Ropa tanieje, inwestorzy nie wierzą w wielką wojnę z Iranem

123rf.com

Rynkowy niepokój związany z konfrontacją amerykańsko-irańską wyraźnie zmalał. Ceny złota są wciąż jednak bliskie najwyższego poziomu od siedmiu lat.

Azjatyckie indeksy giełdowe zamknęły się we wtorek na plusie. Większość europejskich indeksów umiarkowanie zyskiwała po południu. – Zwyżki na rynku akcji mogą być ograniczone, bo problemy polityczne są wciąż dalekie od rozwiązania, ale wygląda na to, że część strachu zniknęła już z rynków – twierdzi David Madden, analityk CMC Markets.
Ceny ropy lekko spadły, choć pozostały w pobliżu najwyższego poziomu od września. Za baryłkę surowca gatunku Brent płacono we wtorek po południu 68,5 dol., gdy w poniedziałek jej cena przekraczała 70 dol. W czwartek, czyli przed likwidacją irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dochodziła ona do 66,5 dol. za baryłkę.
Bloomberg
O tym, że jednak niepokój inwestorów nie zniknął całkowicie z rynków, może świadczyć choćby to, że cena złota sięgała we wtorek 1570 dol. za uncję. W poniedziałek dochodziła do 1588 dol. za uncję, czyli była najwyższa od kwietnia 2013 roku. – O ile eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie sprzyjała aktywom z tzw. bezpiecznych przystani – wspierając m.in. jena japońskiego, złoto oraz amerykańskie obligacje – o tyle dolar amerykański dotychczas nie doświadczył z tego tytułu większej i utrzymującej się aprecjacji – zauważa Enrique Díaz-Alvarez, analityk Ebury.

Mogą Ci się również spodobać

MSP analizuje połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – poinformował ...

PGNiG dostarczy więcej gazu

Koncern zawrze kolejny duży kontrakt z kolejną firmą Skarbu Państwa. Umowa z PKN Orlen ...

Total napędzi kontenerowce gazem

Francuski koncern Total podpisał rekordowy kontrakt na zaopatrzenie wielkich kontenerowców w gaz skroplony. Surowiec ...

#RZECZoBiznesie: OZE czy węgiel?

Tematem na czasie jest wielki projekt ratowania polskich kopalni węgla. Czy słusznie? Czy powinniśmy ...

Orlen może wziąć ponad 100 mln zł dywidendy z Unipetrolu

Zarząd Unipetrolu proponuje, aby z zeszłorocznego zysku spółki wypłacić dywidendę w wysokości 5,52 korony ...

Niemcy nie chcą gazu z USA

Nawet jeżeli Niemcy wycofają się z projektu rozbudowy gazociągu północnego, to nie ma gwarancji, ...