Gazpromowi brakuje gazu

Bloomberg

Koncern przerwał nagle sprzedaż gazu na międzynarodowej giełdzie surowcowo-towarowej w St. Petersburgu. Dochodzenie wszczęła antymonopolowa służba.

O sytuacji na petersburskiej giełdzie dowiedziała się gazeta Kommersant. Gazprom przerwał handel na całodobowym parkiecie CPbMTSB w końcu września. To położyło cały handel. Jeżeli bowiem w połowie września sprzedawano tam ok. 15 mln m3 gazu na dobę, to 28 września sprzedaż spadła do symbolicznych 100 tys. m3. Federalna Służba Antymonopolowa rozpoczęła kontrolę giełdy.

Według źródeł gazety, Gazprom wycofał się z St.Petersburga pozostawiając handel gazem tzw. niezależnym producentom takim jak Novatek, Rosneft, Łukoil. Ponieważ jednak to Gazprom zabezpieczał 92 proc. obrotów gazowego handlu, to teraz stanął on z braku wystarczającej podaży.

Uczestnicy gazowego rynku są zdana że Gazprom już nie wróci na krajowy rynek. Powodem jest brak wystarczającej do zaspokojenia podaży ilości gazu w koncernie. Wprawdzie Gazprom zwiększył wydobycie za 9 miesięcy o 7,2 proc. (24,5 mld m3), ale to nie wystarcza, by zadowolić popyt rosyjski, zapełnić magazyny przed zimą a przede wszystkim zaspokoić rosnące zamówienia zagraniczne. A te ostatnie są u Rosjan na pierwszym miejscu bowiem Gazprom zarabia na nich kilka razy więcej niż na sprzedaży gazu w Rosji.

Sytuacja pokazuje, że dalsza zagraniczna ekspansja Gazpromu może poważnie odbić się na rosyjskim rynku gazowym. Rosjanie dekadę temu utracili pozycję światowego lidera na rynku gazu na rzecz USA. Dziś wydobywają o ok. 100 mld m3 rocznie mniej niż Amerykanie. Jeżeli nic tu się nie zmieni, to Gazpromowi nie starczy surowca na wykonanie swoich zobowiązań.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Shell lobbuje za Nord Stream-2

Holenderski gigant paliwowy przekonuje, że rozbudowa gazociągu z Rosji do Niemiec pod dnie Bałtyku ...

PSE: Kolejny dzień, kolejny rekord poboru mocy

Padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc. W czwartek odnotowano 23 683 MW w szczycie ...

Gazprom nie płacił podatków w Armenii

Władze Armenii wszczęły sprawę karną wobec armeńskiego oddziału Gazpromu. Chodzi o nie płacenia podatków. ...

Niskie temperatury pomagają PGNiG

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego ...

Tajemnicze wyłączenie z kosmosu aparatury Gazpromu

Siedem lat temu satelita odłączył stacje kompresorowe w naziemnych instalacjach Gazpromu. Dziś poznajemy szczegóły ...

Gigantyczna przecena ropy naftowej

To już jest czarny dzień na rynku ropy naftowej. Taniej ona o około 30 ...