Katastrofa ekologiczna w Norylsku, winne globalne ocieplenie

This handout photograph taken and released by the Marine Rescue Service of Russia on June 3, 2020, shows a large diesel spill in the Ambarnaya River outside Norilsk. - Russian President Vladimir Putin on June 3 ordered a state of emergency and criticised a subsidiary of metals giant Norilsk Nickel after a massive diesel spill into a Siberian river. The spill of over 20,000 tonnes of diesel fuel took place on May 29, 2020. A fuel reservoir collapsed at a power plant near the city of Norilsk, located above the Arctic Circle, and leaked into a nearby river. (Photo by Handout / Marine Rescue Service / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / MARINE RESCUE SERVICE OF RUSSIA " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Inwestorzy od rana wyprzedają akcje Norylskiego Niklu – koncernu oligarchów, w którego zakładzie doszło do ogromnego wycieku oleju do rzeki. Kreml wprowadził w Norylsku stan wyjątkowy.


Globalne ocieplenie roztapia Syberię, chwieją się rurociągi i konstrukcje. To już nie mit, ale fakt, który będzie miał coraz więcej katastrofalnych dla środowiska skutków. Od rana inwestorzy na giełdzie w Moskwie wyprzedają akcje koncernu Norylski Nikiel – światowego lidera produkcji niklu, palladu i platyny. Koncern, gdzie ok. 35 proc. akcji należy do miliardera Władimira Potanina – twórcy kasty rosyjskich oligarchów, stracił rano na wartości ponad 6 procent.


To reakcja rynku na wydarzenia w Norylsku, gdzie w piątek doszło do katastrofy ekologicznej, tak poważnej, że Władimir Putin wprowadził tam stan wyjątkowy. W elektrociepłowni koncernu w wyniku rozhermetyzowania zbiornika z paliwem, do rzeki dostało się 21 tysięcy ton oleju napędowego. Zatruty został teren o powierzchni 180 tysięcy mkw.

This handout photograph taken and released by the Marine Rescue Service of Russia on June 3, 2020, shows rescuers as they work near a large diesel spill in the Ambarnaya River outside Norilsk/AFP

Paliwo skaziło system rzeczny, grunty, ujęcia wód. W środę z Nowosybirska do Norylska wyleciała specjalna 100-osobowa grupa ratownictwa chemicznego. Strażacy z Norylska wciąż nie poradzili sobie z trującą plamą i oceniają, że potrzeba na to co najmniej dwóch tygodni. Greenpeace ocenił wstępnie szkody dla środowiska wywołane olejową plamą na ponad 6 miliardów rubli (87 mln dol.). Pomimo, że Władimir Putin zalecił śledztwa mające wskazać winnych katastrofy, a do Norylska wyleciały wszystkie możliwe inspekcje, rosyjscy eksperci nie liczą, że Norylski Nikiel zapłaci duże kary za zatrucie przyrody i miasta. W komunikacie koncern twierdzi, że winne jest globalne ocieplenie, które roztapia syberyjską wieczną zmarzlinę. Osiadają przez to budowle i konstrukcje.

This handout photograph taken and released by the Marine Rescue Service of Russia on June 3, 2020, shows rescuers as they work by the Ambarnaya River outside Norilsk following a large diesel spill into the river. – Russian/AFP
Tak miało też być z feralnym zbiornikiem z którego wydostał się olej. Jakby na potwierdzenie tego tłumaczenia, w czwartek doszło do rozhermetyzowania magistralnego naftociągu na Uralu (obwód permski), dowidziała się agencja RIA Nowosti. Rurociąg należy do Transneftu. Koncern zapewnia, że wyciek jest niewielki i do skażenia środowiska nie doszło. Jako przyczynę podaj topnienie zmarzliny, co doprowadza do osiadania konstrukcji.
Workers lay an underground oil pipeline in an oilfield in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg
Topnienie wiecznej zmarzliny staje się coraz większym problem Rosji. Od 2010 r siła nośna zmarzliny na Syberii osłabła o 20 proc. Do 2025 r będzie to 25-50 proc., a na niektórych odcinkach zmarzlina utraci 50-75 proc. swojej siły nośnej, wynika z raportu Rady Arktycznej Programu Monitoringu i Oceny Arktyki za 2017 r. Utrata siły nośnej przez wieczną zmarzlinę oznacza jej zamianę w zimną papkę bez dna. Na takiej bazie nie tylko uwolnione zostaną znajduje się w niej gazy, w tym metan, co stanowi zagrożenie samo w sobie, ale też nic się nie utrzyma i nic nie zostanie zbudowane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie strata Petrolinvestu

Spółka ponosi coraz większe straty. Powody cały czas są te same. Ponadto po raz ...

Zachód zapłaci za Nord Stream-2

Pięć zachodnich koncernów sfinansuje połowę kosztów rozbudowy gazociągu północnego. Po podpisaniu dzisiejszego porozumienia, akcje ...

Poduszka warta 40 miliardów dolarów

Koncern paliwowy Surgutnieftiegaz posiada największe zasoby gotówki wśród firm z branży. W minionym roku ...

Wielka Brytania: jeden dzień bez węgla

Wielka Brytania ma za sobą pierwszy pełny dzień bez spalania węgla do produkcji energii ...

Rosnieft pobił Gazprom

Rosnieft jest najwięcej wartą rosyjska spółka. Pobił Gazprom, który od lat był liderem. Kapitalizacja ...

Mineral anthropogenic resources in circular economy

The symbiosis of mining, energy and infrastructure is of crucial importance. Every year in ...