego jest nimi tak duże zainteresowanie” – tłumaczyła Olena Remiezowa kierująca Katedrą Zasobów Mineralnych Instytutu Nauk Geologicznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, w rozmowie z gazetą RBK.

Według ekspertki Ukraina dysponuje znacznymi zasobami takich metali. Na przykład skand można znaleźć w zawierających tytan strukturach geologicznych obwodów żytomierskiego i czerkaskiego, a także w odpadach powstających w wyniku wydobycia uranu. Złoże Perańskie zawiera itr i iterb, a sąsiednie złoże Jastrebieckie  – fluoryt i cyrkon, które z kolei mają w sobie lantan, cer, neodym i inne cenne pierwiastki ziem rzadkich.

Azow to ziemie rzadkie

Duże perspektywy wydobycia takich metali istnieją na wschodzie rejonu azowskiego.

„Wschodni Azow ma duże perspektywy wydobycia takich metali. Znajdują się tu dwa główne złoża: Mazurovskoye i Azovskoye. To drugie jest jedynym kompleksowym złożem cyrkonu i pierwiastków ziem rzadkich na Ukrainie. W strefie Kalmius metale te są związane ze skałami, takimi jak syenity i granity, a w polu Południowo-Kalczyckim – z cerem i lantanowcami”.

Geolog dodała, że ​​złoże Petrowo-Gnutowski wyróżnia się wysoką zawartością parisitu, rzadkiego minerału zawierającego cer, niemal niespotykanego w innych krajach. Z kolei w złożu Nowopołtawskoje nośnikiem mineralizacji ziem rzadkich jest minerał apatyt, zawierający głównie lantan i cer, a także itr, samar, europ, terb, iterb i lutet.

Amerykańskie wydobycie ochroni Ukrainę

Do tego na Ukrainie istnieje jeszcze wiele słabo zbadanych złóż, które mają dobre perspektywy w kontekście metali ziem rzadkich. Naukowcy podkreślają wyjątkowość złoża Perżańskiego w obwodzie żytomierskim, gdzie odkryto około 150 różnych minerałów, w tym tak rzadkie pierwiastki jak tantal i niob. Według Remiezowej, teren ten ma duży potencjał w zakresie wydobycia metali ziem rzadkich, ale jego bliskość do granicy z Białorusią utrudnia rozwój.

„To złoże ma bardzo nietypowy nośnik mineralizacji berylu (z angielskiego genhelvite). Na świecie jest znanych tylko 20 stanowisk tego minerału. A tu jest całe złoże. Koncesje zostały wydane firmie inwestycyjnej BGV. Tyle tylko, że zagospodarowanie jest obecnie ograniczone z uwagi na fakt, że jest to właściwie granica z Białorusią, dosłownie 17 kilometrów od złoża. Po drugiej stronie granicy znajduje się również złoże berylu. Tam, w przeciwieństwie do naszych biznesmenów, wykorzystują rosyjskie technologie. Dlatego tam nic się nie dzieje, ponieważ Rosja nigdy nie była krajem zaawansowanym technologicznie” – zauważa ukraińska ekspertka.

Ukraina i Stany Zjednoczone zakończyły wszystkie niezbędne procedury w celu uruchomienia Funduszu Odbudowy USA-Ukraina, poinformowała w piątek, 23 maja, Julia Swiridenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, pisze agencja Unian. Ostatnim krokiem była nota dyplomatyczna ze Stanów Zjednoczonych, którą dziś ukraińska wicepremier otrzymała od Julie S. Davis chargé d'affaires USA na Ukrainie.

Jest już wspólny fundusz USA-Ukraina. Partnerstwo pół na pół

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Surowce i Paliwa
Viktor Orbán o zakazie importu energii z Rosji: Musimy temu zapobiec wszelkimi sposobami
Surowce i Paliwa
Orlen mówi o nowych inwestycjach w Norwegii i w Polsce
Surowce i Paliwa
Największe złoże metali ziem rzadkich w Rosji ma kłopoty
Surowce i Paliwa
Globalna bitwa o metale ziem rzadkich. Chiny grają va banque
Surowce i Paliwa
Unia Europejska: Nie chcemy surowców z Rosji ani teraz, ani nigdy