JSW: wyższe przychody, porównywalny zysk

Miners converse as they work an underground coal seam in the Piniowek coal mine, operated by Jastrzebska Spolka Weglowa SA (JSW), in Pawlowice, Poland, on Wednesday, Feb. 24. 2016. JSW is the largest coking coal producer in Poland and Europe. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w I kw. 2018 r. 757,9 mln zł zysku netto. To o niespełna 1 proc. więcej niż w poprzednim kwartale, ale o 12 proc. mniej niż w I kw. 2017 r.

Przychody węglowo – koksowej grupy wyniosły 2,5 mld zł, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do IV kw. 2017 i o 6 proc. w porównaniu do I kw. ubiegłego roku. Grupa zwiększyła produkcję węgla o ponad 18 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Spółka tłumaczy, że tak wysoki wzrost był wynikiem m.in. przekształceń organizacyjnych, nowych inwestycji oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność wydobycia. Produkcja koksu sięgnęła 0,9 mln ton i była o 7 proc. wyższa w stosunku do poprzedniego kwartału.

– Wyniki pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Zgodnie z przyjętą strategią będziemy dalej inwestować w dostępne już złoża i powiększać bazę zasobową, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego, ponieważ jest surowcem, na którym opieramy przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej – skomentował Daniel Ozon, prezes JSW.

Wyższe niż przed rokiem – o 10 proc. – okazały się koszty pracy. To efekt przywrócenia wypłaty zawieszonych składników wynagrodzeń, w tym tzw. czternastej pensji oraz deputatu węglowego dla pracowników. Koszty wynagrodzeń stanowiły 45 proc. wszystkich kosztów w I kw. 2018 r. O 23 proc. wzrosły z kolei koszty zużycia materiałów i energii, z powodu wyższej produkcji węgla i koksu.

W I kw. na inwestycje w kopalniach JSW wydała 209 mln zł. To o 44 proc. mniej niż w IV kw. 2017 r., ale o 57 proc. więcej niż w I kw. 2017 r. Z kolei w segmencie koksowniczym wydatki sięgnęły 9,4 mln zł i były o 42 proc. wyższe niż w IV kw. 2017 r., ale zdecydowanie niższe niż w I kw. 2017 r., kiedy to na inwestycje popłynęło 23,8 mln zł.

Zarząd JSW podkreśla, że jego priorytetem jest bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że 5 maja w należącej do grupy kopalni Zofiówka doszło do silnego wstrząsu, w wyniku którego życie straciło pięciu górników. – Stały, planowy rozwój JSW jest prowadzony z uwzględnieniem surowych procedur zapewniających bezpieczeństwo pracy, co jest dla mnie oraz zarządu kluczowym priorytetem w działalności spółki – podkreślił Ozon. Spółka wprowadza nowoczesne rozwiązania i urządzenia, które przyczyniają się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa jak i efektywności produkcji. – Pracujemy m.in. nad poprawą podziemnego systemu łączności oraz stale rozwijamy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD). Nowoczesne centrum pozwala w czasie rzeczywistym monitorować parametry pracy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach urabiania węgla, jego odstawy i transportu, przygotowania frontu robót oraz w najistotniejszych procesach wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych – dodał Ozon.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie ...

Saudowie ostrzegają Trumpa

Ostra reakcja Arabii Saudyjskiej na ewentualne wprowadzenie przez nowego prezydenta USA zakazu importu ropy. ...

Ekspert: twierdzenie, że ewentualne sankcje ws. Nord Stream 2 promują gaz z USA to bajka

Bajka o tym, że Amerykanie wykorzystują sankcje, aby promować swój gaz skroplony na rynku ...

Dziś Polska, jutro Niemcy i Skandynawia

Jedynym obszarem, gdzie zweryfikowaliśmy założenia, jest mniej dynamiczna niż planowana pierwotnie ekspansja zagraniczna – ...

PKN Orlen rozmawia o brudnej ropie

Płocki koncern zapewnia, że prowadzi twarde negocjacje w Rosjanami w sprawie dalszych dostaw surowca ...

Coraz mniej naszego węgla na składach

Normy jakości dla czarnego paliwa wyeliminowały z rynku część polskiego surowca, ale importu nie ...