Polska? Republiki bałtyckie? A co oni mogą…

Bloomberg

Szefostwo spółki, która ma rozbudować gazociąg północny, uważa że przeciwne projektowi kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie zdołają zablokować inwestycji.

Jens Miller rzecznik spółki Nord Stream-2 AG oświadczył, że firma nie odczuwa dążenia Komisji Europejskiej, by zablokować projekt.

„Nie odczuwamy nacisku KE na kraje – cztery kraje, przez których wyłączne strefy ekonomiczne ma przejść planowany gazociąg Nord Stream-2. Chodzi o Niemcy, Szwecję, Danię i Finlandię” – cytuje Millera portal Delfi.

Rzecznik dodał, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia, z którymi spółka musi uzgodnić budowę (dostać zgodę) z powodu możliwego wpływu kolejnej podmorskiej rury na środowisko, „nie zdołają zablokować projektu tylko dlatego, że nie chcą, by był realizowany”.

Rosja, Niemcy, Szwecja, Dania i Finlandia powinny uwzględnić wpływ rurociągu na środowisko, zanim podejmą ostateczną decyzję biznesową. Miller zapewnił, że monitoring już działającego od kilku lat Nord Stream, pokazał, że wpływ leżącej na dnie Bałtyku wielkiej rury jest o wiele mniejszy, aniżeli było to oczekiwane.

Kraje przez których strefy ekonomiczne przejdzie trasa gazociągu, muszą ocenić projekt i podzielić się tymi informacjami z sąsiadami, których środowisku może zagrozić budowa i eksploatacja gazociągu. Chodzi tu o siebie nawzajem oraz właśnie o Polskę i republiki bałtyckie.

W marcu premierzy Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Polski, Słowacji, Rumunii i prezydent Litwy podpisali list do przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Clauda Juncker’a. Sprzeciwiają się w nim rozbudowie rurociągu.

Mogą Ci się również spodobać

Gawęda: do ostatniej grudy węgla

Kopalnie w Polsce mogą być zamykane o ile skończy się złoże, albo gdy warunki ...

Błędne koło polskiej energetyki

O ile ceny prądu dla odbiorców indywidualnych nadal pozostaną bez zmian, o tyle średnim ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Czarne chmury nad Gazpromem

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne ...

Będzie więcej energii w obrocie giełdowym

Spółki energetyczne porozumiały się co do obowiązkowej sprzedaży prądu przez giełdę. To dobra wiadomość ...