Co ma przewrót w Gwinei do biznesu rosyjskiego oligarchy

Zamach wojskowy w Gwinei grozi aluminiowemu imperium rosyjskiego miliardera Olega Deripaski. To w tym biednym afrykańskim kraju koncern oligarchy zarabiał miliardy na wydobywanych boksytach. Na razie akcje UC Rusal idą w górę wraz z ceną surowca.

Publikacja: 07.09.2021 14:05

Co ma przewrót w Gwinei do biznesu rosyjskiego oligarchy

Foto: Adobe Stock

Rusal, największy producent aluminium w Rosji i jeden z największych na świecie, może stracić jedną trzecią swojej produkcji, w wyniku zamachu wojskowego, który miał miejsce w Gwinei, skąd Rosjanie pozyskują boksyty - powiedział agencji RIA Nowosti przedstawiciel branży.

Gwinea, gdzie 43 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, a 32 proc. to analfabeci, ma największe zasoby boksytu na świecie. Wydobyciem rządzi od lat 90-tych UC Rusal. Boksyty z Gwinei dają rosyjskiemu koncernowi 20-procentowy udział w światowej produkcji aluminium i 45-procentowy w wydobyciu surowców. „Praktycznie nie ma gdzie zrekompensować utraty dostępu do złóż w Gwinei. W Rosji nowych złóż tego minerału już nie ma" - mówi źródło agencji.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Surowce i Paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach o ograniczeniu CO2
Surowce i Paliwa
Gazprom na celowniku Białego Domu. Uderzenie w rosyjskie molochy energetyczne
Surowce i Paliwa
Są szczegóły umowy surowcowej USA-Ukraina. Kreml wątpi w ukraińskie zasoby
Surowce i Paliwa
Metale ziem rzadkich niedostępne dla Rosji
Surowce i Paliwa
Rząd rozpocznie poszukiwania złóż surowców krytycznych. Padł termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem