Orlen złożył propozycje warunków zaradczych

Płocki koncern wykonał kolejny krok, który ma go przybliżyć do uzyskania zgody Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos.

 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował, że koncern złożył w Komisji Europejskiej propozycje warunków zaradczych związanych z planowanym przejęciem Grupy Lotos. Jego zdaniem są to propozycje, które z jednej strony spinają się biznesowo i są do zaakceptowania przez głównego akcjonariusza płockiego koncernu, czyli Skarb Państwa, a z drugiej powinny wyjść naprzeciw oczekiwaniom KE. Jednocześnie PKN Orlen odmówił udzielenia jakichkolwiek szczegółów odnoszących się do złożonych propozycji warunków zaradczych.

O tym, że będą one konieczne wiadomo od dawna. W sierpniu, gdy KE wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, wyraziła liczne obawy w sprawie planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen, w tym zwłaszcza, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji i wzrostu cen. Mimo to w ocenie spółki i analityków szanse na przeprowadzenie transakcji cały czas są duże.

 

Bloomberg

 

Aby wydać stosowne zgody KE musi uzyskać propozycje, które po planowanej fuzji pozwolą na rozwój konkurencji w różnych segmentach rynku. Zdaniem analityków receptą na ograniczenie zbytniej koncentracji PKN Orlen, np. na rynku stacji paliw, czy sprzedaży paliw lotniczych, może być zobowiązanie koncernu do sprzedaży części aktywów. Zdecydowanie trudniej może być ze zwiększeniem konkurencji na rynku hurtowym paliw w Polsce, gdyż po fuzji powstanie tam monopol i trudno w tym obszarze znaleźć rozwiązania, które mogłyby go ograniczyć.

We wrześniu KE zastosowała tzw. procedurę „stop the clock” (zatrzymanie zegara) w trwającym procesie przejęcia Lotosu przez Orlen. Prowadzi ona do wydłużenia terminu rozpatrzenia wniosku płockiego koncernu w sprawie zakupu gdańskiej spółki. Pierwotnie KE planowała wydać decyzję w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 stycznia 2020 r. Teraz termin ten zostanie wydłużony o czas, w którym będzie „zatrzymany zegar”.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza strata w historii PGE

Ubiegły rok Polska Grupa Energetyczna zakończyła – po raz pierwszy w historii – stratą ...

PGNiG zwiększy dostawy CNG

Koncern będzie sprzedawał coraz więcej sprężonego gazu do MPK w Rzeszowie. To rezultat wzrostu ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...

Wzrosły możliwości importu gazu

Polskie firmy mogą już kupować w Niemczech więcej błękitnego paliwa niż w Rosji. Co ...

Więcej pracy niż węgiel dadzą nam wiatraki?

Prognozy ekspertów dotyczące zatrudnienia w energetyce nie pozostawiają wątpliwości: coraz większe znaczenie będą mieć ...

Zróżnicowanie lekiem dla polskiej energetyki

Brak spójnej polityki w tym sektorze przeszkadza mniejszym graczom i szkodzi rozwojowi kraju, a ...