Wiatraki: Tauron dogadał się z Eneą

Bloomberg

Tauron i Enea podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy zwiększaniu mocy odnawialnych i finansowaniu transakcji kupna kolejnych aktywów wiatrowych.

Spółki powołają zespoły robocze, których zadaniem będzie opracowanie założeń dotyczących współpracy, w tym w szczególności harmonogramu działań oraz modelu finansowego korzystnego dla obu stron. Decyzje biznesowe mają być podejmowane na podstawie wyników tych analiz.

Wcześniej Tauron podjął decyzję o rezygnacji z kontynuowania negocjacji z funduszem Marguerite, który był zainteresowany kupnem większościowych udziałów w wiatrakowej spółce-córce koncernu (Marselwind). Jako powód podano istotną zmianę warunków rynkowych transakcji, a w szczególności niski bieżący poziom cen tzw. zielonych certyfikatów i energii elektrycznej oraz przewidywania co do wysokości tych cen w przyszłości. Tym samym potwierdziły się nasze informacje, że katowicka spółka nie mogąc sprzedać tych aktywów po oczekiwanej cenie (równej co najmniej wartości księgowej ok 1,2 mld zł) nie jest już tak chętna do rpzeprowadzenia tej transakcji.

Jak pisaliśmy ostatnio fundusz postawił spółce warunek wysokiej stopy zwrotu z inwestycji przy jednoczesnym utrzymaniu po stronie Taurona większości ryzyk związanych ze zmiennością cen energii i certyfikatów.

– Projekt jest dla nas istotny, dlatego przystępujemy do negocjacji z nowym partnerem w oparciu o zasadniczo odmienne od poprzednich założenia transakcji. Rozważymy z pewnością różne warianty współpracy, w oparciu o symetryczny podział ryzyka pomiędzy partnerami – powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Lubera, prezes Taurona.

Z kolei prezes Enei Krzysztof Zamasz dodał: – Wola współdziałania z Tauronem wpisuje się w naszą strategię korporacyjną, która zakłada rozwój źródeł odnawialnych, zwłaszcza farm wiatrowych. Intensywnie poszukujemy okazji rynkowych, by docelowo zwiększyć udział OZE w naszym portfelu.

W spółce Marselwind skupione są fary wiatrowe Taurona o mocy ponad 180 MW. Z kolei w portfelu poznańskiej spółki znajdują się dziś farmy o łącznej mocy 56 MW. Ale w budowie jest kolejne 15 MW w Baczynie. Oprócz tego spółka prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące kupna kolejnych elektrowni wiatrowych. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli zarządu Enei wynikało, że spółka analizuje ewentualny zakup farm o łącznej mocy 197 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieckie firmy dostarczą rury dla Nord Stream 2

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą ...

Polska-Litwa: wspólne zakupy gazu

W ciągu 8 lat chcemy podwoić wymianę z Litwą. Poniedziałkowa wizyta wicepremiera i ministra ...

Zmiany w energetyce wymusi ekonomia

Koszty produkcji prądu z OZE spadają, a z węgla rosną. To musi skończyć się ...

Ropa z ujemną ceną może wrócić na rynek

Spadek cen poniżej zera był anomalią związaną z wygaśnięciem kontraktów. Ale jeśli załamanie popytu ...

Wkrótce energia będzie tak droga jak w Niemczech

Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą ...

Największy przetarg w historii Gazpromu

Koncern szuka wykonawcy 822,1 km gazociągu Siła Syberii do Chin. Wartość kontraktu to 156 ...