Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Angela Merkel, Germany's chancellor, left, and U.S. President Donald Trump stand for a family photograph during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit at the military and political alliance's headquarters in Brussels, Belgium, on Wednesday, July 11, 2018. President Donald Trump opened up another front in his tussle with allies on his arrival at NATOs annual summit, targeting Germany over its support for the Nord Stream 2 gas pipeline from Russia. Photographer: Marlene Awaad/Bloomberg

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już w najbliższych tygodniach.

Gazeta The Wall Street Journal napisała, że nowy pakiet sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream-2 znajduje się w stadium bardzo zaawansowanym. Prace w parlamencie są intensywne, głosowanie spodziewane jest lada dzień. Przy takim tempie ustawa zostanie uchwalona i zacznie obowiązywać w najbliższych kilku tygodniach.
Restrykcja skierowane są przeciwko pięciu zachodnim koncernom: austriackiemu OMV, niemieckim Wintershell i Uniper, francuskiemu Engie oraz holenderskiemu Shell.
Przyjęcie sankcji oznaczałoby dla tych firm zakaz działalności na terenie USA, nabywania towarów amerykańskich, prowadzenia biznesów z amerykańskimi firmami oraz finansowania się w amerykańskich bankach.

Druga strona zwiera już szyki. W sobotę Władimir Putin i Angela Merkel jednym głosem wsparli rosyjski gazociąg jako projekt „komercyjny i konkurencyjny”. Wcześniej rosyjski prezydent tańczył na weselu szefowej austriackiego MSZ. Austria jest już w 80 -proc. zależna od rosyjskiego gazu, a za 5 lat ma być całkowicie zdana na rosyjski surowiec.
Budowa Nord Stream-2 miała się rozpocząć w lipcu, ale z powodu braku zgody Danii na przejście rury przez duńskie wody, wciąż nie ruszyła. Rosjanie poinformowali, że budują potrzebny odcinek lądowy na terenie Rosji i Niemiec. Złożyli też w Kopenhadze nowy wniosek o zgodę na zmienioną (wydłużoną) trasę, która omija wody terytorialne, ale zahacza o duńską wolną strefę na morzu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG i Orlen razem poszukają gazu w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej ORLEN, ORLEN Upstream, podpisały list intencyjny o ...

ORLEN Lietuva z nowym dyrektorem generalnym

Prezes Ireneusz Fąfara z końcem ubiegłego roku przekazał zarządzanie ORLEN Lietuva Michałowi Rudnickiemu. Ireneusz ...

Energetyka zrzuci się na ratowanie Kompanii Węglowej. Są już oferty

PGE, Energa i PGNiG Termika złożyły wstępne oferty objęcia nowoutworzonych udziałów w Polskiej Grupie ...

MOL Group negatywnie zaskoczył

W III kwartale koncern zanotował dość duży spadek zysków. To efekt gorszych wyników na ...

PGE ma uratować Kompanię Węglową

Resorty skarbu i energetyki uwzględniają też w planach dla górnictwa Energę i PGNiG. Firmy ...

Dwóch powalczy o Połaniec

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie ...