Bruksela pogrozi paluszkiem Gazpromowi

Bloomberg

Rosyjski koncern prawdopodobnie uniknie kary za monopolistyczne praktyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pięciu latach śledztwa, Bruksela idzie na kompromis.

Komisja Europejska i Gazprom są bliskie podpisania porozumienia kończącego trwające 5 lat dochodzenie Brukseli przeciwko Rosjanom.

Jak dowiedział się Financial Times, nie będzie kary pieniężnej za wykorzystywanie przez Gazprom dominującej pozycji na wielu rynkach (w tym w Polsce, republikach nadbałtyckich i innych) i zmuszanie „niepokornych” państw do płacenia wyższej, nierynkowej ceny gazu.

Według FT Gazprom zgodzi się zmienić praktykę prowadzenia biznesu w Unii, w zamian nie dostanie możliwej, bardzo wysokiej kary grzywny. Zdaniem gazety przeciwko takiemu porozumieniu wystąpi wiele krajów Unii, przede wszystkim osiem państw, które były poddane monopolistycznej polityce Gazpromu.

Dochodzenie Komisji Europejskie wobec Gazpromu zostało wszczęte we wrześniu 2012 r. Objęło działania rosyjskiego koncernu wobec ośmiu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa i Łotwa).

W kwietniu 2015 r Gazprom dostał oficjalne powiadomienie o pretensjach (Statement of Objections). Dotyczyło naruszenia unijnego prawa antymonopolowego: podzielenia przez Rosjan rynków gazu, co utrudnia swobodne dostawy do krajów Unii; możliwego utrudniania odbiorcom różnicowania kierunków dostaw i ustanowienie niesprawiedliwych ceny dla klientów, poprzez powiązanie ich w cenami ropy.

Gazprom odpowiedział na to 28 września 2015 r. Rosjanie odrzucili wszystkie zarzuty jako bezpodstawne i po raz kolejny podkreślili swoją niewinność.

W tym tygodniu strony mają się w Brukseli spotkać w sprawie ostatecznej wersji porozumienia. Europejski komisarz ds konkurencji Margrethe Vestager nie potwierdziła FT, że do spotkania dojdzie.

Mogą Ci się również spodobać

Tauron: Fatalne wyniki kopalń, niepewność w handlu energią

W tym roku katowicki koncern energetyczny spodziewa się poprawy wyników na produkcji energii i węgla. ...

Polska mówi goodbye Gazprom

PGNiG nie przedłuży kończącego się za pięć lat kontraktu z Gazpromem. Spółka zapewnia, że ...

Polska atomówka da zarobić polskim firmom

Gdyby Polska zdecydowała się na elektrownię jądrową, to nakłady finansowe na budowę w większości ...

PKN Orlen poprawił kluczowy wskaźnik

W I kwartale płocki koncern zanotował 6,4-proc. wzrost zysku EBITDA LIFO. To głównie rezultat ...

PKN Orlen inwestuje w Trzebini

Koncern wybuduje m.in. instalację do produkcji glikolu za ponad 200 mln zł. Poza tym ...

Na stacja Orlenu pojawią się rowery

Spółka zawarła umowę z Nextbike Polska. Na jej mocy, na stacjach paliw koncernu pojawi ...