Nord Stream 2: USA szuka koalicjantów. Rosja straszy ostrą zimą

AFP

Biały Dom zamierzają zawiązać koalicję, która zapobiegnie ukończeniu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Rosyjski wywiad straszy ostrą zimą i niedoborem gazu w Unii.

 

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo potwierdził to w poniedziałek w wywiadzie dla gazety Bild.
„Stany Zjednoczone uważają, że gazociąg Nord Stream 2 stwarza zagrożenie dla Europy, uzależniając ją od gazu z Rosji, a także zagraża Ukrainie. Mamy nadzieję, że gazociąg ten nie zostanie ukończony. Pracujemy nad stworzeniem koalicji, która ma temu zapobiec – powiedział Michael Pompeo sekretarz stanu USA w wywiadzie dla gazety Bild (cytat za agencją TASS).

Po otruciu w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, w Niemczech, gdzie uratowano opozycjoniście  życie zaczęły pojawiać się wypowiedzi o potrzebie zatrzymania gazociągu kładzionego na dnie Bałtyku przez Gazprom, z finansowym wsparciem koncernów z Niemiec, Francji, Austrii i Niderlandów.

Po tym, jak niemieccy toksykolodzy wojskowi poinformowali, że według ich danych Nawalny został zatruty substancją z grupy nowiczoków, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że pozycja Berlina wobec Nord Stream 2 będzie zależała od dalszych kroków Rosji. Kanclerz Angela Merkel poparła stanowisko Maasa.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel/AFP

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa jest gotowa do wszechstronnej współpracy z Berlinem. Ale do dziś żadnej współpracy na tym polu nie ma. Rosjanie nie wydali nawet Nawalnemu zabranego mu w szpitalu w Omsku ubrania. Rosjanie coraz bardziej nerwowo reagują na groźby amerykańskie.

„Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) odnotowuje wysoką aktywność niektórych krajów zachodnich w promowaniu tzw.„ Sprawy Nawalnego ”. Coraz bardziej zauważalne jest, że jednym z głównych celów tej kampanii jest Nord Stream 2 – powiedział dziennikarzom Siergiej Naryszkin, dyrektor SWR, cytowany przez RIA Nowosti.

Urzędnik dodał, że większość ludzi w Europie (Moskwa jeśli chodzi o Europę uważa wyłącznie zachód kontynentu-red) rozumie, że rezygnacja z projektu Nord Stream 2 spowoduje znaczne szkody. „Zawęża się baza surowcowa niezbędna do ponownego uruchomienia gospodarki europejskiej, której spadek do końca tego roku, według Deutsche Bank, wyniesie 8,6 proc. PKB” – powiedział Naryszkin.

Bloomberg

Postraszył też koronawirusem i związanym z pandemią spadkiem zatrudnienia w Unii. „Myślę, że członkowie UE nie będą działać w stosunku do Nord Stream 2 na zasadzie: na przekór babci odmrożę sobie uszy. Prognozy obiecują mroźną zimę i potrzebne będzie dużo gazu” – powiedział Naryszkin.

Gazprom już się do tego przygotowuje. Jak poinformował ukraiński Naftogaz, Rosjanie zwiększyli zamówienia na moc przesyłową ukraińskich magistrali, poza wielkość zapisaną i opłaconą w umowie tranzytowej w końca 2019 r. Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m sześc rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Do tej pory budowa projektu zakończyła się w prawie 96 proc. Do ułożenia pozostało 160 km w duńskich wodach.

Inwestycja stoi od grudnia 2019 r, kiedy pod wpływem amerykańskich sankcji wycofał się główny wykonawca – szwajcarski Allseas. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że Rosjanie dokończony gazociąg samodzielnie.

Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom i Naftogaz siadają do stołu

Szefowie koncernów negocjują dostawy gazu na 2016 rok. Gazprom jest gotowy dać zniżkę, ale ...

Gazprom pozwał UOKiK

Rosyjski koncern odwołał się do sądu od decyzji polskiego urzędu antymonopolowego, nakładającej karę 213 ...

Stanowisko polskiej energetyki na Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), zrzeszający największe polskie grupy energetyczne, zaprezentował stanowisko branży na ...

Ambitne plany redukcji CO2 uderzą w koncerny motoryzacyjne

Koncerny motoryzacyjne w UE bronią się przed zbyt ambitnymi celami redukcji emisji CO2. Straszą ...

Resort może zwiększyć „zielony” obowiązek

Nieco ponad tydzień zajęło posłom PiS przepchnięcie „małej” noweli OZE. Na tę „dużą” rządową ...

Potrzebujemy nowej energii

Mimo słabych prerogatyw głowa państwa przez pięć lat może nie tylko podpisywać i wetować ...