Putin obrażony za gazowy pozew Ukrainy

Rosyjski prezydent zapowiedział, że złożenie przez Ukrainę nowego pozwu do międzynarodowego arbitrażu, uniemożliwia osiągnięcie jakiegokolwiek porozumienia. Kijów się tym nie przejął.

– Wysunięcie przez Ukrainę nowych pretensji w arbitrażu czynią niemożliwym osiągnięcie porozumień. O tym mówił prezydent Putin, występując na konferencji prasowej w Budapeszcie – stwierdził Dmitrij Pieskow rzecznik Kremla, cytowany przez agencję Prime. Agencja dodaje, że Władimir Putin po spotkaniu z Wiktorem Orbanem nazwał absurdalnym, ukraińskie pretensje wobec Gazpromu (w piątek Naftogaz złożył do Sztokholmu nowy pozew przeciwko Rosjanom. Domaga się 12 mld dol. – red). Prezydent chce, by pretensje po obu stronach „wyzerować”. Dopiero wtedy można zasiąść do stołu negocjacyjnego. Wcześniej Putin skłaniał się do ugody. Zaproponował nawet Ukrainie dostawy o dużo niższych cenach i umowę tranzytową.

 

Bloomberg

Minister energetyki Ukrainy Oleksy Orżel zapowiedział, że Ukraina jest gotowa na przerwanie przez Rosję tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium. Magazyny podziemne są pełne gazu, co zapewnia bezpieczeństwo krajowi w sezonie zimowym. Potrzebny gaz Ukraina będzie dalej kupować od zachodnich dostawców.

Umowa na tranzyt rosyjskiego surowca przez Ukrainę kończy się w tym roku. Nord Stream 2 nie będzie gotowy do tego czasu, więc Rosja wcześniej czy później musi podpisać z Kijowem umowę na tranzyt. Kijów i Bruksela chcą by umowa odpowiadała zasadom Trzeciego pakietu energetycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskiej energetyce grozi wielki brak mocy

Z powodu zaostrzenia norm środowiskowych do 2035 r. z systemu energetycznego zniknie 14–21 gigawatów, ...

Bliżej budowy Baltic Pipe

Zapadła pozytywna decyzja inwestycyjna w sprawie budowy gazociągu z Danii do Polski. Projekt ma ...

Bez większych zmian w zarządzie Tauronu

15 marca rada nadzorcza Taurona odwołała wszystkich członków zarządu spółki. Jednocześnie powołano zarząd na ...

Gazowe inwestycje z przykręconym kurkiem

Polskie koncerny mają problemy z realizacją projektów we Włocławku i Stalowej Woli. Wiele innych ...

Powiększył się zarząd Orlenu

Adam Burak został członkiem zarządu ds. komunikacji i marketingu, a Jan Szewczak, członkiem zarządu ...

Udziałowcy JSW martwią się o pieniądze po odwołaniu prezesa

Kurs JSW zanurkował po odwołaniu prezesa Ozona. Rynek obawia się, że zamiast na inwestycje ...