Jest porozumienie w PGG

Związki zawodowe, działające w Polskiej Grupie Górniczej, zgodziły się na obniżenie w maju czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Węglowa spółka będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej.

 

Do  porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem PGG doszło 8 maja. Ma ono obowiązywać przez miesiąc, począwszy od 1 maja. W tym czasie  wymiar czasu pracy wszystkich zatrudnionych w PGG obniżony zostaje o 20 proc. poprzez wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych, które przypadną 14, 15, 22 i 29 maja. Jednocześnie zmniejszeniu o 20 proc. ulegną wynagrodzenia pracowników. Zarząd chciał wprowadzić takie rozwiązania na trzy miesiące.

– Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda daje nam możliwość skorzystania w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej – podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG.

Adobe Stock

PGG chce zawnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznie dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Efekt ekonomiczny całego pakietu osłonowego spółka szacuje na 195 mln zł miesięcznie.

Wcześniej związkowcy nie chcieli zgodzić się na program oszczędnościowy bez gwarancji funkcjonowania wszystkich kopalń co najmniej przez dekadę. W obliczu dużej niepewności co do poziomu zapotrzebowania na węgiel w przyszłości, zarząd nie chciał dawać takich gwarancji. Zadeklarował natomiast, że do 10 czerwca przekaże organizacjom związkowym plan funkcjonowania spółki do końca 2020 r. Obie strony mają też rozpocząć rozmowy na temat przyszłości spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

General Electric na wielkich zakupach

Amerykański koncern technologiczny kupił jedną z największych firm obsługujących branżę wydobycie ropy i gazu. ...

Nord Stream-2 da zarobić ludziom Putina

Najbliższy człowiek Kremla zarobi miliardy na budowie Nord Stream-2. Na to zwracał uwagę wyrzucony ...

Czy USA pozwie OPEC?

Uchwalenie przez USA prawa skierowanego przeciwko OPEC, doprowadzi do nieprzewidywalnych konsekwencji na rynku ropy, ostrzegł ...

Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego ...

Gazprom na wojennej ścieżce z Ukrainą

Rośnie gazowe napięcie między Rosją a Ukrainą. Gazprom chce zerwać kontrakty, a Ukraina kupuje ...

Ropa z Iraku po 30 dolarów

Walka o europejski rynek ropy przybiera na sile. Irak sprzedaje taniej o ponad 10 ...