Pieniądze jadą za ropą

Bloomberg

Tam gdzie Rosjanie wydobywają najwięcej ropy i gazu, rodziny mogą sobie pozwolić na zakup nowego auta.

Agencja RIA Rating zbadała, w których regionach Rosji rodziny mogą sobie pozwolić na zakup nowego samochodu na kredyt. Najwięcej dobrze sytuowanych rodzin jest w okręgu Jamalsko-Nienieckim, w którym skupia się największe wydobycie ropy i gazu w Rosji. Ponad połowa (56,3 proc.) z nich może kupić nowe auto w cenie 470 tys. rubli (28,5 tys. zł); ponad jedna trzecia, takie które kosztuje do 1,2 mln rubli (72,4 tys. zł) a 6,8 proc. stać na limuzynę za 5 mln rubli.

Na drugiej pozycji sąsiedni okręg Chanty- Mansijskij (odpowiednio: 41,2 proc., 19,6 proc. i 3,1 proc., w okręgu nienieckim na nowe auto (zależnie od klasy) stać 40,4 proc. rodzin, 20,9 proc. i 3,4 proc. Wszystkie te regiony położone nad lodowatymi morzami rosyjskiej północy obfitują w ropę i gaz; działają tak największe rosyjskie koncerny wydobywcze, w których pracuje większość mieszkańców.

Dlatego dopiero na czwartej pozycji znaleźli się moskwiczanie. Na ekonomiczny samochód stać w rosyjskiej stolicy 40,2 proc. rodzin, na średniej klasy – 19,8 proc. a na wypasioną brykę – 4 proc.. Kolejne miejsca w rankingu zajęły regiony obfitujące nie tylko w ropę i gaz, ale też złoto czy diamenty: Czukotka, Sachalin, Magadan i Kamczatka.

Najbiedniej mieszka się w Rosji ludziom na Kaukazie – w Republice Inguszetii i Dagestanie tylko 4,7 proc. i 5,1 proc. rodzin stać na najtańsze samochody. Na Krymie ten odsetek jest nie wiele większy – 6,2 proc. może sobie pozwolić na auto ekonomiczne, 1,2 proc. na średniej klasy a na limuzynę jednostki (0,1 proc.).

Mogą Ci się również spodobać

Gazowa blokada w Unii

Unijni ustawodawcy nie mogą uzgodnić kształtu rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. Trwają negocjacje między ...

Nowi w radzie nadzorczej Energi

Obradujące 7 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi podjęło uchwały wprowadzające zmiany w ...

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Kontrakt na LNG z Ameryki niewielki, ale ważny i interesujący

Kontrakt PGNiG na dostawy LNG z USA nie jest wielki, ale interesujący i ważny, ...

Ruszyły dostawy LNG do stołecznych autobusów

PGNiG Obrót Detaliczny rozpoczął sprzedaż skroplonego gazu ziemnego do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. ...

Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd”

To ma być potężny impuls dla rozwoju fotowoltaiki. Zapowiedziany z pompą pod koniec lipca ...