Polska? Republiki bałtyckie? A co oni mogą…

Bloomberg

Szefostwo spółki, która ma rozbudować gazociąg północny, uważa że przeciwne projektowi kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie zdołają zablokować inwestycji.

Jens Miller rzecznik spółki Nord Stream-2 AG oświadczył, że firma nie odczuwa dążenia Komisji Europejskiej, by zablokować projekt.

„Nie odczuwamy nacisku KE na kraje – cztery kraje, przez których wyłączne strefy ekonomiczne ma przejść planowany gazociąg Nord Stream-2. Chodzi o Niemcy, Szwecję, Danię i Finlandię” – cytuje Millera portal Delfi.

Rzecznik dodał, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia, z którymi spółka musi uzgodnić budowę (dostać zgodę) z powodu możliwego wpływu kolejnej podmorskiej rury na środowisko, „nie zdołają zablokować projektu tylko dlatego, że nie chcą, by był realizowany”.

Rosja, Niemcy, Szwecja, Dania i Finlandia powinny uwzględnić wpływ rurociągu na środowisko, zanim podejmą ostateczną decyzję biznesową. Miller zapewnił, że monitoring już działającego od kilku lat Nord Stream, pokazał, że wpływ leżącej na dnie Bałtyku wielkiej rury jest o wiele mniejszy, aniżeli było to oczekiwane.

Kraje przez których strefy ekonomiczne przejdzie trasa gazociągu, muszą ocenić projekt i podzielić się tymi informacjami z sąsiadami, których środowisku może zagrozić budowa i eksploatacja gazociągu. Chodzi tu o siebie nawzajem oraz właśnie o Polskę i republiki bałtyckie.

W marcu premierzy Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Polski, Słowacji, Rumunii i prezydent Litwy podpisali list do przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Clauda Juncker’a. Sprzeciwiają się w nim rozbudowie rurociągu.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy wolą diesla

Mimo skandalu dieslowego Volkswagena w Niemczech chętniej kupują samochody z silnikiem Diesla. Kupują też ...

Gazprom i KE bliżej ugody

Rosjanie i Bruksela są coraz bliżej polubownego zakończenia antymonopolowego dochodzenia przeciwko rosyjskiemu koncernowi. W ...

Drugi most energetyczny z Litwą ciągle na stole

Rozbudowa łącznika LitPol lub kabel podmorski Władysławowo–Kłajpeda to analizowane scenariusze synchronizacji systemów krajów bałtyckich. ...

Gazprom dostał pieniądze z Zachodu na Nord Stream-2

Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazprom ...

Bliżej gazociągu Polska-Ukraina

Wiadomo, kto będzie wykonawcą gazociągu, który umożliwi większy import gazu z Polski na Ukrainę ...

Przyszłość, której oczekiwaliśmy, już jest. Dowodem są technologie smart

Powinniśmy się już przygotowywać na drugą połowę XXI wieku i szukać dróg, dzięki którym ...