Chińczycy kupują pola naftowe w Teksasie

Bloomberg

Chiński holding inwestycyjny Yantai Xinchao Industry Co. Ltd. podpisał list intencyjny w sprawie zakupu pól naftowych w Teksasie za 1,3 miliarda dolarów.

Informacje na ten temat znalazły się dokumentach przesłanych do szanghajskiej giełdy. Wynika z nich, że sprzedającymi będą dwie spółki z Nevady – Tall City Exploration oraz Plymouth Petroleum, a zakup ma zostać dokonany za pośrednictwem spółki komandytowej Ningbo Dingliang Huitong Equity Investment Center.

Spółka Yantai Xinchao ma swoją centralę w chińskiej prowincji Shandong. Do tej pory zajmowała się przede wszystkim działalnością deweloperską oraz – w mniejszym stopniu – produkcją podzespołów elektronicznych. Przychody spółki wyniosły w 2014 roku około miliarda yuanów (160 mln dolarów). Pola naftowe znajdują się w teksaskich powiatach Howard oraz Borden – w roponośnym Basenie Permskim, znanym z bogatych złóż ropy i gazu. Transakcja została już zatwierdzona przez amerykański Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych przy Departamencie Skarbu USA – wynika z dokumentów. Żadna z zainteresowanych spółek nie zdecydowała się na skomentowanie transakcji.

Według „Wall Street Journal” zakup pól naftowych przez stosunkowo mało znaną spółkę deweloperską odzwierciedla rosnące zainteresowanie Chińczyków amerykańskim rynkiem energetycznym. Gazeta powołuje się na źródła bankowe, z których wynika, że coraz więcej chińskich podmiotów jest zainteresowanych nabywaniem aktywów w tym sektorze. Zakupy są tym bardziej atrakcyjne, że spadek na cenach ropy naftowej obniżył także wartość wielu spółek i nieruchomości. „WSJ” przytacza także przykład chińskiej spółki handlującej złotem Goldleaf Jewelry Co., która w ubiegłym roku przejęła teksaską firmę energetyczną ERG Resources LLC za 665 milionów dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi wchodzą do Bałtyku

Firma włoskiego koncernu Eni położy ostatni podmorski odcinek gazociągu Nord Stream 2 na dnie ...

Polenergia zbuduje ze Statoilem farmy na Bałtyku

Polenergia pozyskała partnera strategicznego do realizacji farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka z grupy Kulczyka ...

CBA zatrzymało byłego prezesa Enei

Agenci poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali w czwartek Macieja O., byłego prezesa ...

Arabska ropa tańsza dla Europy

Saudi Aramco obniżył cenę surowca dla odbiorców europejskich a podniósł dla azjatyckich i amerykańskich. ...

Będzin: transakcja odwołana

Nie będzie sprzedaży Elektrociepłowni Będzin. Właściciel spółki ją  prowadzącej (czyli notowany na warszawskim parkiecie ...

Energa szuka oszczędności

W aktualizowanej strategii Energi znajdzie się punkt dotyczący optymalizacji kosztów. Spółka chce do 2018 ...