Putin obrażony za gazowy pozew Ukrainy

Rosyjski prezydent zapowiedział, że złożenie przez Ukrainę nowego pozwu do międzynarodowego arbitrażu, uniemożliwia osiągnięcie jakiegokolwiek porozumienia. Kijów się tym nie przejął.

– Wysunięcie przez Ukrainę nowych pretensji w arbitrażu czynią niemożliwym osiągnięcie porozumień. O tym mówił prezydent Putin, występując na konferencji prasowej w Budapeszcie – stwierdził Dmitrij Pieskow rzecznik Kremla, cytowany przez agencję Prime. Agencja dodaje, że Władimir Putin po spotkaniu z Wiktorem Orbanem nazwał absurdalnym, ukraińskie pretensje wobec Gazpromu (w piątek Naftogaz złożył do Sztokholmu nowy pozew przeciwko Rosjanom. Domaga się 12 mld dol. – red). Prezydent chce, by pretensje po obu stronach „wyzerować”. Dopiero wtedy można zasiąść do stołu negocjacyjnego. Wcześniej Putin skłaniał się do ugody. Zaproponował nawet Ukrainie dostawy o dużo niższych cenach i umowę tranzytową.

 

Bloomberg

Minister energetyki Ukrainy Oleksy Orżel zapowiedział, że Ukraina jest gotowa na przerwanie przez Rosję tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium. Magazyny podziemne są pełne gazu, co zapewnia bezpieczeństwo krajowi w sezonie zimowym. Potrzebny gaz Ukraina będzie dalej kupować od zachodnich dostawców.

Umowa na tranzyt rosyjskiego surowca przez Ukrainę kończy się w tym roku. Nord Stream 2 nie będzie gotowy do tego czasu, więc Rosja wcześniej czy później musi podpisać z Kijowem umowę na tranzyt. Kijów i Bruksela chcą by umowa odpowiadała zasadom Trzeciego pakietu energetycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska nie martwi się o ropę

Arabia Saudyjska szacuje, że jej rezerwy surowca sięgają co najmniej 266,5 mld baryłek, co ...

Jest już nowy zarząd PGE, prezesem Baranowski

Rada nadzorcza PGE powołała nowego prezesa i trzech wiceprezesów spółki. Zaczną oni kadencję z ...

Surowce dadzą zarobić w 2018 roku?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: TGE jeszcze świętuje Pierwsze tegoroczne sesje ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

Zajęte aktywa Gazpromu na 2,6 mld dolarów

Naftogaz Ukrainy doprowadził do aresztowania zagranicznych aktywów Gazpromu na kwotę przewyższającą zasądzone na swoją korzyść ...

Gazprom: pożyczka z Chin sygnałem uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. ...