Niemcy też nie chcą ropy z „Przyjaźni”

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Niemcy wstrzymali import rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Podobniej jak Polska i Czechy, które zrobiły to wcześniej, tu też powodem jest zanieczyszczony surowiec. Kreml uspokaja odbiorców.

Niemcy przerwali import rosyjskiej ropy z naftociągu „Przyjaźń” z powodu jej niskiej jakości – dowiedziała się agencja Reuters. Sytuacja przypomina więc domek z kart, w którym kolejni klienci europejscy nie wpuszczają do siebie surowca, który grozi uszkodzeniem urządzeń rafinerii.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Zdaniem agencji przerwanie przyjmowania rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń, może doprowadzić do tego, że rafinerie Grupy Lotos, PKN Orlen a także zakłady niemieckie zależące do Total, Shell, Eni i Rosneft będą pracować na zgromadzonych zapasach ropy.
To z kolei może skutkować pozwami, które odbiorcy z krajów Unii złożą w sądach przeciwko rosyjskim dostawcom, z którymi mają podpisane kontrakty. Ci z kolei wystąpią przeciwko koncernowi Transnieft – odpowiedzialnemu za jakość eksportowanej z Rosji ropy.
W czwartek białoruski operator Homeltransnieft Drużba kontynuował tranzyt surowca do rafinerii w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, nitką idącą przez Ukrainę. jest jednak tylko kwestią czasu, kiedy i ten kierunek zostanie zamknięty.

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

Polski operator rurociągu PERN poinformował, że zawartość chlorków organicznych w rosyjskiej ropie przekracza normę 30-krotnie. Kontynuowanie dostaw takiej ropy „rodzi ryzyko poważnych awarii, tak w rafineriach jaki i systemie logistycznym PERN.
Dlatego ani jedna rafineria, którą zasila ropa z „Przyjaźni”, nie może przyjmować surowca tak niskiej jakości – ostrzega PERN.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrzymane dostawy brudnej rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce.

Od rana na Kremlu trwa rosyjsko-białoruska narada na temat sytuacji wokół „Przyjaźni”. Wicepremier Dmitrij Kozak, zapowiedział ustami swojego rzecznika, że problem  techniczny z jakości ropy w rurociągu „zostanie usunięty w najbliższym czasie”.

A worker conducts maintenance work on oil pipes at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg
Rosja jest największym dostawcą ropy na rynek europejski. W 2017 r Rosja sprzedała za granicę 277,5 mln ton ropy (dane raportu energetycznego BP). Z tego Europa kupiła 170,2 mln ton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocno wzrósł popyt na paliwa

Konsumpcja oleju napędowego i paliwa lotniczego zwyżkowała w 2016 r. o kilkanaście, a benzyn ...

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę gazu

W I kw. zanotowano rekordową liczbę podmiotów, które pozyskały nowego dostawcę błękitnego paliwa. Można ...

Iran nie wystąpi z OPEC, chociaż traktują go jak wroga

Iran nie ma planów wyjścia z Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC mimo, że ...

URE: ustawa o cenach energii wymaga pilnej nowelizacji

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował do ministra energii o bardzo pilną nowelizację ustawy, zamrażającej ...

Lepsze wyniki Enei po trzech kwartałach

Zysk netto Enei, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w III kwartale 2015 roku ...

Wezwanie na Polenergię niebawem nabierze rumieńców

PGE zaproponuje wyższą cenę za akcję Polenergii, a nowa główna właścicielka spółki – Dominika ...