Bruksela pogrozi paluszkiem Gazpromowi

Bloomberg

Rosyjski koncern prawdopodobnie uniknie kary za monopolistyczne praktyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pięciu latach śledztwa, Bruksela idzie na kompromis.

Komisja Europejska i Gazprom są bliskie podpisania porozumienia kończącego trwające 5 lat dochodzenie Brukseli przeciwko Rosjanom.

Jak dowiedział się Financial Times, nie będzie kary pieniężnej za wykorzystywanie przez Gazprom dominującej pozycji na wielu rynkach (w tym w Polsce, republikach nadbałtyckich i innych) i zmuszanie „niepokornych” państw do płacenia wyższej, nierynkowej ceny gazu.

Według FT Gazprom zgodzi się zmienić praktykę prowadzenia biznesu w Unii, w zamian nie dostanie możliwej, bardzo wysokiej kary grzywny. Zdaniem gazety przeciwko takiemu porozumieniu wystąpi wiele krajów Unii, przede wszystkim osiem państw, które były poddane monopolistycznej polityce Gazpromu.

Dochodzenie Komisji Europejskie wobec Gazpromu zostało wszczęte we wrześniu 2012 r. Objęło działania rosyjskiego koncernu wobec ośmiu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa i Łotwa).

W kwietniu 2015 r Gazprom dostał oficjalne powiadomienie o pretensjach (Statement of Objections). Dotyczyło naruszenia unijnego prawa antymonopolowego: podzielenia przez Rosjan rynków gazu, co utrudnia swobodne dostawy do krajów Unii; możliwego utrudniania odbiorcom różnicowania kierunków dostaw i ustanowienie niesprawiedliwych ceny dla klientów, poprzez powiązanie ich w cenami ropy.

Gazprom odpowiedział na to 28 września 2015 r. Rosjanie odrzucili wszystkie zarzuty jako bezpodstawne i po raz kolejny podkreślili swoją niewinność.

W tym tygodniu strony mają się w Brukseli spotkać w sprawie ostatecznej wersji porozumienia. Europejski komisarz ds konkurencji Margrethe Vestager nie potwierdziła FT, że do spotkania dojdzie.

Mogą Ci się również spodobać

Dla kogo fedruje Gazprom?

Rosyjski koncern pobił ośmioletni rekord wielkości wydobycia gazu. Nie wiadomo jednak, co zrobi z ...

Saudyjska ropa popłynie wcześniej

O tydzień wcześniej koncern Saudi Aramco przywróci wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej na maksymalnym ...

Kopalnie walczą o przetrwanie

Część zakładów górniczych może zostać zamknięta jeszcze w tym roku – wieszczą eksperci. Spółki ...

Ukraina: Rekordowy tranzyt gazu

W 2017 r tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę był największy od siedmiu lat. Wciąż ...

„Przyjaźń”: Białorusini wystawili rachunki Rosji. Orlen liczy straty

Są pierwsze żądania rekompensat strat, spowodowanych przez zanieczyszczenie rurociągu „Przyjaźń”. PKN Orlen wylicza wysokość ...

Kurtyka: Strategia energetyczna na dekady, a nie na kilka lat

Chcemy rozmawiać o wyborach energetycznych poza rytm 4 lat, jednej kadencji, bo te wybory ...