Rosnieft pobił Gazprom

Bloomberg

Rosnieft jest najwięcej wartą rosyjska spółka. Pobił Gazprom, który od lat był liderem.

Kapitalizacja Gazpromu spadła o około 0,7 mld dolarów. Natomiast Rosnieft na giełdzie w Londynie wart jest 51,085 mld dolarów – Gazprom już tylko 50,8 mld dolarów. także na giełdzie w Moskwie Rosnieft jest wyżej notowany niż Gazprom – informuje portal vedomosti.ru.

Akcje Rosnieftu zyskują na wartości o początku 2016 roku, mimo spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. od stycznia koncern „zdrożał ” o 1,4 raza. W tym samym czasie Gazprom zyskiwał na wartości znacznie wolniej – w Londynie akcje zyskiwały o 1,1 raza.

Zdaniem rosyjskich analityków Rosnieft jest dla potencjalnych inwestorów znacznie bardziej ciekawy, niż Gazprom. – Inwestorów uskrzydliły dobre wyniki koncernu za ostatni kwartał 2015, ale także za cały zeszły rok – uważa analityk firmy „Atona” Aleksandr Korniłow.

Rosnieft, kierowany przez byłego wicepremiera Igora Sieczina, rósł przez ostatnie lata w siłę, m.in. dzięki przejęciu spółki TNK-BP w 2013 r., i stał się największą pod względem produkcji giełdową spółką naftową na świecie. Lepiej niż Gazprom znosi także kryzys gospodarczy wywołany międzynarodowymi sankcjami.

Gazprom źle zniósł także spadek cen ropy naftowej. Rosnieftowi udało się natomiast zgromadzić zapasy gotówki i ustabilizować wydatki. Nadal jednak Gazprom bije Rosnieft pod względem wydajności Produkcja gazu i ropy sięga tu 8 mln baryłek dziennie, tymczasem Rosnieft wytwarza tylko 5 mln baryłek.

Jak wynika z prognoz analityków, zyski Gazpromu przed opodatkowaniem za 2015 roku mogą wynieść 29,7 mld dol. Wyniki Rosnieftu zaś są szacowane na 18,9 mld dol.

Dla Rosnieftu wyższa kapitalizacja i pokonanie Gazpromu to także zwycięstwo prestiżowe. Gazprom walczy z planami Rosnieftu, który usiłuje złamać monopol Gazpromu na eksport gazu.

Oba koncerny są niezwykle ważne dla rosyjskiego budżetu. Według szacunku analityków Bloomberga podatki płacone przez Rosnieft i Gazprom, a także cła za eksport surowców to około 30 proc. budżetu federalnego. Poza tym inwestycje obu firm w rurociągi, porty, transport, odwierty i inne usługi napędzają rosyjski przemysł.

Mogą Ci się również spodobać

Przeszukanie biur Gazpromu w Europie

Służby weszły do biur operatora gazociągu północnego w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Przeprowadziły ...

Europejski przemysł fotowoltaiczny może być niezależny

Powstanie Europejskiej Inicjatywy Solarnej (ESI) pomoże zbudować niezależność europejskiego przemysłu fotowoltaicznego i rozwinąć ten ...

Amerykański gaz już w Grecji

Do Grecji dopłynęła pierwsza partia LNG ze Stanów Zjednoczonych. Władze w Atenach liczą na ...

Ciekawe, kto zapłaci te 2 biliony dolarów?

Światowa gospodarka straci ponad 2 biliony dolarów w ciągu najbliższych 15 lat. W 43 ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Sierra Gorda na dobrym kursie

Chilijska kopalnia KGHM ma w tym roku zwiększyć produkcję miedzi i poprawić efektywność.   ...