Ten rok pod znakiem przeglądu strategii Tauronu

Bloomberg

W tym roku Tauron chce się skupić na aktualizacji strategii biznesowej.

Jak podkreślił prezes grupy Remigiusz Nowakowski jest ona bardzo istotna ze względu na wymagające otoczenie m.in. unijną politykę klimatyczną, otoczenie prawne i regulacyjne czy niski poziom cen hurtowych. „Naszym celem jest wypracowanie optymalnej ścieżki rozwoju, która wpisze się w politykę energetyczną Polski, ale przede wszystkim przyniesie korzyści dla spółki i jej akcjonariuszy” – podkreślił Nowakowski. Jak zaznaczył spółka skupi się także na zakończeniu procesu zakupu części zakładu górniczego w Brzeszczach i jego pełnej integracji w ramach segmentu Wydobycie.

W ramach prowadzonej aktualizacji strategii Tauron zamierza zweryfikować wszystkie prowadzone i planowane projekty inwestycyjne. Spółka planuje też wprowadzenie nowego modelu zarządzania grupą, dopasowanego do zaktualizowanej strategii. – Naszym celem jest maksymalne uproszczenie sposobu zarządzania, co zredukuje koszty zarządu i poprawi efektywność całej organizacji – zaznaczył Nowakowski.

W 2015 r. nakłady inwestycyjne grupy wyniosły niemal 4,2 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc. w stosunku do 2014 r. Większość budżetu pochłonęła modernizację sieci dystrybucyjnej i przyłączanie nowych odbiorców oraz budowę bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Planowane całkowite nakłady na budowę tej jednostki wynoszą ok. 6,2 mld zł. Blok zostanie przekazany do eksploatacji w 2019 r. i będzie produkował ok. 6 TWh energii elektrycznej rocznie. W 2015 r. zakończono również prace modernizacyjne (budowa instalacji odazotowania spalin) prowadzone na blokach klasy 200 MW w Elektrowni Łaziska oraz oddano do eksploatacji 18 MW mocy wiatrowych (II etap farmy wiatrowej Marszewo).

Mogą Ci się również spodobać

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

Nowy system wsparcia dla zielonej energii odroczony

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Senat zaproponował ...

Gazprom na wojennej ścieżce z Ukrainą

Rośnie gazowe napięcie między Rosją a Ukrainą. Gazprom chce zerwać kontrakty, a Ukraina kupuje ...

Polska energetyka zapłaci za reformę ETS

Zielone poprawki w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla zostały tylko częściowo zablokowane w Parlamencie ...

Odnoga Nord Stream jednak dla Rosjan

Niemcy dopuścili Gazprom do aukcji na dodatkową moc lądowego przedłużenia gazociągu północnego. Wcześniej to ...

Odpowiedzialność klimatyczna

Uporczywe opieranie gospodarki na węglu i dyskryminowanie odnawialnych źródeł energii nie zjednają Polsce sympatii ...