Ukraiński dron trafił w kombinat rudy żelaza rosyjskiego oligarchy

W środę rano drony zaatakowały największy w Rosji i WNP zakład wydobycia i wzbogacania rudy żelaza. Należy do objętego sankcjami oligarchy Aliszera Usmanowa. To operacja specjalna ukraińskiego wywiadu. Część zakładów płonie.

Publikacja: 06.03.2024 12:48

Ukraiński dron trafił w kombinat rudy żelaza rosyjskiego oligarchy

Foto: ASTRA/Telegram

Ukraiński dron po raz drugi uderzył dziś rano (6.03) w Michajłowski Górniczo-Przetwórczy Kombinat im. Wariczewa w mieście Żeleznogorsk w obwodzie kurskim w Rosji. Jak podaje Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w Głównym Zarządzie Wywiadu, atak na kombinat w obwodzie kurskim był operacją specjalną żołnierzy ukraińskiego wywiadu.

„Kontynuowane są wysiłki mające na celu neutralizację obiektów zaangażowanych we wspieranie korpusu okupacyjnego państwa agresora” – podało źródło. Fakt ataku potwierdził oficjalnie gubernator Roman Starowojt. Ofiar w ludziach nie ma. Płoną natomiast zbiorniki z paliwem na terenie kombinatu.

Czytaj więcej

Gazprom pozwał Orlen i Europol Gaz. Zrobił to w Rosji

Kombinat im Wariczewa jest największym przedsiębiorstwem wydobywającym i przetwarzającym rudę żelaza w Rosji i WNP. Należy do grupy Metalloinvest objętego sankcjami oligarchy Aliszera Usmanowa.

Kombinat leży na odkrytych jeszcze w XVIII w wielkich złożach rudy żelaza. Usmanow przejął dochodowy kombinat w 2005 r. W dekadę potem w zakładach ruszył największy w Rosji kompleks spiekania rudy. Realizacja projektu zwiększyła łączne moce produkcyjne Metalloinvestu o 5 mln ton do 27,6 mln ton spieczonej rudy (tzw. śrutu żelaza) rocznie i stworzyła około 600 dodatkowych miejsc pracy w regionie. Cały kombinat zatrudnia około 13 tysięcy ludzi.

Rosyjskie zakłady objęte sankcjami

12 kwietnia 2023 roku, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, holding Metalloinvest oraz Michajłowskie Zakłady Górniczo-Przetwórcze zostały objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jako spółki powiązane z podlegającym już sankcjom USA, Unii i Wielkiej Brytanii i ich sojuszników Aliszerem Usmanowem.

Po agresji Rosji na Ukrainę zakłady Metalloinvestu przestawione zostały na produkcję na potrzeby rosyjskiej armii.

Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
Surowce i Paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i Paliwa
Zaskakująca decyzja Białego Domu. Zgoda na energetyczne zakupy w Rosji
Surowce i Paliwa
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty