Rosyjski koncern nie zarezerwował na czwarty kwartał dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę, według węgierskiej platformy handlowej RBP, ani dodatkowych przepustowości na tranzyt przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa, według danych Platformy GSA.
W sumie na poniedziałkowej aukcji zaproponowano zarezerwowanie przepustowości tranzytowych przez Ukrainę w ilości 9,8 mln m3 gazu dziennie. Gazprom nie był też zainteresowany przepustowością oferowaną w tej samej wielkości na pierwsze trzy kwartały 2022 roku, informuje agencja Prime.
Z danych wynika, że Gazprom nie był też zainteresowany dodatkową przepustowością dla tranzytu przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa na najbliższe cztery kwartały.
Ukraińskie magazyny gazu pod Lwowem/Bloomberg
Jednocześnie od 31 lipca Gazprom ograniczył pompowanie gazu do podziemnych magazynów w Europie. Z danych portalu Gas Infrastructure Europe wynika, że zatłaczanie zmniejszyło się w największych rejonach magazynowych wykorzystywanych przez dostawcę. Mowa o magazynach Haidach (Austria), Rehden (Niemcy) i Bergmeer (Holandia). Według stanu na 2 sierpnia magazyny, do których Gazprom dostarcza gaz, są zapełnione odpowiednio w 20 procentach, 9 procentach i 16 procentach.