Amerykański gigant stalowy trafi w ręce Japończyków. Ostry protest związkowców

Największy japoński koncern przemysłowy Nippon Steel zamierza kupić US Steel za 15 mld dolarów. Związkowcy ostro protestują przeciwko transakcji, twierdząc, że legendarny amerykański koncern stalowy powinien zostać w krajowych rękach.

Publikacja: 18.12.2023 19:42

Amerykański gigant stalowy trafi w ręce Japończyków. Ostry protest związkowców

Foto: Adobe Stock

ala

Japoński gigant Nippon Steel ogłosił plany przejęcia amerykańskiego producenta stali, który od sierpnia tego roku poszukuje kupca. Wcześniej US Steel odrzucił mniej korzystną ofertę rodzimego rywala. Japończycy zaoferowali znacznie więcej – jak donosi BBC, kwota transakcji ma sięgnąć blisko 15 mld dolarów.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Japończycy stworzą jednego z największych na świecie producentów stali poza Chinami. Amerykanie tym samym stracą legendarną firmę działającą od 1901 roku, która jako pierwsza spółka w historii osiągnęła kapitalizację giełdową przekraczającą 1 mld dol. Koncern US Steel stał się symbolem wzrostu i industrializacji Stanów Zjednoczonych, choć w ostatnim czasie zaczął tracić swoją dominującą pozycję rynkową, przegrywając z tańszymi zagranicznymi konkurentami. Obecnie zatrudnia ponad 22 tysiące pracowników na całym świecie, z czego 14 tysięcy w USA.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Surowce i Paliwa
Orlen zakończył w Szczecinie rozbudowę terminalu LPG
Surowce i Paliwa
Rada nadzorcza zdecydowała. Nowy prezes Grupy Azoty ma ambitny plan ratunkowy
Surowce i Paliwa
Węgiel energetyczny poza listą surowców krytycznych, ale nadal ważny dla gospodarki
Surowce i Paliwa
Szybka ścieżka dla metali ziem rzadkich z Chin do UE?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Surowce i Paliwa
Oferta Trumpa dla Niemiec: amerykańskie surowce zamiast rosyjskich