PKN Orlen zakończył projekt we Włocławku

Bloomberg

Kosztem 1,4 mld zł powstała nowoczesna elektrociepłownia na gaz, która będzie produkowała prąd i ciepło zarówno na potrzeby własne koncernu jak i całego rynku.

PKN Orlen podpisał z konsorcjum firm General Electric International i SNC-Lavalin Polska protokół o zakończeniu realizacji inwestycji bloku gazowo – parowego we Włocławku o mocy 463 MWe. Elektrociepłownia, której koszt budowy wyniósł około 1,4 mld zł, wytwarza prąd i ciepło na potrzeby m.in. firmy zależnej Anwil oraz ciepło dla całego kompleksu przemysłowego koncernu we Włocławku. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do krajowego systemu energetycznego.

– Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne – we Włocławku i Płocku – patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – mówi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

Po zakończeniu inwestycji we Włocławku koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej wynoszącej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.

PKN Orlen informuje, że jego projekty energetyczne nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach segmentu downstream. Koncern dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach grupy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy statut Polenergii

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polenergii przyjęło zmiany w statucie niekorzystne dla mniejszych współwłaścicieli spółki. Funduszom ...

Lotos odebrał ładunek ropy z Kanady

Grupa Lotos odebrała w sobotę w Naftoporcie ładunek 100 tys. ton (blisko 700 tys. ...

Nowe taryfy na gaz

Prezes URE zatwierdził nowe stawki dla PGNiG OD i PSG. Pierwsze wzrosną, a drugie ...

Firmy handlują gazem tylko na giełdzie

Zorganizowany obrót błękitnym paliwem w Polsce prowadzony jest niemal wyłącznie na TGE. Na PTP ...

Orlof i Gepfert w poznańskiej Veolii

Byli członkowie zarządu Enei wejdą do władz Veolia Energia Poznań. Od początku lutego 2017 ...

URE: pierwsze aukcje OZE w październiku

W drugiej połowie października odbędą się tegoroczne aukcje na sprzedaż energii z zielonych elektrowni. ...