PGNiG ma pomysł na czystszą i tańszą energię

Bloomberg

Polska jest w stanie obniżyć emisje gazów cieplarnianych, jeśli zdecyduje się na inwestycje w wykorzystanie biometanu. Taką drogę do postępującego uniezależniania się od produkcji energii z wykorzystaniem węgla kamiennego i innych paliw kopalnych wskazuje także Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

Ważne jest przede wszystkim to, że wykorzystanie biometanu pozwala zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w takich dziedzinach gospodarki jak przemysł ciężki, czy transport dużych ładunków. Dla polskiej wsi może okazać się wręcz przełomem w obniżeniu kosztów pozyskiwanej energii. Zdaniem analityków MAE wykorzystanie biometanu pomoże również w rozwiązaniu dwóch wielkich problemów, z jakimi teraz borykają się praktycznie wszystkie kraje na świecie: po pierwsze pomoże uporać się z górami śmieci, których utylizacja jest trudna i kosztowna, a po drugie znacząco zredukuje emisje gazów cieplarnianych, które zagrażają środowisku naturalnemu. „Produkcja biometanu jest prosta, bo surowiec może być wykorzystywany wielokrotnie, a z drugiej strony daje gwarancję, że energii nigdy nie zabraknie” – czytamy w raporcie MAE. Jego autorzy podkreślają również, że biometan (który jest określany również jako naturalny gaz odnawialny) może być wykorzystywany i transportowany tak samo, jak gaz naturalny, czyli w tym wypadku nie są konieczne jakiekolwiek nowe inwestycje.

Czy więc możliwe jest skorzystanie z takiej opcji produkcji czystej energii w Polsce? Zdaniem Jarosława Wróbla wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, jak najbardziej.

– Skorzystałaby na tym przede wszystkim polska gospodarka, ponieważ szacuje się, że w Polsce można produkować ok. 7 mld m sześc. biometanu rocznie, a gaz ten mógłby zostać zagospodarowany przez polski przemysł – uważa wiceszef Grupy PGNiGu. Jego zdaniem biometan znacząco poprawiłby strukturę bilansu gazu w Polsce poprzez zwiększenie zasobów krajowych. Co za tym idzie, zmniejszyłoby się zapotrzebowanie na import gazu ziemnego, a tym samym poprawiłoby się bezpieczeństwo energetyczne kraju. Środki przeznaczone na import gazu można będzie wykorzystać na inwestycje w innowacyjne projekty ukierunkowane na czyste technologie energetyczne realizowane m.in. przez Grupę PGNiG. Na bazie ok. 1500 biogazowni powstałaby również w Polsce realnie nowoczesna energetyka rozproszona. – Na inwestycjach w instalacje do produkcji biometanu skorzystają także polscy przedsiębiorcy rolni, choćby w zakresie współpracy przy pozyskiwaniu odpadów niezbędnych w procesie jego produkcji – dodaje. Takiego samego zdania jest Laura Cozzi, współautorka raportu MAE „ Prognozy dla biogazu i biometanu” opublikowanego w maju 2020. W raporcie jego autorzy przyznają, że początkowo rzeczywiście będą potrzebne środki na inwestycje, ale bardzo szybko się one zwracają i ostateczny rachunek zawsze wskazuje na ich opłacalność .

A czy w takim razie byłby to sposób na obniżenie kosztów energii np. dla gospodarstw wiejskich ? I czy jest wystarczająca świadomość, że może to być dobre rozwiązanie ?

Jarosław Wróbel nie ma co do tego żadnych wątpliwości. – Rozwój produkcji biometanu w bardzo istotny sposób przyczynić się może do przełomowych zmian na polskiej wsi. Chodzi tutaj o gospodarowanie odpadami organicznymi i pozyskiwanie taniego, ekologicznego źródła energii i to w modelu energetyki rozproszonej. To wszystko może także wpłynąć na koszty energii dla gospodarstw wiejskich – mówi. Jednocześnie przyznaje, że produkcja biometanu, pozyskiwanego przede wszystkim z odpadów organicznych przetwarzanych w biogazowniach rolniczych, powinna się stać naturalnym uzupełnieniem potencjału gazowego PGNiG i bilansu surowcowego Polski.

Skoro więc biometan ma tyle zalet, to dlaczego nie produkujemy go w Polsce na szeroką skalę ? – Ponieważ konieczne są zmiany legislacyjne, a także modyfikacja strategicznej wizji polskiej energetyki tak, by w o wiele większym stopniu uwzględniała biometan. Może on mieć fundamentalne znaczenie dla ograniczania emisji w energetyce, ciepłownictwie i transporcie. Wprowadzenie odpowiednich zmian do PEP2040 pozwoliłoby na kompleksowe zmiany prawne, które w ciągu najbliższych 10 lat powinny umożliwić budowę minimum tysiąca instalacji biometanowych w Polsce, dających możliwość produkowania łącznie 4 mld m sześć. biometanu rocznie. W PGNiG uważamy, że teraz jest najlepszy moment, aby jeszcze efektywniej włączyć się w poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, poprzez między innymi optymalne wykorzystanie potencjału tkwiącego w produkcji biometanu ‑ mówi wiceszef PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Oba koncerny zanotowały w sierpniu wzrost marż rafineryjnych zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca ...

Największa prywatna kopalnia bije rekordy

Jeżeli wierzyć zapewnieniom menedżerów PG Silesia, kluczem do ratowania polskiego górnictwa jest modernizacja, a ...

Ceny prądu mają nie wzrosnąć. Premier przedstawił mechanizm

Obniżenie stawki podatku akcyzowego, zredukowanie tzw. opłaty przejściowej i utworzenie funduszu zielonych inwestycji – ...

Royal Dutch Shell obniża dywidendę, pierwszy raz od II wojny

Holendersko-angielski koncern naftowy zapowiedział zmniejszenie dywidendy pierwszy raz od II wojny światowej. Ten drastyczny ...

E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu ...

Bank Światowy: surowce będą jeszcze tańsze

Ze względu na nadpodaż oraz słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego instytucja ścięła tegoroczne prognozy cenowe ...