W Lotosie rośnie przerób i spada wydobycie

W ubiegłym roku gdański koncern wyprodukował i sprzedał więcej paliw płynnych ale jednocześnie zanotował istotny spadek wydobycia ropy i gazu.

 

Grupa Lotos opublikowała raport z wynikami za 2018 r. W tym czasie koncern wypracował 1,59 mld zł czystego zarobku, co oznaczało jego spadek o 5 proc. Kluczowy wskaźnik, czyli oczyszczona EBITDA wg. LIFO wyniosła jednak 3,1 mld zł i była najwyższa w historii koncernu. To w dużej mierze efekt mocnego, bo 24,5-proc. wzrostu przychodów. W ubiegłym roku przekroczyły one poziom 30,1 mld zł. W tym czasie gdańska rafineria przerobiła też rekordową ilość ropy naftowej (10,8 mln ton). W rezultacie grupa zwiększyła sprzedaż swoich produktów o 5,7 proc. Największą poprawę zanotowano w przypadku oleju napędowego i produktów ciężkich (asfalty i ciężki olej opałowy). W obszarze handlu detalicznego osiągnięto rekordową sprzedaż paliw. W 2018 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 proc.

Zdecydowanie słabiej prezentują się za to rezultaty osiągnięte w segmencie poszukiwań i wydobycia. Ubiegły rok przyniósł spadek produkcji na wszystkich trzech rynkach na których działa gdański koncern. Mniej ropy i gazu pozyskano zarówno w Norwegii, jak i w Polsce i na Litwie. Łącznie na wszystkich tych rynkach wydobyto 7,5 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy), co oznaczało spadek produkcji o 11 proc. Opublikowane we wtorek wieczorem wyniki roczne były zbliżone do szacunków zarządu podanych na początku lutego.

Przy okazji spółka podała, że jej sztandarowa inwestycja rafineryjna, czyli projekt EFRA, była na koniec grudnia zaawansowana w 98,1 proc. Do końca maja 2019 r. tzw. status RFSU ma uzyskać instalacja opóźnionego koksowania (DCU), będąca najważniejszym elementem tej inwestycji. Dzięki powstałym dotychczas instalacjom HVDU i HGU gdańska rafineria mogła już jednak osiągnąć rekordowy przerób ropy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pełne efekty ekonomiczno-finansowe wynikające z eksploatacji wszystkich instalacji projektu EFRA mają pojawić się w IV kwartale tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tańszy prąd jednym kliknięciem

Orange Polska obsługuje jedną piątą abonentów energii elektrycznej, którzy zmienili sprzedawcę. Liczy na więcej. ...

Lotos zabiega o litewskie złoża

Koncern chce uzyskać możliwość poszukiwań i ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na ...

Iran nie zamrozi wydobycia

Chwieje się naftowe porozumienie. Teheran nie zgadza się na zmniejszenie swojego udziału w rynku ...

Duży wzrost zysku w Tauronie

W 2017 r. przychody Tauronu wyniosły 17,4 mld zł (o 2,4 proc. mniej rdr). ...

Jutro Polska może dostać słony rachunek za smog

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie się w czwartek (22 lutego) czy nasz kraj ...

Polityka energetyczna pod ostrym ostrzałem krytyki

We wtorek mija termin konsultacji przedstawionej przez resort energii polityki energetycznej państwa do 2040 ...