Petrobras do prywatyzacji do 2022 r.

Signage is displayed at a Petroleos Brasileiros SA (Petrobras) gas station in Sao Paulo, Brazil/Bloomberg

Doradcy ekonomiczni prezydenta Jaira Bolsonaro chcą sprywatyzować przed końcem jego kadencji w 2022 r. brazylijski koncern naftowy Petrobras – podał dziennik „Valor Economico”.

 

Dziennik przytoczył też fragment wypowiedzi ministra gospodarki, Paulo Guedesa podczas imprezy zorganizowanej przez ten dziennik: – Kilku ważnych facetów myśli, że nie zostaną sprywatyzowani, ale dojdziemy i do tego. Minister dodał, że rząd zamierza ogłosić w przyszłym roku nowa grupę firm przeznaczonych do sprywatyzowania.

 

CZYTAJ TAKŻE: Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

 

Petrobras sprzedał  już kilka ważnych filii, m.in. sieć dystrybucji paliw Petrobras Distribuidora, sieci gazociągów NTS i TAG, ale rząd będzie potrzebować zgody Kongresu na sprywatyzowanie samej firmy matki – wyjaśnił Reuter.

 

Kierownictwo rządowej komisji ds. prywatyzacji obradowało w Brasilli i dodało do listy kandydatów kolejne firmy: grupę usług pocztowych Correios, operatora największego w Ameryce Płd. portu w Santos, Codesp, firmę energetyczną Centrais Eletricas Brasileiras (Eletrobras). Rząd spodziewa się pozyskać 1,3 bln reali (290 mld euro) z uruchomienia programu, który dotyczy także sprzedaży ok. 20 mln akcji Banco do Brasil będącego nadal pod kontrolą  państwa.

 

Bloomberg

 

Sekretarz generalny rządu Onyx Lorenzoni podkreślił, że Petrobras jest firmą o zasięgu światowym i przed podjęciem przez rząd decyzji o jej prywatyzacji trzeba przeprowadzić analizy. – Na  razie nie mamy stanowiska resortu kopalń i energetyki, rządu i samej firmy, a to oznacza, że będziemy postępować bardzo ostrożnie – powiedział dziennikarzom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotos wypłaci dywidendę

Zarząd chce aby na każdą akcje przypadło po 1 zł. Jeśli walne zgromadzenie zaakceptuje ...

Jedynie klienci Tauronu dostaną nowe taryfy 1 stycznia

Tylko Tauron zakończył negocjacje z Urzędem Regulacji Energetyki dotyczące taryf dla gospodarstw domowych na ...

Total bez zgody w Rosji

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) Rosji odmówiła wydania zgody francuskiego gigantowi paliwowemu Total, na zakup akcji ...

PKN Orlen pogłębia korektę

Akcje paliwowej spółki tanieją dziś o 3,6 proc. do 66,56 zł. Kurs wybił się ...

Atomowy biznes Europy chce chronić klimat

Firmy energetyczne z Unii i Ukrainy podpisały manifest, zgodnie z którym będą wspólnie stawiać ...

Problemy w czeskiej elektrowni jądrowej

W nocy z poniedziałku na wtorek Czesi w trybie awaryjnym wyłączyli jeden z rektorów ...