Niemcy też nie chcą ropy z „Przyjaźni”

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Niemcy wstrzymali import rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Podobniej jak Polska i Czechy, które zrobiły to wcześniej, tu też powodem jest zanieczyszczony surowiec. Kreml uspokaja odbiorców.

Niemcy przerwali import rosyjskiej ropy z naftociągu „Przyjaźń” z powodu jej niskiej jakości – dowiedziała się agencja Reuters. Sytuacja przypomina więc domek z kart, w którym kolejni klienci europejscy nie wpuszczają do siebie surowca, który grozi uszkodzeniem urządzeń rafinerii.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Zdaniem agencji przerwanie przyjmowania rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń, może doprowadzić do tego, że rafinerie Grupy Lotos, PKN Orlen a także zakłady niemieckie zależące do Total, Shell, Eni i Rosneft będą pracować na zgromadzonych zapasach ropy.
To z kolei może skutkować pozwami, które odbiorcy z krajów Unii złożą w sądach przeciwko rosyjskim dostawcom, z którymi mają podpisane kontrakty. Ci z kolei wystąpią przeciwko koncernowi Transnieft – odpowiedzialnemu za jakość eksportowanej z Rosji ropy.
W czwartek białoruski operator Homeltransnieft Drużba kontynuował tranzyt surowca do rafinerii w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, nitką idącą przez Ukrainę. jest jednak tylko kwestią czasu, kiedy i ten kierunek zostanie zamknięty.

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Polski operator rurociągu PERN poinformował, że zawartość chlorków organicznych w rosyjskiej ropie przekracza normę 30-krotnie. Kontynuowanie dostaw takiej ropy „rodzi ryzyko poważnych awarii, tak w rafineriach jaki i systemie logistycznym PERN.
Dlatego ani jedna rafineria, którą zasila ropa z „Przyjaźni”, nie może przyjmować surowca tak niskiej jakości – ostrzega PERN.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrzymane dostawy brudnej rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce.

Od rana na Kremlu trwa rosyjsko-białoruska narada na temat sytuacji wokół „Przyjaźni”. Wicepremier Dmitrij Kozak, zapowiedział ustami swojego rzecznika, że problem  techniczny z jakości ropy w rurociągu „zostanie usunięty w najbliższym czasie”.

A worker conducts maintenance work on oil pipes at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg
Rosja jest największym dostawcą ropy na rynek europejski. W 2017 r Rosja sprzedała za granicę 277,5 mln ton ropy (dane raportu energetycznego BP). Z tego Europa kupiła 170,2 mln ton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Człowiek dla klimatu. Zacznij od siebie

Leasing rzeczy, wegetarianizm, segregacja śmieci – czy jesteśmy gotowi, by zmienić swoje nawyki tak, ...

Dziś spadnie BAT na polską energetykę

Przy niepewności regulacji lepiej modernizować istniejące bloki, niż budować nowe – radzą eksperci. W ...

Lotos przyśpiesza inwestycje w sieć ładowarek

W najbliższych trzech kwartałach gdański koncern chce powiększyć ilość stacji paliw umożliwiających ładowanie samochodów ...

Gazowe scenariusze awaryjne

PE popiera korzystny dla nas pomysł stworzenia regionalnych planów na wypadek wstrzymania dostaw. Komisja ...

Energetyczne giganty walczą o chiński rynek

USA, Rosja i Arabia Saudyjska walczą o największy rynek świata. W czerwcu najwięcej ropy ...

Narodziny petrojuana na giełdzie w Szanghaju

W Szanghaju uruchomiono obroty kontraktami terminowymi na ropę denominowanymi w juanach. Na chińskiej giełdzie ...