Rosyjski koncern nie zarezerwował na czwarty kwartał dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę, według węgierskiej platformy handlowej RBP, ani dodatkowych przepustowości na tranzyt przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa, według danych Platformy GSA.

W sumie na poniedziałkowej aukcji zaproponowano zarezerwowanie przepustowości tranzytowych przez Ukrainę w ilości 9,8 mln m3 gazu dziennie. Gazprom nie był też zainteresowany przepustowością oferowaną w tej samej wielkości na pierwsze trzy kwartały 2022 roku, informuje agencja Prime.

Z danych wynika, że ​​Gazprom nie był też zainteresowany dodatkową przepustowością dla tranzytu przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa na najbliższe cztery kwartały.

""

Ukraińskie magazyny gazu pod Lwowem/Bloomberg

energia.rp.pl

Jednocześnie od 31 lipca Gazprom ograniczył pompowanie gazu do podziemnych magazynów w Europie. Z danych portalu Gas Infrastructure Europe wynika, że ​​zatłaczanie zmniejszyło się w największych rejonach magazynowych wykorzystywanych przez dostawcę. Mowa o magazynach Haidach (Austria), Rehden (Niemcy) i Bergmeer (Holandia). Według stanu na 2 sierpnia magazyny, do których Gazprom dostarcza gaz, są zapełnione odpowiednio w 20 procentach, 9 procentach i 16 procentach.

Tak niskiego poziomu zapełnienia magazynów nie było od dziesięcioleci. Sezon grzewczy zaczyna się za miesiąc-dwa. Gazprom liczy, że do tego czasu uruchomi Nord Stream 2 i że wykorzysta pełną moc gazociągu. Unijne przepisy na to nie pozwalają. Rosjanie mogą mieć dostęp tylko do połowy mocy przesyłowych. Sprawa jest w sądzie. Wyrok ma zapaść 25 sierpnia. Polskie magazyny gazu są zapełnione w 82 procentach.