Wielka ropa w Teksasie

Bloomberg

Największe w historii amerykańskie złoże ropy zostało odkryte w stanie Teksas w tzw. basenie permskim. Zawiera co najmniej 20 mld baryłek czarnego złota.

O odkryciu poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Według wstępnych ocen zasoby złoża (te, które opłaci się wydobywać) wynoszą 20 mld baryłek ropy 16 bln m3 gazu ziemnego i 1,6 mld baryłek gazowego kondensatu.

A to oznacza, że jest to złoże trzy razy bogatsze od dotąd największego w Ameryce Północnej – odkrytego w 2013 r Bakken-Three Forks.

– Fakt, że teraz odkrywany największe złoże jakie kiedykolwiek widzieliśmy, dowodzi, że nawet w rejonach tak mocno eksploatowanych jak teksas, które już wyprodukowały miliardy baryłek, jest jeszcze ogromny potencjał – ocenił Walter Gidrosh koordynator programu nowych zasobów naturalnych USGS.

W tym roku wielkie złoże ropy odkryto także w Angoli, jednak jego zapasy są oceniane na 5 razy mniejsze od amerykańskich – 2,2 mld baryłek ropy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna 16 listopada ogłosiła prognozę popytu na ropę do 2040 r. Agencja jest zdania, że epoka paliw kopalnych daleka jest od zakończenia, dlatego że ropę trudno jest zastąpić w motoryzacji, lotnictwie i przemyśle chemicznym. To dobra perspektywa dla nowych złóż.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen konsoliduje działalność serwisową

Spółka powstała z połączenia polskiej i litewskiej firmy pomoże płockiemu koncernowi przeprowadzić optymalizację kosztów ...

Uran z Kazachstanu króluje w USA

Kazachstan został liderem dostaw uranu do amerykańskich elektrowni jądrowych. Z podium zepchnął Rosję. Uran ...

Uczynią ziemię wspaniałą czy usuną konkurentów

Ekologiczny świat można budować bez Ameryki, a nawet wbrew niej – uważa prezydent Francji ...

Skarb Państwa szykuje zmiany w radzie Orlenu

Zwołane na 24 stycznia 2017 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen, które ma ...

PGNiG ma nowy zarząd

Piotr Woźniak, który dotychczas był p.o. prezesa, decyzją rady został szefem spółki. Do zarządu ...