Wiatraki: Tauron dogadał się z Eneą

Bloomberg

Tauron i Enea podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy zwiększaniu mocy odnawialnych i finansowaniu transakcji kupna kolejnych aktywów wiatrowych.

Spółki powołają zespoły robocze, których zadaniem będzie opracowanie założeń dotyczących współpracy, w tym w szczególności harmonogramu działań oraz modelu finansowego korzystnego dla obu stron. Decyzje biznesowe mają być podejmowane na podstawie wyników tych analiz.

Wcześniej Tauron podjął decyzję o rezygnacji z kontynuowania negocjacji z funduszem Marguerite, który był zainteresowany kupnem większościowych udziałów w wiatrakowej spółce-córce koncernu (Marselwind). Jako powód podano istotną zmianę warunków rynkowych transakcji, a w szczególności niski bieżący poziom cen tzw. zielonych certyfikatów i energii elektrycznej oraz przewidywania co do wysokości tych cen w przyszłości. Tym samym potwierdziły się nasze informacje, że katowicka spółka nie mogąc sprzedać tych aktywów po oczekiwanej cenie (równej co najmniej wartości księgowej ok 1,2 mld zł) nie jest już tak chętna do rpzeprowadzenia tej transakcji.

Jak pisaliśmy ostatnio fundusz postawił spółce warunek wysokiej stopy zwrotu z inwestycji przy jednoczesnym utrzymaniu po stronie Taurona większości ryzyk związanych ze zmiennością cen energii i certyfikatów.

– Projekt jest dla nas istotny, dlatego przystępujemy do negocjacji z nowym partnerem w oparciu o zasadniczo odmienne od poprzednich założenia transakcji. Rozważymy z pewnością różne warianty współpracy, w oparciu o symetryczny podział ryzyka pomiędzy partnerami – powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Lubera, prezes Taurona.

Z kolei prezes Enei Krzysztof Zamasz dodał: – Wola współdziałania z Tauronem wpisuje się w naszą strategię korporacyjną, która zakłada rozwój źródeł odnawialnych, zwłaszcza farm wiatrowych. Intensywnie poszukujemy okazji rynkowych, by docelowo zwiększyć udział OZE w naszym portfelu.

W spółce Marselwind skupione są fary wiatrowe Taurona o mocy ponad 180 MW. Z kolei w portfelu poznańskiej spółki znajdują się dziś farmy o łącznej mocy 56 MW. Ale w budowie jest kolejne 15 MW w Baczynie. Oprócz tego spółka prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące kupna kolejnych elektrowni wiatrowych. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli zarządu Enei wynikało, że spółka analizuje ewentualny zakup farm o łącznej mocy 197 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Możliwa zmiana polityki dywidendowej w Enerdze

Późną jesienią Energa przedstawi zaktualizowaną strategię grupy. Jej elementem będzie nowa polityka dywidendowa. – ...

Solorz-Żak odda ZE PAK w zamian za walory w Enei

Zygmunt Solorz-Żak jest zainteresowany akcjami Enei w zamian za udziały w ZE PAK – ...

W przyszły wtorek umowa inwestycyjna tworząca PGG

Po tym jak we wtorek związki zawodowe w Kompanii Węglowej zawarły porozumienie z rządem ...

Gazprom pozwał Ukrainę

Rosjanie odwołali się od kary nałożonej przez ukraiński urząd antymonopolowy. Spór o 6 mld ...

Nord Stream 2 odpowie Polsce

Do najbliższego wtorku Polska otrzyma oficjalną odpowiedź uczestników projektu Nord Stream-2. Na razie na ...

CBA znowu zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Jacek K. oraz właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych są podejrzani m.in. o niegospodarność, ...