Takiego odkrycia srebra i miedzi nie było od 40 lat

Bloomberg

848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi, a do tego 36 tysięcy ton srebra – takie bogactwa kryły się pod gminami Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko w województwie lubuskim. Ostatnie nowe złoże tego typu odkryto cztery dekady temu.

– Dążymy do tego, aby nasz kraj wzbogacił się o kolejny kompleks wydobywczy miedzi i srebra – cytuje prof. Stanisława Speczika, dyrektora generalnego Miedzi Copper Corp. (MCC) portal wnp.pl. – Uzyskane zatwierdzenie dokumentacji coraz bardziej urealnia ten cel – kwituje Speczik.

Czytaj także: PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Złoże dokumentowała, wchodząca w skład MCC, spółka Zielona Góra Copper. Firma ta przez dziewięć ostatnich lat badała potencjał złóż w tzw. monoklinie przedsudeckiej, w co zainwestowała dotychczas 360 mln złotych. Oczywiście, to dopiero początek, bowiem uruchomienie wydobycia to wydatek rzędu kolejnych kilkunastu miliardów.

W lokalizacji, w której potwierdzono złoże, prace zaczęły się w 2014 roku. Wykonano 20 otworów wiertniczych, z których 19 potwierdziło istnienie złoża. W minionym tygodniu dokumentacja odkrycia została zatwierdzona przez ministerstwo klimatu. Dokonano też wpisu do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich.

Zanim dojdzie do eksploatacji, jeszcze długa droga: w Polsce dominowało dotychczas przekonanie, że potencjalne złoża surowcowe są tak trudno dostępne, że ich wydobywanie jest zbyt kosztowne. Tu jednak gra jest warta świeczki: złoża są nie tylko stosunkowo łatwo dostępne, ale też mają przynieść Polsce korzyści: 1,3 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych oraz ok. 8600 miejsc pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa i benzyna w USA droga – Harvey pozamykał rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za ...

Łotewskie firmy płaczą na Nord Stream 2

Dwie łotewskie firmy wystąpiły do rządu o odszkodowanie za straty, która poniosły w wyniku ...

Eurogas lobbuje za Nord Stream 2

Europejskie Stowarzyszenie Firm Gazowych Eurogas chce wstrzymania procedury przyjęcia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy ...

USA – dzieli i rządzi w ropie i gazie

W minionym roku Amerykanie utrzymali pozycję lidera w produkcji ropy i produktów naftowych oraz ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

KGHM w cieniu koronawirusa

W 2019 r. grupa nadrobiła wyższą sprzedażą. Ten rok to duża niewiadoma z powodu ...