Rosja wybucha: pożar rafinerii, eksplozja ropociągu, wyciek paliw

AFP

Rośnie liczba wypadków na obiektach naftowych w Rosji. W ten weekend zapaliła się eksperymentalna rafineria pod Jarosławiem; z naftociągu na Dalekim Wschodzie wyciekły paliwa, a idący pod rzeką Ob rurociąg wybuchł.

Kolejne poważne wypadki w rosyjskich obiektach paliwowych wstrząsnęły Rosją w weekend. W niedzielę w Amurskim Kraju nastąpił wyciek oleju napędowego z rafinerii na trasie rurociągu Syberia Wschodnia – Pacyfik; Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) uspokaja:

„Cały wyciekający oleju napędowego znajduje się w obrębie specjalnej uszczelnionej strefy wału. Specjaliści centralnego serwisu remontowego kończą prace nad likwidacją skutków, z placu zbiera się emulsję wodno-olejową i jest ona oczyszczana. Eksploatacja drugiego etapu rurociągu Syberia Wschodnia – Ocean Spokojny odbywa się normalnie. Ustalana jest przyczyna zdarzenia ”- czytamy w komunikacie.

Jednak sprawa jest poważna, o czym świadczy, że na miejscu zdarzenia pracują zespoły ratownicze Transniefti, a także grupa operacyjna MSN, przypomina agencja RIA Nowosti.

W sobotę zapaliły się dwa zbiorniki paliwa Jarosławskiej Eksperymentalnej Rafinerii nazwanej na cześć D.I. Mendelejewa. Jest to najstarsza obecnie działająca rafineria ropy naftowej w Rosji. W 1881 roku w zakładzie pracowała grupa inżynierów, na czele której stał Dmitrij Mendelejew. W sieciach społecznościowych naoczni świadkowie napisali, że usłyszeli ze strony rafinerii głośny huk.

„Potwierdzono zapłon dwóch zbiorników z produktami ropopochodnymi o objętości 600 m sześc. Trwa rozlewanie i chłodzenie, nie ma zagrożenia większego pożaru, nie ma ofiar w ludziach” – zapewnia ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych.

Bloomberg

Do trzeciego poważnego wypadku doszło na bezdrożach Syberii. „W sobotę szóstego marca na podwodnym przejściu przez rzekę Ob rurociągu produktowego z rafinerii Niżniewartowskiej do rafinerii Jużnobałykskiej, wydostała się na zewnątrz szeroka frakcja mieszkanki lekkich węglowodorów (skroplony propan-butan, używanym w życiu codziennym i jako paliwo do silnika gazowego). Następnie nastąpił krótkotrwały zapłon. Miejsce pożaru zostało szybko zlokalizowane. Do najbliższej osady jest stamtąd około 44 km. Nie ma zagrożeń dla ludności i środowiska ”- głosi komunikat rosyjskiego nadzoru ochrony przyrody (Rosprirodnadzor).

„W chwili obecnej pozostałe węglowodory są utylizowane w ramach przewidzianych rozwiązań projektowych (doły dopalania) i jednocześnie trwa opróżnianie rurociągu. Monitoring prowadzi przedsiębiorstwo w porozumieniu z Rosprirodnadzorem”- zapewnia właściciel rurociągu – firma SiburTumenGaz.

W Rosji często dochodzi do wycieków paliwa do rzek, w czerwcu 2020 została zanieczyszczna rzeka Ambarnaja przez wypadek w Norylskim Niklu/AFP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Negocjacje rządu z górnikami wystartowały

Analitycy nie mają wątpliwości – zamknięcie najsłabszych kopalń jest konieczne dla uzdrowienia branży. Tymczasem ...

Jerzy Buzek: Europa potrzebuje amerykańskiego gazu

Mamy ze Stanami Zjednoczonymi wspólne interesy i powinniśmy je utrzymywać – przekonuje były premier ...

PGNiG kupiło złoże w Norwegii

Koncern nabył 35 proc. udziałów w koncesji PL460 zlokalizowanej na Morzu Północnym. Wydobycie ropy ...

Czy górnicy wyjdą na ulice?

W poniedziałek związki zawodowe działające w spółkach węglowych spotkają się, by wypracować wspólne stanowisko ...

Małe zainteresowanie tańszym prądem

Federacja Konsumentów zamierza przedłużyć termin zgłoszeń dla osób zainteresowanych grupową zmianą sprzedawcy energii. Do ...