Spowolnienie dotknęło też JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w 2019 r. 649,6 mln zł zysku netto. To o 63 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody grupy spadły w tym czasie o 12 proc., do 8,67 mld zł.

 

– Niewątpliwie 2019 r. był okresem spowolnienia gospodarczego na świecie. Do spadku aktywności w handlu międzynarodowym przyczyniły się kryzys w branży motoryzacyjnej, mniejsze zapotrzebowanie na stal w Europie oraz wojna celna pomiędzy USA a Chinami. Dlatego nasze obecne działania ukierunkowane są na intensyfikację sprzedaży oraz prowadzenie działań pozwalających stopniowo zwiększać efektywność operacyjną i kosztową – komentuje Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

 

W 2019 r. zakłady wchodzące w skład JSW wyprodukowały 14,8 mln ton węgla oraz 3,2 mln ton koksu. W porównaniu z 2018 r. produkcja węgla spadła więc o 2 proc., a koksu o 11 proc. Jednocześnie mocno zwiększyły się zapasy węgla – na koniec grudnia 2019 r. na zwałach leżało już niemal 1,8 mln ton czarnego paliwa, podczas gdy na koniec grudnia 2018 r. tylko 0,8 mln ton. Wzrosły także jednostkowe koszty wydobycia – o 7 proc., do 426 zł/t.

materiały prasowe

Średnia cena sprzedaży przez JSW węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych wyniosła 634,84 zł/t. Natomiast średnia cena sprzedaży koksu wyniosła 1 072,79 zł/t. To odpowiednio o 4 proc. i 2 proc. mniej niż w roku 2018.

 

EBITDA całej węglowej grupy wyniosła 1,94 mld zł i była o 36 proc. niższa niż przed rokiem.

 

– Na uzyskany poziom wyników wpływ miały przede wszystkim niższe przychody ze sprzedaży węgla, koksu i węglopochodnych, wynikające z niższego wolumenu sprzedaży i niższych średnich cen głównych produktów grupy. Jesteśmy także pod ciągłą presją rynku dostawców towarów i usług, co ma odzwierciedlenie w kosztach grupy – wyjaśnia Radosław Załoziński, zastępca prezesa JSW ds. ekonomicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Baku odkrywa karty OPEC

Azerowie upublicznili szczegóły propozycji OPEC zamrożenia wydobycia. Kraje spoza kartelu miałyby obniżyć pompowanie o ...

Największy przetarg w historii Gazpromu

Koncern szuka wykonawcy 822,1 km gazociągu Siła Syberii do Chin. Wartość kontraktu to 156 ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Pomimo sankcji Wenezuela szmugluje ropę do Chin i Indii

Aby uniknąć śledzenia przez satelity, wenezuelski reżim zmienia nazwy tankowców objętych sankcjami i odłącza ...

Wybieramy ciepłe okna

Okno tym skuteczniej chroni przed utratą ciepła, im więcej ma szyb i lepszy gaz ...

Wielka miłość Wall Street do ropy

Akcje spółek z sektora energii przyciągają najwięcej pieniędzy inwestorów od co najmniej 2000 roku. ...