PKN Orlen zakończył projekt we Włocławku

Bloomberg

Kosztem 1,4 mld zł powstała nowoczesna elektrociepłownia na gaz, która będzie produkowała prąd i ciepło zarówno na potrzeby własne koncernu jak i całego rynku.

PKN Orlen podpisał z konsorcjum firm General Electric International i SNC-Lavalin Polska protokół o zakończeniu realizacji inwestycji bloku gazowo – parowego we Włocławku o mocy 463 MWe. Elektrociepłownia, której koszt budowy wyniósł około 1,4 mld zł, wytwarza prąd i ciepło na potrzeby m.in. firmy zależnej Anwil oraz ciepło dla całego kompleksu przemysłowego koncernu we Włocławku. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do krajowego systemu energetycznego.

– Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne – we Włocławku i Płocku – patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – mówi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

Po zakończeniu inwestycji we Włocławku koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej wynoszącej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.

PKN Orlen informuje, że jego projekty energetyczne nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach segmentu downstream. Koncern dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach grupy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Mogą Ci się również spodobać

Nielegalny kabel w elektrowni atomowej

Służby bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegły katastrofie w Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Został tam zainstalowany „na dziko” siłowy ...

Tajemnicze uszkodzenie gazociągu z Polski

Ukraina wstrzymała import gazu z Polski z powodu rozhermetyzowania gazociągu na swoim terenie. Przyczyny ...

Boliwia będzie eksportować gaz

Po odkryciu nowych złóż gazu, Boliwia na go dość, by sprzedawać za granicę. Pierwsi ...

Będą odpisy w Enei i Bogdance

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 ...

Złe przepisy hamują rozwój rynku gazu

Od Nowego Roku mają wejść w życie nowe regulacje o dywersyfikacji importu. Wiele firm ...

Kluczowy wskaźnik PKN Orlen nadal spada

Wynik EBITDA LIFO był znacznie słabszy niż przed rokiem. To efekt wysokich cen ropy, ...