PKN Orlen podpisał z Linde, największą na świecie firmą w branży gazów technicznych, umowę na budowę nowoczesnej i efektywnej energetycznie wytwórni tlenu i azotu. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 760 mln zł. Prace budowlane mają wkrótce ruszyć, a termin ich zakończenia wyznaczono na początek 2025 r.
„Budujemy łańcuch wartości, koncentrując się na produktach, które generują najwyższe marże. Wytwórnia, która powstanie w zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Produkowane gazy będą wykorzystywane na potrzeby własne spółki, w tym w powstającym Kompleksie Olefin III. To sztandarowa inwestycja petrochemiczna koncernu warta 13,5 mld zł. Kompleks Olefin III powinien być oddany do użytku na początku 2025 r.
Dodatkowe ilości tlenu i azotu pomogą też grupie w rozszerzeniu jej portfela o kolejne wysokomarżowe produkty, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie. W postaci ciekłej znajdują powszechnie zastosowane m.in. w branży medycznej. Ponadto dzięki nowym instalacjom Orlen rozszerzy ofertę o gazy szlachetne, takie jak argon, wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, czy krypton, stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk. Zaoferuje też ksenon, który wykorzystywany jest do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon, stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel, mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.
Obecnie w płockim zakładzie Orlenu działają dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu. Wspierają one m.in. produkcję olefin. Zdolności wytwórcze nowych instalacji będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących i wyniosą 38,5 tys. m sześc./h tlenu oraz 75 tys. m sześc./h azotu.