Chińczycy kupują pola naftowe w Teksasie

Bloomberg

Chiński holding inwestycyjny Yantai Xinchao Industry Co. Ltd. podpisał list intencyjny w sprawie zakupu pól naftowych w Teksasie za 1,3 miliarda dolarów.

Informacje na ten temat znalazły się dokumentach przesłanych do szanghajskiej giełdy. Wynika z nich, że sprzedającymi będą dwie spółki z Nevady – Tall City Exploration oraz Plymouth Petroleum, a zakup ma zostać dokonany za pośrednictwem spółki komandytowej Ningbo Dingliang Huitong Equity Investment Center.

Spółka Yantai Xinchao ma swoją centralę w chińskiej prowincji Shandong. Do tej pory zajmowała się przede wszystkim działalnością deweloperską oraz – w mniejszym stopniu – produkcją podzespołów elektronicznych. Przychody spółki wyniosły w 2014 roku około miliarda yuanów (160 mln dolarów). Pola naftowe znajdują się w teksaskich powiatach Howard oraz Borden – w roponośnym Basenie Permskim, znanym z bogatych złóż ropy i gazu. Transakcja została już zatwierdzona przez amerykański Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych przy Departamencie Skarbu USA – wynika z dokumentów. Żadna z zainteresowanych spółek nie zdecydowała się na skomentowanie transakcji.

Według „Wall Street Journal” zakup pól naftowych przez stosunkowo mało znaną spółkę deweloperską odzwierciedla rosnące zainteresowanie Chińczyków amerykańskim rynkiem energetycznym. Gazeta powołuje się na źródła bankowe, z których wynika, że coraz więcej chińskich podmiotów jest zainteresowanych nabywaniem aktywów w tym sektorze. Zakupy są tym bardziej atrakcyjne, że spadek na cenach ropy naftowej obniżył także wartość wielu spółek i nieruchomości. „WSJ” przytacza także przykład chińskiej spółki handlującej złotem Goldleaf Jewelry Co., która w ubiegłym roku przejęła teksaską firmę energetyczną ERG Resources LLC za 665 milionów dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie

Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. ...

Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych „realne” ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany ...

Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę – mówi ...

Wiatraki na morzu będą miały wsparcie rządu i to 20-letnie

Rząd przewiduje 20-letni okres wsparcia dla energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku. – Według ...

Pensje szefów Shell będą zależne emisji CO2

Nowa zasada wynagradzania kierownictwa paliwowego giganta. Pensje szefów koncernu będą zależały od wyników redukcji emisji ...

Zróżnicowanie lekiem dla polskiej energetyki

Brak spójnej polityki w tym sektorze przeszkadza mniejszym graczom i szkodzi rozwojowi kraju, a ...