Putin ustępuje przed Ukrainą, a Nord Stream – 2 stoi.

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja jest gotowa podpisać umowę na tranzyt gazu przez Ukrainę na zasadach europejskich lub przedłużyć istniejący kontrakt o rok.

-Ukraina próbuje implementować u siebie energetyczne prawo Europy (Unii-red). Jeżeli zrobi to do końca roku, to jesteśmy gotowi pracować zgodnie w tym prawem i podpisać umowę na tranzyt z Ukrainą zgodnie z europejskimi przepisami. Jeżeli Ukraina nie zdąży, co jest bardzo prawdopodobne, to jesteśmy gotowi przedłużyć istniejący kontrakt na jakiś czas, powiedzmy na rok – mówił w środę prezydent Rosji podczas forum Rosyjski Tydzień Energetyczny w Moskwie.

Putin dodał, że Rosja od dawna jest gotowa na rozmowy z Kijowem o tranzycie gazu po 2019 r (w tym roku kończy się obecna umowa-red), ale rozmowy „długo nie mogą się rozhuśtać”.
Taka ugodowa postawa może mieć związek z sytuacją przy budowie Nord Stream-2. Wiktor Zubkow szef rady dyrektorów spółki Gazpromu Nord Stream-2 AG zapowiedział, że gotowe jest 83 proc. inwestycji i do dokończenia potrzeba 4-5 tygodni.

 

Sections of pipe sit on the European Gas Pipeline Link (EUGAL) site, a joint construction project by Sicim SpA and Bohlen & Doyen GmbH, in Gellmersdorf, Germany/Bloomberg

– Mamy jeszcze listopad i grudzień – osiem tygodni więc się w harmonogramie mieścimy. Jeżeli nie dostaniemy zgody Danii, to obejdziemy ją wodami neutralnymi. To będzie krytyczny moment, ale tak czy inaczej dokończymy ten gazociąg – zapewnił Zubkow cytowany przez agencję Unian. Dania to jedyne państwo na drodze Rosjan, które nie wydało pozwolenia na przejście rur przez swoje wody. Spółka Nord Stream – 2 AG już zapowiedziała, że z powodu trudności z Danią gazociąg rozpocznie pracę o 8 miesięcy później. A to oznacza, że inwestycja oceniona na 9,5 mld euro, podrożeje o 660 mln euro.

Jeżeli Dania wyda jednak swoją zgodę, to Gazprom musi jeszcze odczekać miesiąc, zanim się ona uprawomocni. W tym czasie strony mogą decyzję zaskarżyć. Sami Rosjanie nie liczą już jednak, że zgodę dostaną. Uważają, że Dania solidaryzuje się tutaj z krajami przeciwnymi rosyjskiej inwestycji, przede wszystkim z Polską.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zyski Energi będą spadać

Nowy model wynagradzania segmentu dystrybucji, zaproponowany na przyszły rok przez prezesa URE, negatywnie przełoży ...

Tauron ze stratą po półroczu

Około 10 mln zł skonsolidowanej straty netto i ok. 1,65 mld zł zysku EBITDA ...

Saudowie ostrzegają Trumpa

Ostra reakcja Arabii Saudyjskiej na ewentualne wprowadzenie przez nowego prezydenta USA zakazu importu ropy. ...

Gazprom zakończył Turecki Potok

Szwajcarski wykonawca położył już całą podmorską część gazociągu Gazpromu do Turcji w granicach rosyjskich ...

Będą odpisy także w Enerdze

Energa po przeprowadzonych testach rozpoznała konieczność zrobienia odpisu aktualizującego wartość aktywów wytwórczych na 187,6 ...

Iwona Trusewicz: Między ślepotą a lobbingiem

Znalazł się kolejny ekspert, który w zdominowaniu przez Rosjan rynku gazu widzi wzrost bezpieczeństwa ...