Przedsiębiorstwa naftowe mocno tną wydatki inwestycyjne

Bloomberg

Łączne straty pięciu największych „niezależnych” naftowych koncernów USA sięgnęły w minionym roku 14 mld dol.

Chodzi o firmy żyjące z wydobycia ropy (niemające stacji paliw ani rafinerii). Pięć największych z nich – Andarko Petroleum, ConocoPhillips, Hess, Occidental Petroleum i Murphy Oil – w ciągu tygodnia musi przedstawić wyniki za 2015 r. Specjaliści oceniają ich łączną stratę na 13,8 mld dol. – podała agencja Bloomberg. Przyczyna jest jedna – niskie ceny ropy. Od lipca 2014 roku surowiec potaniał o ok. 70 proc. Najbardziej uderza to w firmy, które żyją tylko z wydobycia.

Najgorszego wyniku od 29 lat analitycy spodziewają się u Andarko. Strata ma wynieść 6 mld dol., a wpływ na to ma nie tylko spadek cen ropy, ale i gazu, który firma także wydobywa. Strata netto Hess ma wynieść 1,6 mld dol. Do tego firma nie ma prawie aktywów na sprzedaż, na co zwracała uwagę na początku stycznia agencja ratingowa Fitch. Koncern już obniżył o 40 proc. wydatki na wiercenia w 2016 r. i wyda na nie 2,4 mld dol.

Z kolei Murghy Oil Corp. straciła ok. 1,8 mld dol., co jest najgorszym wynikiem od 1987 roku. Dla ConocoPhillips i Occidental Petroleum analitycy spodziewają się strat na poziomie odpowiednio: 1,58 mld i 2,74 mld dolarów. – Zobaczymy, co koncerny będą robiły ze swoimi budżetami w tym roku. Większość wobec utrzymujących się niskich cen będzie musiała po drakońsku ciąć wydatki – uważa Michael Scylla, analityk Stifel Nicolaus & Co.

W 2015 r. wartość rynkowa północnoamerykańskich firm sektora ropy i gazu spadła o ok. 300 mld dol. Według firmy Wolfe Reaserch przy obecnym poziomie ceny ropy już w połowie 2017 r. jedna trzecia amerykańskich nafciarzy może ogłosić bankructwo. Konsultingowa firma Cowen&Co. obliczyła, że firmy sektora wydobywczego będą musiały obciąć swoje budżety o 51 proc. (w porównaniu z 2014 r.). A to oznacza największe redukcje od lat 80. XX w.

Morgan Stanley jest przekonany, że sytuacja jest dla producentów ropy trudniejsza niż w 1986 roku, gdy także nastąpiło załamanie cen surowca. Bankructwo już ogłosiło 30 mniejszych firm wydobywczych z USA. A perspektywy nie są korzystne. Jedną z przyczyn jest szybsze, niż oczekiwano, pojawienie się irańskiej ropy i utrzymanie wysokiego wydobycia w USA.

—it

Mogą Ci się również spodobać

Kilkaset tysięcy gospodarstw bez prądu. Są ograniczenia mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informują, że w wyniku frontu burzowego, który przeszedł nad Polską ...

Nowy rząd Merkel może zwalczać polską elektrownię atomową

Umowa koalicyj na nowego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD może się okazać problematyczna ...

Sieci stacji nie chcą aplikacji

Ponad rok po premierze, Tankuj24, system służący do kupowania paliw online, został zamknięty. To ...

Szwajcaria: Na czas naprawy wyłączono najstarszą elektrownię atomową świata

Drugi reaktor elektrowni atomowej Beznau na północy Szwajcarii został wyłączony w nocy z piątku ...

Lotos chce współpracować z Toyotą

Obie firmy zamierzają w 2021 r. wybudować w Polsce stację tankowania wodoru. W tym ...

NIK o udawanej walce ze smogiem

Kontrola wykazała, że działania władz krajowych dla poprawy jakości powietrza były dalece niewystarczające. Występujące ...