Układacz rur Gazpromu nagle zmienił trasę. Dokąd płynie?

Bloomberg

Statek Gazpromu do układania rur na morskim dnie, płynący z Nachodki na Morzu Japońskim na Bałtyk, nagle zmienił trasę i zamiast do Singapuru, popłynął na Sri Lankę. To znacznie wydłuży dotarcie statku na Bałtyk. Miał tam dokończyć gazociąg Nord Stream-2.

„Akademik Czerski” – należący do Gazpromu statek do układania rurociągów na morskim dnie miał 22-24 lutego dopłynąć do portu w Singapurze. Ale 24 lutego jednostka zmieniła kierunek i jako punkt przeznaczenia podała stolicę Sri Lanki – Colombo, informują portale Marine Traffic i Vesselfinder, śledzące ruchy statków. Według Marine Traffic do stolicy Sri Lanki rosyjska jednostka dopłynie około 18 marca.

Nie wiadomo, co jest powodem zmiany (wydłużenia) trasy. Czy jest to koronawirus? Być może. „Akademik Czerski” miał dotrzeć na Bałtyk w końcu marca, ale ten termin jest teraz niemożliwy. Nie wiadomo też czy statek poradzi sobie z dokończeniem 160 km gazociągu Nord Stream-2.

Według rosyjskich specjalistów – nie jest on zdolny do układania rur tak dużych średnic (ponad 2 metry), do tego we wzburzonych wodach duńskiej strefy. Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.

Gazociąg Nord Stream-2 w wyniku amerykańskich sankcji z grudnia 2019 r., jest opóźniony o co najmniej rok. Pierwotnie gazociąg (2 nitki) o mocy 55 mld m3 gazu rocznie miał być gotowy do końca 2019 r. Dzięki niemu Rosjanie chcieli zminimalizować rolę Ukrainy jak kraju tranzytowego dla swojego surowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE samo kupi EDF

PGE zobowiązała się do samodzielnego zakupu elektrowni i elektrociepłowni EDF. Wcześniej największa grupa energetyczna ...

Duża energetyka bierze się za transakcje wiatrakowe

Około 600 mln zł straciła Energa na kupnie zielonych certyfikatów w umowach długoterminowych – ...

Największy taśmociąg węglowy Rosji

Będzie miał 28 kilometrów długości i dostarczy rocznie do 20 mln ton węgiel z ...

„Przyjaźń” będzie czysta dopiero na początku czerwca

Odsuwa się w czasie przywrócenie transportu jakościowej ropy rurociągiem „Przyjaźń”.  Dla chętnych na zanieczyszczony surowiec, ...

RWE umacnia się na Węgrzech

Należąca do RWE węgierska grupa ELMŰ-ÉMÁSZ przejmuje klientów biznesowych i przemysłowych firmy TIGÁZ – ...

Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie

Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. ...