OPEC+ spuszcza ropę ze smyczy

Workers inspect an oil pumping jack, also known as a 'nodding donkey' at a pumping site, operated by Rosneft PJSC, in the Samotlor oilfield near Nizhnevartovsk, Russia, on Wednesday, March 22, 2017. Russia's largest oil field, so far past its prime that it now pumps almost 20 times more water than crude, could be on the verge of gushing profits again for Rosneft PJSC. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Przełomowa decyzja eksporterów ropy. Kraje porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy (OPEC +) zgodziły się na stopniowe zwiększanie produkcji surowca w ciągu trzech miesięcy, czyli w maju-lipcu.

Poinformował o tym Aleksander Nowak wicepremier i minister energii Rosji: „Na spotkaniu OPEC + podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu zwiększania wydobycia od maja. A przypomnę, że od lutego do kwietnia produkcja była zamrożona. Dziś zdecydowaliśmy się rozpocząć ożywienie rynku ropy w ciągu trzech miesięcy począwszy od maja. W ten sposób osiągniemy te parametry, które zostały ustalone w porozumieniu ”- powiedział rosyjski urzędnik. Nowak dodał też kilka konkretów, co do wielkości wzrostu produkcji ropy.

Rurociągi surowcowe w Terminalu Północnym w Ras Tanura w Arabii Saudyjskiej/Bloomberg

„Jeśli mówimy o liczbach, to w maju łączny wzrost (wydobycie ropy – red.) krajów OPEC + wyniesie 350 tys. baryłek dziennie; w czerwcu będzie tak samo, a w lipcu wypompujemy dodatkowo o 441 tys. baryłek dziennie więcej – powiedział Nowak.

Kolejne spotkanie OPEC + zaplanowano na 28 kwietnia, a posiedzenie komitetu monitorującego odbędzie się tego samego dnia, poinformował OPEC+ w oświadczeniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wniosek o koncesję na Złoczew w tym roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze ...

PGNiG ma zgodę na nabycie złoża

Koncern stał się właścicielem ponad 42 proc. udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha. Dzięki ...

Lotos wypłaci 1 zł na akcję

Walne zgromadzenie zgodziło się przeznaczyć część ubiegłorocznego zysku do podziału pomiędzy akcjonariuszy. To pierwsza ...

Orlen kupi więcej rosyjskiej ropy od Tatneft

Płocki koncern wydłużył termin obowiązywania kontraktu zawartego z Tatneft i zwiększył ilość dostarczanego surowca. ...

Specustawa dla farm morskich?

Eksperci związani z Konfederacją Lewiatan pracują nad specustawą, która ma pomóc w budowie farm ...

Gazociąg Jamał-Europa wysechł

Gazprom przestał przesyłać gaz polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa. W czerwcu mają być zwiększone dostawy. ...