Spowolnienie dotknęło też JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w 2019 r. 649,6 mln zł zysku netto. To o 63 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody grupy spadły w tym czasie o 12 proc., do 8,67 mld zł.

 

– Niewątpliwie 2019 r. był okresem spowolnienia gospodarczego na świecie. Do spadku aktywności w handlu międzynarodowym przyczyniły się kryzys w branży motoryzacyjnej, mniejsze zapotrzebowanie na stal w Europie oraz wojna celna pomiędzy USA a Chinami. Dlatego nasze obecne działania ukierunkowane są na intensyfikację sprzedaży oraz prowadzenie działań pozwalających stopniowo zwiększać efektywność operacyjną i kosztową – komentuje Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

 

W 2019 r. zakłady wchodzące w skład JSW wyprodukowały 14,8 mln ton węgla oraz 3,2 mln ton koksu. W porównaniu z 2018 r. produkcja węgla spadła więc o 2 proc., a koksu o 11 proc. Jednocześnie mocno zwiększyły się zapasy węgla – na koniec grudnia 2019 r. na zwałach leżało już niemal 1,8 mln ton czarnego paliwa, podczas gdy na koniec grudnia 2018 r. tylko 0,8 mln ton. Wzrosły także jednostkowe koszty wydobycia – o 7 proc., do 426 zł/t.

materiały prasowe

Średnia cena sprzedaży przez JSW węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych wyniosła 634,84 zł/t. Natomiast średnia cena sprzedaży koksu wyniosła 1 072,79 zł/t. To odpowiednio o 4 proc. i 2 proc. mniej niż w roku 2018.

 

EBITDA całej węglowej grupy wyniosła 1,94 mld zł i była o 36 proc. niższa niż przed rokiem.

 

– Na uzyskany poziom wyników wpływ miały przede wszystkim niższe przychody ze sprzedaży węgla, koksu i węglopochodnych, wynikające z niższego wolumenu sprzedaży i niższych średnich cen głównych produktów grupy. Jesteśmy także pod ciągłą presją rynku dostawców towarów i usług, co ma odzwierciedlenie w kosztach grupy – wyjaśnia Radosław Załoziński, zastępca prezesa JSW ds. ekonomicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Koniec OPEC+, przez Rosję

Funkcjonujące przez trzy lata porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy OPEC+ przestaje istnieć 31 marca. ...

Ceny ropy naftowej zniżkują, ale zapasy surowca w USA najniższe od stycznia

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1,3 proc., ...

Władze w Petrolinveście bez absolutorium

Zwyczajne walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium żadnemu z członków zarządu, ani żadnemu z członków ...

Kto manipuluje ceną ropy?

To nie my – twierdzi Arabia Saudyjska, na którą pada główny cień podejrzeń. Minister ...

Petrolinvest znowu przesuwa sprzedaż Emby

Datę finalizacji umowy wyznaczono na koniec kwietnia. Powodem jest konieczność złożenia nowych dokumentów niezbędnych ...