Energa nie godzi się na płacenie podatku za farmy „po nowemu”

ROL

Energa wystąpiła do wójtów i burmistrzów gmin z prośbą o indywidualne interpretacje w zakresie podstawy do naliczania podatku od nieruchomości za farmy wiatrowe.

Gdańska spółka nie zgadza się z interpretacją mówiącą, że należy daninę obliczać od całości turbiny (wraz z jej częścią techniczną, która jest najdroższa), a nie tylko jej części budowlanej.

Różne interpretacje to wynik chaosu prawnego, jaki wprowadziła ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. – To jest sytuacja nie do przyjęcia, by podatkiem od nieruchomości obejmować elementy konstrukcji, które nie są związane z gruntem – stwierdził bez ogródek Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych w Enerdze.

Chociaż spółka na większość swoich zapytań dostała odpowiedzi negatywne tj. nakazujące jej płacić podatek za nieruchomość od całości elektrowni wiatrowej, to nie godząc się z taką interpretacją wystąpiła na drogę postępowania administracyjnego. – Na razie płacimy cesarzowi, co cesarskie. Ale w przypadku uzyskania pozytywnego wyroku sądowego będziemy występować do gmin o zwrot nadpłaty wraz z odsetkami – dodał Kościelniak.

Dla gdańskiego koncernu płatność podatku od całej farmy to wydatek większy o kilkanaście milionów złotych.

Przypomnijmy, że w podobnym do Energi tonie wypowiadają się przedstawiciele Tauronu. Jedynie PGE – spośród spółek Skarbu Państwa – zadeklarowało płatność daniny od całości.

Mogą Ci się również spodobać

Norwegia zakaże oleju opałowego

Za trzy lata w Norwegii nie można już będzie używać oleju opałowego i nafty ...

Fortum przetestuje w Zabrzu produkcję chłodu z ciepła sieciowego

W należącej do koncernu Fortum elektrociepłowni w Zabrzu przetestowane będzie innowacyjne rozwiązanie pozwalające na ...

PBG silne kondycją Rafako

Segment gazu i ropy z mniejszymi przychodami, ale i stratami. W I połowie br. ...

PKN Orlen inwestuje w Trzebini

Koncern wybuduje m.in. instalację do produkcji glikolu za ponad 200 mln zł. Poza tym ...

Austria: Gazowy hub wznowił pracę po awarii

Rosyjski gaz znów płynie przez Baumgarten, także do Włoch, gdzie po wstrzymaniu dostaw z ...