SC „Uzbeknieftiegaz” poinformował, że z braku prądu zatrzymał pracę jednej rafinerii ropy naftowej i trzech zakładów przetwórstwa gazu, a także wydobycie węglowodorów na 64 złożach. Firma zapewnia, że nie ma przerw w dostawach paliw do konsumentów.

Wcześniej ministerstwo energetyki Uzbekistanu informowało, że we wtorek nad ranem w wielu regionach kraju nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Awaria w systemie zasilania, która dotknęła kraje Azji Środkowej (Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan), nastąpiła z powodu przeciążenia linii tranzytowej w Kazachstanie.

„Wśród przedsiębiorstw zaangażowanych w produkcję, które zawiesiły działalność jest rafineria ropy naftowej Buchara, trzy przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem gazu (przetwórnia gazu Mubarek, kompleks chemiczny gazu Szurtan i Uzbekistan GTL)” – cytuje RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Gigantyczna awaria zasilania w Azji Środkowej. Trzy państwa bez prądu

Opracowano harmonogram uruchomienia zakładów przy wznowieniu dostaw energii elektrycznej oraz zorganizowano sztab kryzysowy. Uzbeknieftiegaz zawiesił też eksploatację 64 złóż węglowodorów.

„Dostawa gazu ziemnego i skroplonego oraz produktów naftowych do gospodarki narodowej i ludności odbywa się nieprzerwanie” – zapewnia Uzbekneftegaz.