Zgodnie z decyzją UOKiK nowy, multienergetyczny koncern pozostanie właścicielem infrastruktury magazynowej gazu ziemnego. Natomiast warunkiem postawionym przez UOKiK jest sprzedaż Gas Storage Poland, czyli spółki z Grupy PGNiG będącej operatorem systemu magazynów gazu ziemnego w Polsce. Nabywca będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UOKiK i będzie musiał spełnić kryteria umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Nie oznacza to jednak, że same magazyny gazu trafią w inne ręce. Te zostaną w Orlenie, który będzie ich właścicielem. Jednak spółka, która zarządza pojemnościami ma trafić do innego podmiotu.
„Magazyny gazu są własnością PGNiG, a po transakcji ich właścicielem będzie połączony koncern. Orlen tłumaczy, że wyniku wdrożenia środka zaradczego zmieni się jedynie właściciel Gas Storage Poland, która do tej pory funkcjonowała w ramach Grupy PGNiG. Spółka, jako operator magazynów, na podstawie przepisów prawa energetycznego zapewnia obecnie i nadal będzie zapewniała dostęp do pojemności magazynowych wszystkim zainteresowanym podmiotom. Przyjęte w decyzji UOKiK zobowiązania dodatkowo wzmacniają zasady rozdzielenia działalności infrastrukturalnej od tej związanej z obrotem gazem ziemnym” – czytamy w uzasadnieniu Orlenu.
Czytaj więcej
Nowa spółka odpowiedzialna na inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii ma przyspieszyć odejście od paliw kopalnych w Tauronie. Podobne spółki mają już Enea (Enea Nowa Energia) i PGE (PGE Energetyka Odnawialna).
Z kolei prasowej prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreśla, że nabywca spółki Gas Storage Poland nie może prowadzić działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym. – Musi również zostać przez nas zaakceptowany i dawać gwarancje zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił na konferencji prasowej prezes UOKiK.