Petrolinvest znowu przesuwa sprzedaż Emby

Bloomberg

Datę finalizacji umowy wyznaczono na koniec kwietnia. Powodem jest konieczność złożenia nowych dokumentów niezbędnych do odnowienia koncesji w Kazachstanie.

Petrolinvest po raz kolejny poinformował o przesunięciu finalizacji sprzedaży 79 proc. udziałów w firmie Emba Jug Nieft. Tym razem ostateczną datę rozliczenia transakcji wyznaczono do końca kwietnia. Po raz pierwszy pojawiła się za to informacja, że kupujący jako powód odroczenia finalizacji umowy podał konieczność ponownego złożenia wszelkich wymaganych dokumentów do Ministerstwa Energetyki w Kazachstanie, niezbędnych do odnowienia posiadanej przez Embę koncesji. Termin jej wygaśnięcia, a dokładnie tzw. kontraktu nr 976, przypada na 29 czerwca tego roku.

Petrolinvest umowę zobowiązującą do sprzedaży Emby podpisał z Conwell Oil Corporation, firmą zarejestrowaną w Holandii, już 16 grudnia 2011 r. Ostateczne warunki jej wykonania określono 12 kwietnia 2013 r. Tym samym jest to prawdopodobnie najdłużej realizowana w naszym kraju umowa sprzedaży udziałów, która ciągle nie może doczekać się finalizacji. Co więcej Petrolinvest nie podaje przekonywujących informacji na temat przyczyn tego stanu rzeczy.

Z ostatniego raportu okresowego, czyli dotyczącego wyników za III kwartał 2016 r., który opublikowano w połowie listopada wynika, że giełdowa spółka w okresie od dnia zawarcia umowy z Conwellem otrzymała kilka wpłat na poczet ceny nabycia udziałów w Embie. Ich łączna kwota wyniosła jednak tylko 2,3 mln USD, podczas gdy transakcja opiewa na 33,5 mln USD.

Giełdowi gracze na informacje o kolejnym zawiadomieniu Conwella zareagowali wyprzedażą akcji Petrolinvestu. Dziś na otwarciu sesji walorami spółki handlowano po 7,2 zł, co oznaczało spadek kursu o 2,3 proc. Przed południem zniżki były jeszcze większe, gdyż chwilami sięgały 4,9 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Będzie więcej stacji gazu CNG oraz LNG

Duże nadzieje na większą sprzedaż ma zwłaszcza PGNiG. W tym segmencie rozwijać chcą się ...

Piotr Zaręba prezesem spółki, która buduje polskie auto na prąd

Rada nadzorcza spółki ElectroMobility Poland powołała nowego prezesa. Został nim Piotr Zaremba, dyrektor zarządzający ...

OPEC będzie musiał nadal ciąć wydobycie ropy

Dostawy ropy naftowej z krajów rywalizujących z OPEC z nadwyżką zrównoważą wzrost popytu przewidywany ...

KE chce neutralności klimatycznej przemysłu

Polska na tle Unii Europejskiej pozostaje państwem bardzo zindustrializowanym. Dlatego wiele firm takich jak ...

Japończycy zaczynają ekologiczną produkcję wodoru

Japońskie koncerny we współpracy z władzami lokalnymi ogłosiły rozpoczęcie przyjaznej dla środowiska naturalnego produkcji ...

Zrzutka na kredyt pomostowy na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu ...