Shell wyprzedaje aktywa w Kanadzie

Bloomberg

Za łupkowe złoża ropy i gazu holenderski koncern dostał ponad miliard dolarów. Jednocześnie zaprzecza, by wycofywał się z tego rynku.

Shell sprzedał firmie Tourmaline Oil Corp działki z ropą i gazem w pólnocno-zachodniej Kanadzie, za 1,037 mld dol., głosi komunikat koncernu. Powierzchnia sprzedanych działek to ponad 83 tys hektarów. Koncern dostanie 758 mln dol. w gotówce oraz 279 mln dol. w akcjach Tourmaline. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku; strony czekają tylko na zgodę kanadyjskich organów nadzorczych.

Leżące w Brytyjskiej Kolumbii i Albercie działki umożliwiają dobowe wydobycie gazu i płynnych węglowodorów na poziomie 24,85 tys. baryłek ekwiwalentu naftowego.

„Shell zachowuje ważne miejsce na rynku wydobycia z pokładów łupkowych w Kanadzie. Aktywnie pracujemy na naszych działkach ulokowanych w basenach Monteney i Duvernay – zapewnił Andy Brown, dyrektor Shell ds poszukiwań geologicznych.

Koncern ma dużo aktywów łupkowych w Północnej Ameryce i Argentynie. Produkuje z nich ok. 250 tys. baryłek ekwiwalentu naftowego na dobę. W Kanadzie firma jest właścicielem projektów w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej. W Stanach Zjednoczonych w formacjach z okresu permu: Marcellus / Utica) i Haynesville; w Argentynie – działa koło Vaca Muerte.

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezydent USA: Nord Stream 2 złym przedsięwzięciem dla Europy

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek podczas wizyty w Sztokholmie, że projekt gazociągu ...

Gaz napędza Kanał Panamski

Rozbudowa Kanału Panamskiego zwiększyła atrakcyjność tej drogi wodnej do transportu gazu skroplonego. Coraz częściej ...

OKD złożyło wniosek o upadłość

Należąca do New World Resources spółka OKD złożyła we wtorek wniosek o upadłość – ...

Polimex bez szans na kontrakt w Ostrołęce

Kurs Polimeksu-Mostostalu spada od początku poniedziałkowej sesji ok. 8,5 proc. Budowlana spółka nie ma ...

PGE: Znów duże spadki w wytwarzaniu, lepiej w dystrybucji i sprzedaży

W szacunkowych danych operacyjnych Polskiej Grupy Energetycznej za okres styczeń-maj 2016 r. widać spadek ...

Rosyjska ropa uwalnia się od Brent

Rusza testowy handel nowymi markami rosyjskiej ropy, nie powiązanymi z europejską marką Brent. Ma ...