Chińczycy kupują pola naftowe w Teksasie

Bloomberg

Chiński holding inwestycyjny Yantai Xinchao Industry Co. Ltd. podpisał list intencyjny w sprawie zakupu pól naftowych w Teksasie za 1,3 miliarda dolarów.

Informacje na ten temat znalazły się dokumentach przesłanych do szanghajskiej giełdy. Wynika z nich, że sprzedającymi będą dwie spółki z Nevady – Tall City Exploration oraz Plymouth Petroleum, a zakup ma zostać dokonany za pośrednictwem spółki komandytowej Ningbo Dingliang Huitong Equity Investment Center.

Spółka Yantai Xinchao ma swoją centralę w chińskiej prowincji Shandong. Do tej pory zajmowała się przede wszystkim działalnością deweloperską oraz – w mniejszym stopniu – produkcją podzespołów elektronicznych. Przychody spółki wyniosły w 2014 roku około miliarda yuanów (160 mln dolarów). Pola naftowe znajdują się w teksaskich powiatach Howard oraz Borden – w roponośnym Basenie Permskim, znanym z bogatych złóż ropy i gazu. Transakcja została już zatwierdzona przez amerykański Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych przy Departamencie Skarbu USA – wynika z dokumentów. Żadna z zainteresowanych spółek nie zdecydowała się na skomentowanie transakcji.

Według „Wall Street Journal” zakup pól naftowych przez stosunkowo mało znaną spółkę deweloperską odzwierciedla rosnące zainteresowanie Chińczyków amerykańskim rynkiem energetycznym. Gazeta powołuje się na źródła bankowe, z których wynika, że coraz więcej chińskich podmiotów jest zainteresowanych nabywaniem aktywów w tym sektorze. Zakupy są tym bardziej atrakcyjne, że spadek na cenach ropy naftowej obniżył także wartość wielu spółek i nieruchomości. „WSJ” przytacza także przykład chińskiej spółki handlującej złotem Goldleaf Jewelry Co., która w ubiegłym roku przejęła teksaską firmę energetyczną ERG Resources LLC za 665 milionów dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PSE S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej i ...

Polska chce pieniędzy na zielony ład

UE ma zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Na szczycie przywódców ...

Ropa z Iranu do Rosji

Największy europejski eksporter ropy, kupił surowiec w Iranie. Ale nie zapłacił pieniędzmi, ale towarami. ...

Gazprom atakuje w Korei

Rosyjski gigant gazowy wrócił do projektu budowy gazociągu do Korei Południowej przez terytorium Korei ...

Upór godny lepszej sprawy

Polska znowu jest w światowej awangardzie. Szkoda, że tej czarnej. 11 krajów na naszym ...