Wielka ropa w Teksasie

Bloomberg

Największe w historii amerykańskie złoże ropy zostało odkryte w stanie Teksas w tzw. basenie permskim. Zawiera co najmniej 20 mld baryłek czarnego złota.

O odkryciu poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Według wstępnych ocen zasoby złoża (te, które opłaci się wydobywać) wynoszą 20 mld baryłek ropy 16 bln m3 gazu ziemnego i 1,6 mld baryłek gazowego kondensatu.

A to oznacza, że jest to złoże trzy razy bogatsze od dotąd największego w Ameryce Północnej – odkrytego w 2013 r Bakken-Three Forks.

– Fakt, że teraz odkrywany największe złoże jakie kiedykolwiek widzieliśmy, dowodzi, że nawet w rejonach tak mocno eksploatowanych jak teksas, które już wyprodukowały miliardy baryłek, jest jeszcze ogromny potencjał – ocenił Walter Gidrosh koordynator programu nowych zasobów naturalnych USGS.

W tym roku wielkie złoże ropy odkryto także w Angoli, jednak jego zapasy są oceniane na 5 razy mniejsze od amerykańskich – 2,2 mld baryłek ropy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna 16 listopada ogłosiła prognozę popytu na ropę do 2040 r. Agencja jest zdania, że epoka paliw kopalnych daleka jest od zakończenia, dlatego że ropę trudno jest zastąpić w motoryzacji, lotnictwie i przemyśle chemicznym. To dobra perspektywa dla nowych złóż.

Mogą Ci się również spodobać

Górnicze związki straciły kontakt z rzeczywistością

Kolejne żądania płacowe pracowników kopalń pokazują, że panowie na Śląsku i Zagłębiu żyją w ...

Niski kurs ropy istotnie obniżył wyceny spółek

Na otwarciu poniedziałkowej sesji akcje PGNiG taniały o 8,5 proc., Lotosu o 13,7 proc., ...

PGE zdominuje produkcję, państwo energetykę

Przejęcie Rybnika i elektrociepłowni EdF da PGE ponad 42-proc. udział w rynku wytwarzania i ...

Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Amerykanie przygotowują nowe sankcje przeciwko inwestycji Gazpromu. Jeżeli rurociąg zostanie dokończony, to ograniczenia uderzą ...

Ropa do zamrażarki?

Podczas dzisiejszego szczytu OPEC eksporterzy mogą zamrozić wydobycie. Ale na wyższym poziomie, niż planowano. ...

LW Bogdanka: Spór o podwyżkę pensji

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Opóźnione wydobycie w Serinus Energy Serinus Energy ...