Energa nie godzi się na płacenie podatku za farmy „po nowemu”

ROL

Energa wystąpiła do wójtów i burmistrzów gmin z prośbą o indywidualne interpretacje w zakresie podstawy do naliczania podatku od nieruchomości za farmy wiatrowe.

Gdańska spółka nie zgadza się z interpretacją mówiącą, że należy daninę obliczać od całości turbiny (wraz z jej częścią techniczną, która jest najdroższa), a nie tylko jej części budowlanej.

Różne interpretacje to wynik chaosu prawnego, jaki wprowadziła ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. – To jest sytuacja nie do przyjęcia, by podatkiem od nieruchomości obejmować elementy konstrukcji, które nie są związane z gruntem – stwierdził bez ogródek Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych w Enerdze.

Chociaż spółka na większość swoich zapytań dostała odpowiedzi negatywne tj. nakazujące jej płacić podatek za nieruchomość od całości elektrowni wiatrowej, to nie godząc się z taką interpretacją wystąpiła na drogę postępowania administracyjnego. – Na razie płacimy cesarzowi, co cesarskie. Ale w przypadku uzyskania pozytywnego wyroku sądowego będziemy występować do gmin o zwrot nadpłaty wraz z odsetkami – dodał Kościelniak.

Dla gdańskiego koncernu płatność podatku od całej farmy to wydatek większy o kilkanaście milionów złotych.

Przypomnijmy, że w podobnym do Energi tonie wypowiadają się przedstawiciele Tauronu. Jedynie PGE – spośród spółek Skarbu Państwa – zadeklarowało płatność daniny od całości.

Mogą Ci się również spodobać

Bliżej zniesienia taryf na gaz ziemny

Od 1 października 2017 r. urzędowe ceny mają przestać obowiązywać wszystkich, poza gospodarstwami domowymi. ...

NFOŚiGW wesprze systemowe działania m.in. geotermię, ale kończy ze dotacjami dla małych beneficjentów

Odbiorcy indywidualni nie mogą liczyć na kontynuację w dotychczasowej formule skierowanych do nich programów ...

Exxon złamał sankcje. Zapłaci

Amerykański gigant energetyczny ma zapłacić 2 mln dolarów za złamanie sankcji USA nałożonych na ...

Rewolucja w energetyce: ciepło z małego atomu

Zastosowanie technologii jądrowych może zrewolucjonizować krajowe ciepłownictwo obecnie oparte głównie na węglu. Budowa wysokotemperaturowych ...

Iran stawia na Ukrainę, Rosja – na Polskę

Irańska ropa może trafiać do Unii tranzytem przez Ukrainę. Rosja odpowiada zwiększeniem dostaw m.in. ...