Takiego odkrycia srebra i miedzi nie było od 40 lat

Bloomberg

848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi, a do tego 36 tysięcy ton srebra – takie bogactwa kryły się pod gminami Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko w województwie lubuskim. Ostatnie nowe złoże tego typu odkryto cztery dekady temu.

– Dążymy do tego, aby nasz kraj wzbogacił się o kolejny kompleks wydobywczy miedzi i srebra – cytuje prof. Stanisława Speczika, dyrektora generalnego Miedzi Copper Corp. (MCC) portal wnp.pl. – Uzyskane zatwierdzenie dokumentacji coraz bardziej urealnia ten cel – kwituje Speczik.

Czytaj także: PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Złoże dokumentowała, wchodząca w skład MCC, spółka Zielona Góra Copper. Firma ta przez dziewięć ostatnich lat badała potencjał złóż w tzw. monoklinie przedsudeckiej, w co zainwestowała dotychczas 360 mln złotych. Oczywiście, to dopiero początek, bowiem uruchomienie wydobycia to wydatek rzędu kolejnych kilkunastu miliardów.

W lokalizacji, w której potwierdzono złoże, prace zaczęły się w 2014 roku. Wykonano 20 otworów wiertniczych, z których 19 potwierdziło istnienie złoża. W minionym tygodniu dokumentacja odkrycia została zatwierdzona przez ministerstwo klimatu. Dokonano też wpisu do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich.

Zanim dojdzie do eksploatacji, jeszcze długa droga: w Polsce dominowało dotychczas przekonanie, że potencjalne złoża surowcowe są tak trudno dostępne, że ich wydobywanie jest zbyt kosztowne. Tu jednak gra jest warta świeczki: złoża są nie tylko stosunkowo łatwo dostępne, ale też mają przynieść Polsce korzyści: 1,3 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych oraz ok. 8600 miejsc pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europa dla zmotoryzowanych

Wybierasz się na wakacje samochodem? W tym roku możesz liczyć na tańsze paliwa. Warto ...

Jaworzno na trasie akcji edukacyjnej PKEE

Przez ostatnie 15 lat energetyka znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Mimo to nadal ...

Grupa Lotos inwestuje w norweskie złoża

Koncern zapłaci 160 mln dol. za aktywa wydobywcze Sleipner zlokalizowane na Morzu Północnym. Grupa ...

Atom za własne, ale etapami

Warta miliardy złotych elektrownia ma być finansowana przez nasze firmy – twierdzi minister energii. ...

Gazprom to ma klawe życie

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne ...