Rosnieft pobił Gazprom

Bloomberg

Rosnieft jest najwięcej wartą rosyjska spółka. Pobił Gazprom, który od lat był liderem.

Kapitalizacja Gazpromu spadła o około 0,7 mld dolarów. Natomiast Rosnieft na giełdzie w Londynie wart jest 51,085 mld dolarów – Gazprom już tylko 50,8 mld dolarów. także na giełdzie w Moskwie Rosnieft jest wyżej notowany niż Gazprom – informuje portal vedomosti.ru.

Akcje Rosnieftu zyskują na wartości o początku 2016 roku, mimo spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. od stycznia koncern „zdrożał ” o 1,4 raza. W tym samym czasie Gazprom zyskiwał na wartości znacznie wolniej – w Londynie akcje zyskiwały o 1,1 raza.

Zdaniem rosyjskich analityków Rosnieft jest dla potencjalnych inwestorów znacznie bardziej ciekawy, niż Gazprom. – Inwestorów uskrzydliły dobre wyniki koncernu za ostatni kwartał 2015, ale także za cały zeszły rok – uważa analityk firmy „Atona” Aleksandr Korniłow.

Rosnieft, kierowany przez byłego wicepremiera Igora Sieczina, rósł przez ostatnie lata w siłę, m.in. dzięki przejęciu spółki TNK-BP w 2013 r., i stał się największą pod względem produkcji giełdową spółką naftową na świecie. Lepiej niż Gazprom znosi także kryzys gospodarczy wywołany międzynarodowymi sankcjami.

Gazprom źle zniósł także spadek cen ropy naftowej. Rosnieftowi udało się natomiast zgromadzić zapasy gotówki i ustabilizować wydatki. Nadal jednak Gazprom bije Rosnieft pod względem wydajności Produkcja gazu i ropy sięga tu 8 mln baryłek dziennie, tymczasem Rosnieft wytwarza tylko 5 mln baryłek.

Jak wynika z prognoz analityków, zyski Gazpromu przed opodatkowaniem za 2015 roku mogą wynieść 29,7 mld dol. Wyniki Rosnieftu zaś są szacowane na 18,9 mld dol.

Dla Rosnieftu wyższa kapitalizacja i pokonanie Gazpromu to także zwycięstwo prestiżowe. Gazprom walczy z planami Rosnieftu, który usiłuje złamać monopol Gazpromu na eksport gazu.

Oba koncerny są niezwykle ważne dla rosyjskiego budżetu. Według szacunku analityków Bloomberga podatki płacone przez Rosnieft i Gazprom, a także cła za eksport surowców to około 30 proc. budżetu federalnego. Poza tym inwestycje obu firm w rurociągi, porty, transport, odwierty i inne usługi napędzają rosyjski przemysł.

Mogą Ci się również spodobać

Gazpromowi brakuje pieniędzy na inwestycje

Koncern musi zmniejszyć wydatki na budowany gazociąg do Chin i na złoża w Rosji, ...

Ropa najdroższa od trzech lat

Obawy przed amerykańsko-rosyjskim starciem w Syrii podsyciły zwyżkę cen ropy naftowej. Cena ropy gatuntku ...

Zalewa nas prąd z OZE ze Szwecji

Od kilku lat systematycznie rośnie import energii elektrycznej z zagranicy, przy coraz mniejszym jej ...

Norwegia poszuka ropy przy rosyjskiej granicy

Oslo w przyszłym roku rozpocznie poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją na Morzu ...

Gaz w Polsce jest za drogi

Drogo kupujemy od Gazpromu, drogo sprzedajemy obywatelom. Najwięcej gazu za średnią pensję kupią sobie ...

Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na ...