Aż 77,5 proc. ankietowanych w sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych jest zdania, że nowy zarząd Orlenu wybrał dobry kierunek strategii koncernu do 2035 roku. Negatywnie plany narodowego giganta oceniło tylko 6,4 proc. badanych, 16 proc. z kolei nie ma w tej kwestii opinii.
Orlen ogłosił nową strategię biznesową na kolejną dekadę 9 stycznia 2025 roku. Zakłada ona inwestycje o łącznej wartości 380 mld zł w rozwój małych elektrowni jądrowych, farm wiatrowych na Bałtyku, odnawialnych źródeł energii, wielkoskalowych magazynów energii oraz technologii wodorowych. W ciągu pięciu lat koncern zakończyć ma także produkcję prądu z węgla, a w ciągu dziesięciu lat – wykorzystanie węgla w ciepłownictwie.
„Rozpoczynamy 2025 rok, wypływając na ocean nowych, zarówno regionalnych, jak i globalnych wyzwań. Odpowiadając na nie, przygotowaliśmy zaktualizowaną strategię biznesową Grupy Orlen do 2035 roku. Dzięki niej Orlen obierze nowy kurs: racjonalnej transformacji i przyspieszenia biznesowego” – zachwalał w „Rzeczpospolitej” prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Polacy popierają inwestycje Orlenu w wielkoskalowe magazyny energii i OZE
Która z tych inwestycji została najwyżej oceniona przez rodaków? Według sondażu IBRiS, Polacy najsilniej popierają budowę wielkoskalowych magazynów energii – otrzymały one 80 proc. pozytywnych wskazań. Niemal tyle samo, bo blisko 80 proc. badanych, ma dobre zdanie o budowie morskich farm wiatrowych.
Czytaj więcej
Polska Grupa Energetyczna i Ørsted, udziałowcy spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 (Baltica 2), podpisali decyzję o rozpoczęciu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o planowanej mocy maksymalnej 1 498 MW i o wartości 30 mld zł.