Niemcy też nie chcą ropy z „Przyjaźni”

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Niemcy wstrzymali import rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Podobniej jak Polska i Czechy, które zrobiły to wcześniej, tu też powodem jest zanieczyszczony surowiec. Kreml uspokaja odbiorców.

Niemcy przerwali import rosyjskiej ropy z naftociągu „Przyjaźń” z powodu jej niskiej jakości – dowiedziała się agencja Reuters. Sytuacja przypomina więc domek z kart, w którym kolejni klienci europejscy nie wpuszczają do siebie surowca, który grozi uszkodzeniem urządzeń rafinerii.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Zdaniem agencji przerwanie przyjmowania rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń, może doprowadzić do tego, że rafinerie Grupy Lotos, PKN Orlen a także zakłady niemieckie zależące do Total, Shell, Eni i Rosneft będą pracować na zgromadzonych zapasach ropy.
To z kolei może skutkować pozwami, które odbiorcy z krajów Unii złożą w sądach przeciwko rosyjskim dostawcom, z którymi mają podpisane kontrakty. Ci z kolei wystąpią przeciwko koncernowi Transnieft – odpowiedzialnemu za jakość eksportowanej z Rosji ropy.
W czwartek białoruski operator Homeltransnieft Drużba kontynuował tranzyt surowca do rafinerii w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, nitką idącą przez Ukrainę. jest jednak tylko kwestią czasu, kiedy i ten kierunek zostanie zamknięty.

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Polski operator rurociągu PERN poinformował, że zawartość chlorków organicznych w rosyjskiej ropie przekracza normę 30-krotnie. Kontynuowanie dostaw takiej ropy „rodzi ryzyko poważnych awarii, tak w rafineriach jaki i systemie logistycznym PERN.
Dlatego ani jedna rafineria, którą zasila ropa z „Przyjaźni”, nie może przyjmować surowca tak niskiej jakości – ostrzega PERN.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrzymane dostawy brudnej rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce.

Od rana na Kremlu trwa rosyjsko-białoruska narada na temat sytuacji wokół „Przyjaźni”. Wicepremier Dmitrij Kozak, zapowiedział ustami swojego rzecznika, że problem  techniczny z jakości ropy w rurociągu „zostanie usunięty w najbliższym czasie”.

A worker conducts maintenance work on oil pipes at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg
Rosja jest największym dostawcą ropy na rynek europejski. W 2017 r Rosja sprzedała za granicę 277,5 mln ton ropy (dane raportu energetycznego BP). Z tego Europa kupiła 170,2 mln ton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen myśli o reaktywacji marki CPN?

PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN i prowadzenie pod historycznym logo stacji na warszawskiej ...

PGE zdominuje produkcję, państwo energetykę

Przejęcie Rybnika i elektrociepłowni EdF da PGE ponad 42-proc. udział w rynku wytwarzania i ...

Wielkie inwestycje Arabii Saudyjskiej w to co zawsze

Nie wiatr, nie słońce, ale dobra stara ropa i gaz ziemny to najpewniejszy i ...

Zmiany w RN Enei

Czwartkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło uchwały w sprawie zamian w radzie nadzorczej spółki. ...

TGE w trudnym momencie

Zależna od GPW spółka deklaruje otwartość na postulaty rynku. Za kilka dni zaczną się ...

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno ...