Wzrost cen na stacjach przesądzony

Post Image
Post Image

PiS szuka pieniędzy na drogi. O ok. 25 groszy na litrze zdrożeją więc benzyna i olej napędowy. Droższy będzie też gaz.

Jak zakłada projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, pieniądze z opłaty drogowej wynoszącej 20 groszy plus VAT na litrze – czyli 4–5 mld zł rocznie – zostaną przeznaczone w równych częściach na budowę dróg lokalnych i mostów na drogach krajowych. O projekcie jako pierwsza poinformowała pod koniec czerwca „Rzeczpospolita”. Stawki opłaty mają być rokrocznie indeksowane o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Sprawa jest przesądzona. Jak poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, do porządku obrad 14 lipca został dodany projekt „benzyna plus”. Ustawa ma wejść w życie w 30 dni od jej ogłoszenia.

Projekt przewiduje, że stawka opłaty drogowej ma wynosić 200 zł za 1000 l benzyn i olejów napędowych lub 369,69 zł za 1000 kg gazów.

– Intrygująca może być tutaj dysproporcja między udziałem obciążenia w paliwach tradycyjnych i LPG, biorąc pod uwagę, że to ostatnie paliwo jest o ponad połowę tańsze i obłożenie go tak wysokim udziałem nowego podatku – delikatnie mówiąc – nie spotka się z uznaniem kierowców – powiedział „Rzeczpospolitej” Jakub Bogucki, analityk e-petrolu.

Jego zdaniem podwyżka uderzy kierowców bezpośrednio po kieszeni, co jednak przy obecnym, stosunkowo niskim poziomie cen nie będzie jeszcze szczególnie odczuwalne. W tej chwili zbliżamy się bowiem do poziomów „dołka cenowego” z okresu długiego weekendu majowego.

– Ale w sytuacji droższych paliw będzie jeszcze jednym „niepaliwowym kosztem w baku” budzącym negatywne emocje. Projekt ustawy zakładający Stworzenie Funduszu Dróg Samorządowych jest z pewnością zaskoczeniem – komentuje Jakub Bogucki.

Jak wynika z projektu ustawy, FDS ma być organem rządowym, który będzie zarządzał systemem dofinansowania budowy i modernizacji dróg gminnych, powiatowych oraz mostów na drogach wojewódzkich, a także finansowaniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w pasie drogowym, podlegającej nadzorowi samorządów. FDS ma funkcjonować jak istniejący dotychczas Krajowy Fundusz Drogowy. Warunki finansowania będą określane w umowach zawieranych przez wojewodów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. I to BGK przekaże pieniądze wojewodom, którzy z kolei wypłacą je samorządom.

– Decyzja może wyglądać na ryzykowną politycznie, nawet jeśli uzasadnia się ją z pewnością szczytnym celem poprawy jakości dróg. Otwarte jest pytanie o opinię branży paliwowej, ale z pewnością decyzja spotka się z jej krytyczną oceną, zwłaszcza jeśli chodzi o arytmetyczne zrównanie wielkości stawek dla paliw tradycyjnych i LPG (w przypadku opłaty paliwowej są one różne) – uważa analityk e-petrolu.

I ma rację. Dystrybutorzy wcale się nie cieszą, kiedy ceny paliw są wysokie.

– Droższe paliwa wcale nie są korzystne dla naszego biznesu. Kiedy paliwa tanieją, kierowcy kupują ich więcej, najczęściej napełniają bak do pełna, wielu z nich uruchamia odstawione samochody, rośnie więc popyt – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jorn Masden, szef na nasz region Circle K, kanadyjskiej firmy, która przejęła biznes Statoila w Europie. Circle K ma w Polsce ponad 350 stacji paliwowych.

– Natomiast kiedy paliwa są drogie, konsumenci zaczynają się zachowywać ostrożniej. Najczęściej przeznaczają wówczas na paliwo np. tylko 50 zł i za tyle tankują – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zwiększy oszczędności

W ubiegłym roku, zgodnie z oczekiwaniami, zyski grupy spadły. W tym roku może być ...

Fiasko aukcji dla ekosiłowni. Ministerstwo Energii milczy

Startujący w testowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii producenci muszą do środy czekać w ...

Fotowoltaika rozkwita

Lada chwila moc paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na polskich farmach i dachach przebije symboliczną granicę ...

Wysadzone linie energetyczne na Krym

Dziś w nocy przestały pracować dwie z czterech linii energetycznych dostarczających prąd na Krym. ...

Innowacje receptą na niskie ceny

Niskie notowania surowców negatywnie wpływają na kondycję firm wydobywczych. Według Deloitte to powinno pobudzić ...

Rosja zbuduje własną elektrownię atomową w Turcji

Elektrownia jądrowa, którą Rosjanie zbudują w Turcji, będzie należała do…Rosji. To pierwszy taki projekt ...